A A+ A++
Nowy podatek składa się z części stałej i zmiennej. Pierwsza wyniesie 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej albo 10 groszy za litr napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Druga to 5 groszy za każdy gram powyżej 5 gram cukru lub słodzika w produkcie.
– Zgodnie z przepisami podatek trzeba będzie odprowadzić do 25. dnia kolejnego miesiąca. Oznacza to, że za styczeń będzie do zapłacenia już w lutym. W czasie kryzysu nie należy oczekiwać, że dostawcy wezmą go na siebie. Dlatego podwyżki cen towarów będą widoczne już w styczniu – tłumaczy Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.
Jak wynika z naszych rozmów z producentami i sieciami, renegocjacje umów w tej sprawie trwają już od ponad dwóch miesięcy. – Nie są łatwe, bo sieci nie chcą się zgodzić na podwyżki cen towarów równe nowej daninie. Obawiają się spadku obrotów, czego i my się obawiamy, dlatego wzrosty nie będą raczej wprost proporcjonalne do wysokości podatku – mówi nam jeden z producentów napojów.
Firma Nielsen, zajmująca się badaniami rynku, wyliczyła w połowie 2020 r., że podwyżki wyniosą 1,7 proc. w przypadku mrożonej kawy i herbaty, ponad 8 proc. w przypadku piwa bezalkoholowego, a niektóre napoje gazowane mogą zdrożeć o ponad 40 proc.
Wiesław Włodarski, prezes rady nadzorczej firmy Food Care, będącej właścicielem takich marek jak Black Energy, 4move czy Frugo, mówi o wzroście cen o ok. 20 proc. Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Browarów Polskich, twierdzi, że piwa bezalkoholowe zdrożeją o 5–6 proc.
W nieoficjalnych rozmowach producenci napojów przyznają, że trzeba się również liczyć z możliwością wzrostu cen zwykłej (niesłodzonej) wody mineralnej i to nawet o kilka procent. Z jednej strony wytwórcy będą chcieli wykorzystać fakt, że wraz z cenami innych napojów wzrośnie popyt na wodę. Z drugiej s … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolscy fizycy eksperymentują w laboratorium pod Moskwą
Następny artykułSpółki komandytowe: Wspólnicy nadal będą płacić do ZUS, ale już nie odliczą składek