A A+ A++

Kim są najbardziej wpływowi mieszkańcy powiatu oleśnickiego? To lokalni politycy, działacze, społecznicy, przedsiębiorcy, lekarze. Każdy z nich miał w mijającym roku swoje pięć minut. Działali, podejmowali decyzje, wywarli znaczący wpływ na to, co w działo się w powiecie oleśnickim. Prezentujemy Państwu pierwszą odsłonę rankingu przygotowanego przez portal OlesnicaInfo.pl

• Jan Bronś, burmistrz Oleśnicy

W 2020 roku Jan Bronś udowodnił, że jest pierwszoligowym graczem w powiatowej polityce. Po ciosie, jaki otrzymał od swojego koalicjanta w Radzie Miasta Oleśnicy, wykonał manewr, który wielu wprawił w osłupienie. I w mieście, i w powiecie zawiązał koalicję z Prawem i Sprawiedliwością, zapewniając w ten sposób swojemu ugrupowaniu większość w oleśnickim samorządzie,  stanowisko starosty dla człowieka ze swojego ugrupowania i polityczny spokój w obozie władzy. 

• Urszula Kozioł, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy

Pandemia to czas prawdziwej próby dla oleśnickiego sanepidu, z którego powiatowa instytucja wychodzi z podniesioną głową. Dostępność, życzliwość, współpraca z każdym, kto walczy z koronawirusem to najważniejsze atuty służb epidemicznych w powiecie oleśnickim. Pani dyrektor należy się też niski ukłon od oleśnickich mediów. Chętnie, merytorycznie i o każdej porze udzielała informacji dotyczących sytuacji w poszczególnych gminach. Dziękujemy!

• Artur Ciosek, wójt gminy Dobroszyce

Nawet pandemia koronawirusa nie zatrzymała wójta w realizacji planu, by uczynić gminę miejscem, jak najbardziej komfortowym i przyjaznym dla mieszkańców. W 2020 roku do budżetu Dobroszyc wpłynęło dodatkowo aż 25 mln zł. Pieniądze będą przeznaczane na gminną infrastrukturę, oświatę, komunikację i wiele innych aspektów sprawnego funkcjonowania. Nic dziwnego, że mieszkańców gminy Dobroszyce z roku na rok przybywa. 

• Zdzisława Jakimiec, radna i członek zarządu powiatu oleśnickiego

W minionym roku pani radna udowodniła, że w polityce nie powiedziała ostatniego słowa. To ona przekonała władze regionalne Prawa i Sprawiedliwości oraz kolegów z Oleśnicy, że warto i trzeba rozpocząć współpracę z burmistrzem Janem Bronsiem. Jej argumenty okazały się silniejsze od tych, których użył Michał Kołaciński, co ostatecznie doprowadziło do jego rozstania z partią.

• Dariusz Maniak, burmistrz miasta i gminy Syców

To nie był łatwy rok dla burmistrza. Opozycja nie ustawała w atakach, a ich efektem był wniosek w sprawie zorganizowania referendum o odwołanie Dariusza Maniaka. Jego autorzy nie zebrali jednak potrzebnej liczby podpisów, a burmistrz zatriumfował. Tym bardziej, że w końcówce roku mógł dodatkowo pochwalić się mieszkańcom kilkoma ważnymi sukcesami i zrealizowanymi inwestycjami.

Maria Susidko, członek zarządu powiatu oleśnickiego

Od początku kadencji we władzach powiatu oleśnickiego. Najpierw wspólnie z Koalicją Obywatelską, a teraz z PiS-em. Była w ścisłym gronie, które prowadziło rozmowy dotyczące rewolucji we władzach powiatu. Wraz z najbliższymi partnerami politycznymi Maria Susidko doprowadziła do zmiany warty w Starostwie Powiatowym w Oleśnicy oraz układu sił w radzie powiatu. 

• Beata Kempa, europosłanka Solidarnej Polski

Jest pierwszym politykiem wywodzącym się z powiatu oleśnickiego, który zdobył mandat i pracuje w Parlamencie Europejskim. Dla wielu kontrowersyjna, na arenie międzynarodowej nie boi się wygłaszać swoich, czasem radykalnych, poglądów. Pani europoseł w żartach zapowiada, że już na politycznej emeryturze zaangażuje się w lokalny samorząd.

Tomasz Krawczak, prezes Służb Ratowniczych w Oleśnicy

W 2020 roku było o Służbach wyjątkowo głośno. Przede wszystkim z powodu zaangażowania ratowników w walkę z pandemią koronawirusa. Kierowana przez Krawczaka organizacja spisała się w tej kwestii na medal. Byli tam, gdzie ich pomoc była nieoceniona, gdzie innym nie uśmiechało się działać. Wspierali szpital, domy pomocy społecznej, gminy, sanepid. Chapeau bas! 

Zygmunt Skiba, szef powiatowych struktur PiS w Oleśnicy

Przez niektórych określany szarą eminencją oleśnickiej polityki. Kieruje lokalnymi strukturami PiS, choć nie jest radnym ani w mieście, ani w powiecie. To m.in. on prowadził rozmowy z burmistrzem Oleśnicy w sprawie koalicji. Czy był skuteczny? PiS współrządzi dzisiaj w mieście, i w powiecie, więc odpowiedź jest oczywista.

Aleksander Chrzanowski, przewodniczący Rady Miasta Oleśnicy

Stary, ale jednak nowy przewodniczący Rady Miasta Oleśnicy. Chrzanowski wrócił do dawnego gabinetu dzięki swojej i kolegów z Oleśnickiego Ruchu Samorządowego, determinacji. Podkreślał wprawdzie, że dwa razy do tej samej rzeki wchodzić się nie powinno, ale czego nie robi się dla wyborców. Krytykowany przez opozycję za sposób prowadzenia sesji, robi swoje i nie daje się zbić z przysłowiowego pantałyku. 

Gizela Jagielska, wicedyrektor Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy

Przez moment także główna szefowa szpitala. Jej oczkiem w głowie jest oddział ginekologiczno-położniczy oraz neonatologia, ale w ostatnich tygodniach zarządzała całą placówką i nadal zawiaduje oleśnickim pogotowiem. Konkretna, stanowczo wypowiadająca swoje zdanie. Bez wątpienia ma duży wpływ na walkę szpitala z pandemią i skuteczne promowanie porodów w Oleśnicy.

Grzegorz Żyła, radny Rady Miasta Oleśnicy  

Jego konik to ekologia. I właśnie na działaniach związanych z ekologią skupił się w minionym roku radny Grzegorz Żyła. Doprowadził do podjęcia prac nad stworzeniem programu pn. Oleśnica zasilana naturą. Sam brał w nich aktywny udział, a potem wyjaśniał kolegom radnym niuanse zawarte w projektach. Program wchodzi w życie w tym roku. Jeśli na sercu leży nam ekologia, wszyscy powinniśmy trzymać kciuki za jego powodzenie.

Kazimierz Karpienko, radny Rady Miasta Oleśnicy

Jeszcze na początku ubiegłego roku wydawało się, że na całą kadencję pozostanie w ławach opozycji. Nawet, gdy trwały rozmowy koalicyjne, niewielu wierzyło, że przejdzie do obozu Jana Bronsia. A jednak polityka bywa nieprzewidywalna. Dzisiaj Karpienko to szef komisji, która ma wpływ na kształt oleśnickiego sportu, a dodatkowo także prezes Rodzinnych Ogrodów Działkowych ZNTK, gdzie właśnie ruszyła długo oczekiwana budowa wodociągu.

• Laura Kwoczała, maturzystka, działaczka

Najmłodsza wśród wpływowych oleśniczan 2020. Zaangażowana i bardzo odważna w wypowiadaniu własnego zdania na wiele ważnych społecznie kwestii. W tym roku uczennica II LO w Oleśnicy zaistniała w ogólnopolskich mediach m.in. za sprawą listu do Rzecznika Praw Dziecka, a później Strajków Kobiet w Oleśnicy, którego jedną z twarzy się stała. 

• Piotr Sawicki, burmistrz Bierutowa

Od początku kadencji stara się zmieniać wizerunek Bierutowa. W 2020 roku rozpoczął realizację I etapu budowy długo oczekiwanego przez mieszkańców przedszkola. Pozyskiwał też środki na inne gminne inwestycje i szukał kolejnych pomysłów na dotarcie do mieszkańców z informacją. Live z burmistrzem na portalu społecznościowym spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i zapewne będzie przez Piotra Sawickiego kontynuowany.

• Marcin Kasina, wójt gminy Oleśnica

Bez politycznych skandali, krok po kroku, realizuje inwestycje zaplanowane we wsiach gminy Oleśnica. Gminna komunikacja, oświetlenie kolejnych dróg, ich remonty, rozbudowa szkół. To sztandarowe inwestycje realizowane w 2020 roku przez wójta i jego współpracowników. Inni samorządowcy mogą pozazdrościć wójtowi  „spokoju” w gminnej polityce.

• Sławomir Kapica, starosta powiatu oleśnickiego

To nie był dla niego łatwy rok. Podjęcie współpracy z nowym koalicjantem, a wcześniej objęcie stanowiska starosty po swoim dotychczasowym szefie, to dla Kapicy prawdziwa rewolucja. Po kilku miesiącach w fotelu starosty oceniany, jako polityk wyważony, człowiek kompromisu, chętny do rozmów i współpracy.

• Wioletta Efinowicz, radna powiatowa

Po politycznej rewolucji, która zaszła w samorządzie powiatowym, przez chwilę mówiono, że jest jej największą przegraną. Typowa na stanowisko starosty, została z niczym. – Na pewno jednak z twarzą – komentowano w kuluarach. Efinowicz nie tylko nie weszła w koalicję z PiS-em, ale wystąpiła też z klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Ta rezygnacja to efekt braku jej zgody na politykę prowadzoną przez byłego starostę i radykalnych opinii wygłaszanych przez niektórych radnych KO.

• Sylwia Kicuła, organizatorka Jarmarku Wspaniałości

A przede wszystkim producentka wyśmienitych wędlin, które klienci uwielbiają. W 2020 roku pani Sylwia podjęła się rozmów z miastem, a potem organizacji Oleśnickiego Jarmarku Wspaniałości. I jego pierwsza, i kolejne edycje, przygotowane w ścisłym reżimie sanitarnym, spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców. Atrakcyjność i organizację Jarmarków oceniamy na szóstkę.

Wiesław Mazurkiewicz, fotograf, społecznik

W 2020 roku pan Wiesław kolejny raz udowodnił, jak bardzo leży mu na sercu oleśnicka przyroda. To on skutecznie i – co ważne – prezentując argumenty z niezwykłą kulturą, doprowadził do ustanowienia Dębu Jegrów pomnikiem przyrody. On był wnioskodawcą, ale też niejako inspiratorem działań podjętych przez innych mieszkańców. Gratulujemy skuteczności, która nie była podszyta nawoływaniem do sporów.

• Patryk Potępa, prezes Fundacji Żyj dla innych

Niezwykła energia i charyzma, a przede wszystkim chęć niesienia pomocy potrzebującym. Tak w jednym zdaniu można opisać młodego mieszkańca gminy Oleśnica, który w 2020 roku postawił wszystko na jedną kartę. Powołał fundację, której wystarczyło kilka miesięcy, by zapisać się na mapie oleśnickich organizacji charytatywnych. Brawo za już. Czekamy na więcej!

• Waldemar Grzędziak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnicy

Szef oleśnickiego pośredniaka udowodnił, że można sprawnie, bez tworzenia niepotrzebnych problemów przeprowadzić dużą akcję administracyjną. Mowa o kolejnych odsłonach Tarczy dla przedsiębiorców. Nie dotarły do nas żadne negatywne głosy od tych, którzy mieli w tym czasie do czynienia z urzędem pracy w Oleśnicy. Wprost przeciwnie. Klienci chwalili urzędników za sprawną organizację, życzliwość i tempo realizacji wniosków.

• Radosław Szukała, dyrektor Muzeum Foteli Katapultowych

W minionym roku pan Radosław udowodnił siłę swojej pasję. A tą jest dla niego lotnictwo. Zgromadzone w garażu eksponaty, dzięki współpracy z miastem, doczekały się pomieszczenia w centrum miasta, a Oleśnica muzeum z prawdziwego zdarzenia. Jego dyrektorowi gratulujemy determinacji, siły i odwagi. No i czekamy na otwarcie!

• Marcin Stach, prezes KKO Oleśnica

Pasjonat koszykówki, który potrafił przekonać liczne grono przedsiębiorców, że inwestycja w sport to… najlepsza inwestycja. Dzięki determinacji Marcina Stacha mamy w Oleśnicy nie tylko klub koszykarski działający na bardzo dobrym poziomie, ale także sekcje dla młodych adeptów koszykówki.

• ks. Teodor Sawielewicz. wikary w oleśnickiej parafii, twórca Teobańkologii

Prowadzi ewangelizację online. Na fanpage Teobańkologia transmisje na żywo najpierw odbywały się raz na tydzień, a uczestniczyło w nich 500 wiernych. Na początku 2020 r. na kanale Youtube i facebooku spotykało się już 3 tys. osób. Teraz wraz z księdzem modli się nawet kilkanaście tysięcy osób z Polski i spoza niej, a siła oddziaływania ks. Teodora jest coraz większa.

• Grzegorz Jędrysiak i Jarosław Musiałek, działacze i społecznicy

Można by powiedzieć, że jakiej społecznej inicjatywy nie dotkną, zawsze odnoszą sukces. Od lat z powodzeniem organizują turniej futsalowy im. Sebastiana Musiałka. W 2020 roku zebrano podczas niego ponad 30 tys. zł dla Tosi Wiśniewskiej. Są też inicjatorami Gangu Świętego Mikołaja, który realizuje marzenia najbardziej potrzebujących. Empatyczni, przedsiębiorczy, świetni organizatorzy. Zawsze można na nich liczyć!

• Robert Karbowniczak, przedsiębiorca, inicjator charytatywnej akcji dla Antosia 

To on zainicjował szeroką akcję pomocy na rzecz Antosia Kubicza, małego mieszkańca Smolnej chorującego na TAR. By promować akcję Robert Karbowniczak wraz z pochodzącym z Wrocławia Michałem Dardzińskim wyruszył konno nad Bałtyk. Pokonanie trasy zajęło im dziewięć dni. Po powrocie nadal angażuje się w przedsięwzięcia związane ze zbiórką na operację Antka. 

• Paweł Czuliński, burmistrz Twardogóry

Jeden z najmłodszych polityków w regionie, który konsekwentnie udowadnia, że ma pomysł na Twardogórę. Na konto burmistrza w 2020 roku można wpisać wiele inwestycyjnych przedsięwzięć, ale bez wątpienia największym sukcesem jest zdobycie bardzo dużych środków na renowację pałacu w Goszczu. Czuliński wraz ze współpracownikami stworzył bardzo dobry projekt i – co bardzo ważne – pozyskał dla niego sojuszników.

5 / 5 ( 2 votes )

Oryginalne źródło: ZOBACZ

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa Kronika Tygodnia od wtorku w kioskach
Następny artykułAl-Attiyah będzie atakował każdego dnia