Przestępca, udający policjanta, wyłudził od płockiej seniorki kilkadziesiąt tysięcy złotych. Komenda Miejska Policji w Płocku przypomina, że funkcjonariusz nie ma prawa żądać pieniędzy od obywateli.
Metoda „na policjanta”, chociaż już jest dobrze znana wśród społeczeństwa, nadal zbiera swoje żniwo. Niestety, tym razem jej ofiarą padła płocka seniorka.
Na telefon stacjonarny 72-latki najpierw zadzwoniła kobieta, podająca się za pracownicę urzędu pocztowego, z prośbą o przekazanie dokładnego adresu zamieszkania seniorki, ponieważ miał wystąpić problem z dostarczeniem adresowanej do niej korespondencji. Płocczanka adres ten podała.
– Po niespełna dwóch godzinach telefonicznie z kobietą skontaktował się rzekomy policjant. W rozmowie zapewniał seniorkę, że prowadzona jest policyjna akcja przeciwko szajce oszustów i z posiadanych informacji wynika, że to właśnie ona padnie ich ofiarą. Polecił, aby szybko wypłaciła wszystkie oszczędności, jakie posiada na koncie bankowym i podała swój numer telefonu komórkowego – relacjonuje mł. asp. Marta Lewandowska, oficer prasowa KMP w Płocku.
Oszust radził seniorce, aby po nawiązaniu połączenia nie rozłączała rozmowy. Fałszywy policjant miał przekazywać w ten sposób starszej kobiecie „ważne wskazówki”. Dodatkowo oszust uprzedził płocczankę, aby nie przekazywała żadnych informacji kasjerkom w banku, ponieważ one również miały być w zmowie z przestępcami.
Niestety, kobieta uwierzyła w słowa rzekomego policjanta. Postępując zgodnie z telefonicznymi wskazówkami przestępcy, udała się do banku, gdzie wypłaciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na koniec, tak jak wskazał oszust, gotówkę włożyła pod tylne koło zaparkowanego na parkingu auta. I tak 72-latka straciła swoje oszczędności.
– Policjanci już pracują nad ustaleniem i zatrzymaniem sprawcy. Ale aby do takich przykrych sytuacji nie dochodziło, apelujemy o wszelką ostrożność w kontach z nieznajomymi osobami, a przede wszystkim pamiętajmy, że policja nie ma prawa żądać od nas pieniędzy. Nie przekazujmy także żadnej gotówki obcym osobom, ani nie dokonujmy przelewów na wskazane przez obce osoby konta i nie podawajmy numerów PIN – podkreśla mł. asp. Marta Lewandowska.
Policjanci zwracają się również z apelem do osób, które mają w rodzinie seniorów, o uświadamianie ich o zagrożeniach i przypominanie o zasadach bezpieczeństwa. Wspólnymi siłami można zapobiec takim przykrym sytuacjom.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS