A A+ A++

04.01.2021r. 15:27

“Członkostwo Bułgarii wzbogaci prace NEA w takich obszarach, jak bezpieczeństwo jądrowe, przepisy i regulacje, likwidacja obiektów jądrowych oraz zarządzanie odpadami promieniotwórczymi” – powiedział Sekretarz Generalny OECD Angel Gurría. “Przystąpienie Bułgarii do Agencji podkreśla również rozwijającą się współpracę między Bułgarią a OECD”.

Bułgaria eksploatuje obecnie jedną elektrownię jądrową w Kozłoduju z dwoma blokami wyposażonymi w reaktory rosyjskiej konstrukcji WWER-1000/V-320 o mocy 1003 MWe, które wytwarzają około jednej trzeciej energii elektrycznej w kraju. Istnieją także plany budowy nowej jednostki w EJ Kozłoduj i dwóch kolejnych w Belene. Szersze wykorzystanie energii jądrowej jest strategicznym priorytetem Bułgarii, wspierającym wysiłki tego kraju na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Dzięki kilkudziesięcioletniemu doświadczeniu w eksploatacji reaktorów WWER Bułgaria wzmocni zdolność NEA do rozwiązywania problemów związanych z technologiami reaktorów wodnych ciśnieniowych i ich właściwościami operacyjnymi. Jednocześnie NEA będzie wspierać wysiłki Bułgarii w wielu obszarach technicznych i politycznych, w tym w pracach nad zaspokojeniem potrzeb w zakresie budowania zdolności jądrowych w kraju, opracowywaniu i stosowaniu danych jądrowych i kodów symulacyjnych oraz w wielu kwestiach związanych z zarządzaniem odpadami promieniotwórczymi, likwidacją obiektów jądrowych i ekonomiką energii jądrowej.

“Jest nam niezmiernie miło powitać Bułgarię jako 34. członka NEA” – powiedział Dyrektor Generalny NEA William D. Magwood, IV. “Bułgaria podziela ten sam ciągły postęp i nastawienie na przyszłość, co inni członkowie NEA. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że dołączył do nas kolejny kraj z tego ważnego regionu świata i z życzliwością oczekujemy na wkład jego ekspertów w prace NEA”.

Agencja Energii Jądrowej OECD (Nuclear Energy Agency, NEA) jest agencją międzyrządową działającą w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD). Ułatwia współpracę między krajami posiadającymi infrastrukturę zaawansowanych technologii jądrowych w celu zwiększania zdolności w zakresie bezpieczeństwa jądrowego, technologii, nauki, powiązanych zagadnień środowiskowych i gospodarczych oraz prawa. Misją NEA jest wspieranie krajów członkowskich w utrzymywaniu i dalszym rozwijaniu, poprzez współpracę międzynarodową, podstaw naukowych, technologicznych i prawnych niezbędnych do bezpiecznego, przyjaznego dla środowiska i ekonomicznego wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych. Stara się dostarczać miarodajnych ocen i wypracować wspólne zrozumienie kluczowych kwestii jako wkładu w decyzje rządu w sprawie polityki w zakresie technologii jądrowych. Wraz z Bułgarią NEA liczy 34 państw członkowskich, które będą współpracować poprzez wspólne badania, budowanie konsensusu między ekspertami i opracowywanie najlepszych praktyk.

Bułgaria ma dobrze ugruntowane stosunki z NEA. Jest zapraszana do udziału w posiedzeniach komitetów NEA i ich organów pomocniczych od 2013 r. i od tego czasu uczestniczy w wybranych spotkaniach. Bułgaria bierze także udział w kilku działaniach prowadzonych wspólnie przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) i NEA, w tym w Systemie Przekazywania Informacji (IRS); Grupy Uranowej i Systemie Informacji o Narażeniu Zawodowym (ISOE). Ponadto Bułgaria wzięła udział w międzynarodowych ćwiczeniach dotyczących zarządzania kryzysowego po awarii jądrowej (INEX) oraz w szeregu innych spotkań i przedsięwzięć NEA. Obecnie Bułgaria jest zaangażowana w trwające projekty NEA związane z reaktorami typu WWER. Ponadto od 2006 r. Bułgaria jest członkiem Międzynarodowych Ram Współpracy w Dziedzinie Energii Jądrowej (IFNEC).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMalutka Rita pierwszym dzieckiem urodzonym w powiecie limanowskim w 2021 roku!
Następny artykułZnany producent z designerską linią produktów