Branża pozytywnie ocenia decyzję o przymusowej restrukturyzacji, której koszt nie był duży i ponieśli go głównie akcjonariusze oraz obligatariusze, a częściowo BFG.
Pekao się zgłosił
Zdaniem BFG spełnione zostały trzy przesłanki zobowiązujące do podjęcia takiego działania: Idea była zagrożona upadłością, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością, oraz wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec banku było konieczne w interesie publicznym (stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych).
– Decyzja BFG to pozytywna dla sektora informacja, zdecydowanie zmniejsza niepewność w branży. Bank ten od lat nie spełniał wymogów kapitałowych i nie było widać czynników wskazujących na możliwą poprawę sytuacji. Pogarszające się otoczenie – spadek stóp procentowych i recesja gospodarcza – jeszcze bardziej pogłębiało problemy tego banku. Uniknięto upadłości, która spowodowałaby duże zaburzenia na rynku bankowym i dla klientów oraz byłaby bardziej kosztowna dla sektora – mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego. Dodaje, że przejęcie przez inny bank to najtańsza, najszybsza i najmniej bolesna dla klientów forma.
– Dla każdego, kto śledzi sytuację w sektorze bankowym, ta decyzja nie jest zaskoczeniem. Idea Bank nie spełniał wymogów kapitałowych, i to w znaczącym stopniu, pomimo podejmowania działań naprawczych. Jeśli istniało zagrożenie upadłością i brak było przesłanek o oddaleniu tego ryzyka, decyzja o restrukturyzacji była konieczna, biorąc pod uwagę stabilność sektora finansowego i interes publiczny – mówi Michał Gajewski, prezes Santander Banku Polska.
Zwraca uwagę, że alternatywą była upadłość. – Restrukturyzacja angażuje mniej środków BFG, pochodzących przecież ze składek banków, klientom z kolei zapewnia ciągłość usług bankowych, chroni ich interesy, gwarantuje bezpieczeństwo depozytów. Z pewnością to trudna sytuacja dla akcjonariuszy Idea Banku, ale działamy na rynku regulowanym, naturalne jest, że każdy musi spełniać wymogi regulacyjne i konieczne jest posiadanie wystarczających kapitałów do odpowiedzialnego funkcjonowania. To również kwestia uczciwej konkurencji, wszyscy gracze powinni przestrzegać tych samych zasad i regulacji. Działanie BFG jest także istotne ze względu na zachowanie zaufania do sektora i poczucia bezpieczeństwa klientów co do ich środków w bankach – mówi Gajewski. Biorąc to wszystko pod uwagę, ocenia, że decyzja BFG była słuszna, szczególnie że dotyczyła banku mającego sporo depozytów (blisko 14 mld zł).
– Decyzja BFG jest jak najbardziej słuszna. Zmniejsza ryzyko ogólne sektora i zwiększa jego stabilność. Rozwiązany jest najważniejszy problem … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS