A A+ A++
Nie ma obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego na ten dzień – wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.
Z pisma wynika, że spółka może postąpić na dwa sposoby.
Sposób pierwszy: można sporządzić dwa sprawozdania, tj. za okresy: od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. i od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r., a w międzyczasie zamknąć tylko księgi do celów podatkowych (na 30 kwietnia 2021 r.).
Rozwiązanie drugie polega na wydłużeniu roku obrotowego spółki do 30 kwietnia 2021 r. (gdy jest on równy kalendarzowemu). Wówczas będzie on trwał od 1 stycznia 2020 r. do 30 kwietnia 2021 r. i za ten okres trzeba będzie sporządzić sprawozdanie finansowe. Kolejny rok obrotowy będzie obejmował okres od 1 maja 2021 r. do 31 grudnia 2021 r. (patrz infografika).
Stanowisko MF potwierdza to, co napisaliśmy w artykule „Księgowi i biura rachunkowe przed decyzją o zamknięciu ksiąg” (DGP nr 215/2020). Cytowani przez nas wtedy eksperci prezentowali pogląd, że zamknięcie ksiąg na dzień poprzedzający dzień uzyskania przez spółkę komandytową statusu podatnika CIT będzie tylko techniczną czynnością.
– To najbardziej praktyczne rozwiązanie, które pozwoli uniknąć wielu dodatkowych obowiązków – tłumaczył Dariusz Gałązka, biegły rewident i partner w Grant Thornton.
Możliwość opodatkowania spółki komandytowej dopiero od 1 maja 2021 r. przewiduje przepis przejściowy nowelizacji z 28 listopada 2020 r. ustaw o PIT, CIT, podatku zryczałtowanym i innych ustaw (Dz.U. poz. 2123). Z art. 12 ust. 3 wynika, że „z dniem poprzedzającym dzień uzyskania przez spółkę komandytową (…) statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych spółka ta jest obowiązana do zamknięcia ksiąg rachunkowych”.
Zarazem, jeżeli ostatni dzień roku obrotowego takiej spółki komandytowej przypada w okresie od 31 grudnia 2020 r. do 31 marca 2021 r., spółka ta może nie zamykać ksiąg rachunkowych na ten dzień i kontynuować rok obrotowy do 30 kwietnia 2021 r. (art. 12 ust. 4).
Taki ukłon w stronę spółek komandytowych okazał się sporą zagwozdką dla księgowych. N … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie Informacje.: „Społecznie odpowiedzialny samorząd”
Następny artykułCzęstochowskie Informacje.: Można zgłaszać się do małego ZUS plus