Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP unijnego rozporządzenia dotyczącego stosowania tzw. mechanizmu warunkowości, który wiąże wypłaty z unijnych funduszy od przestrzegania przez państwo praworządności.
– Mam nadzieję, że w konsekwencji uda się zablokować negatywne konsekwencje dla przyszłości Polski – mówił lider Solidarnej Polski w Radiu Maryja.
Zdaniem Ziobry, mechanizm warunkowości jest bardzo niebezpieczny, gdyż daje Komisji Europejskiej szeroką władzę nadzorczą nad demokratycznie wybranymi organami w poszczególnych państwach.
– Eurokraci i niemiecka prezydencja walczyli o wprowadzenie twardego prawa, które sytuowali jako rozwiązanie mające służyć ochronie praworządności, a w rzeczywistości ironia losu sprawia w rzeczywistości, iż same w sobie te rozwiązania w brutalny sposób łamią praworządność i traktaty europejskie. One są podstawą funkcjonowania Unii Europejskiej, określają zasady, na które umówiły się państwa. Każdemu z państw mają gwarantować poczucie bezpieczeństwa, że reguły, które zostały określone w traktatach, będą przestrzegane. (…) Tymczasem zaproponowana konstrukcja tzw. warunkowości, powiązania tzw. praworządności z budżetem i udostępnianiem środków finansowych poszczególnym państwom, łamie te traktaty w sposób bardzo oczywisty, gdyż wkracza w wiele obszarów zarezerwowanych dla państw narodowych do ich suwerennej kompetencji – mówił Zbigniew Ziobro.
Jego zdaniem, w Polsce Komisja Europejska zyska prawo nadzorowania nie tylko polskich samorządów w zakresie wykorzystania przyznanych środków, ale także w zakresie przestrzegania wartości unijnych w sferze ochrony polskiej rodziny, edukacji polskich dzieci przed “rozmaitymi patologiami i demoralizacją”.
– Ale Komisja uzyskała także nadzór nad działaniem Sejmu, Senatu, polskiego rządu i prezydenta. A więc jest to władza nadzorcza bardzo daleko idąca, która będzie poszerzana przez brukselskich urzędników. Będą oni uzurpować sobie prawo do ingerowania w sprawy związane z polską kulturą, edukacją, sferą mediów, z prawem rodzinnym, działaniem wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania. W zasadzie wszystkich organów państwa, bo w rozporządzeniu PE są definicje bardzo szerokie, że wszelkie akty władzy, działania organów państwa mogą być poddane kontroli pod kątem zgodności z wartościami unijnymi. To oni decydują, co to są za wartości i jak je rozumieją – stwierdził Zbigniew Ziobro.
Według ministra Ziobry, skutkować to może nakładaniem sankcji liczonych w miliardach złotych, jeśli np. Komisja Europejska uzna, że zakaz małżeństw jednopłciowych lub zakaz adopcji dzieci przez pary homoseksualne, narusza wartości unijne.
– To może powodować kryzysy i wpływać na wyniki wyborów w Polsce – uważa Ziobro.
Zdaniem lidera Solidarnej Polski, była szansa zawetować projekt unijnego rozporządzenia i nie dopuścić do takiego scenariusza, jednak w koalicji rządzącej zapadły inne decyzje.
– Doszło do podziału. Z jednej strony Jarosław Gowin ze swoją partią oraz Prawo i Sprawiedliwość. Z drugiej strony Solidarna Polska. Ostatecznie pan premier Mateusz Morawiecki przekonał naszych współkoalicjantów, że konkluzje Rady Europejskiej, czyli organu unijnego złożonego z przywódców poszczególnych państw, gwarantują nam bezpieczeństwo. My tego tak nie oceniamy, ponieważ konkluzje – które dobrze, że zostały wynegocjowane i cieszymy się z tego – są tylko i wyłącznie deklaracją o charakterze politycznym. Natomiast rozporządzenie jest twardym, obowiązującym prawem – powiedział Ziobro.
Minister zwrócił uwagę, że nawet gdyby skutki rozporządzenia zostały odwleczone w czasie (co zapowiadali unijni przywódcy, którzy zgodzili się, by mechanizm warunkowości najpierw został zbadany przez unijny Trybunał Sprawiedliwości ), to Polska i tak nie może się na nie zgodzić, gdyż w końcu, za kilka lat i tak zacząłby działać gigantyczny nadzór KE nad Polską.
– UE zapowiada, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wypowiedź w tej sprawie w ciągu maksymalnie kilkunastu miesięcy. Komisja Europejska będzie następnie chciała w bezwzględny sposób wobec Polski i Węgier z tego korzystać – podkreślił Ziobro.
Jego zdaniem, elity lewicowo-liberalne Unii Europejskiej chcą stworzyć nowe państwo, w które przekształci … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS