Wiadomości
2021.01.03 19:02
Dlaczego papież Franciszek przyjął rezygnację dotychczasowego zwierzchnika katolików na Białorusi? Według mediów była to cena za stanowisko Kościoła w czasie protestów i potępianie przemocy.
Formalnie zgoda na rezygnację arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza związana jest – jak podano – z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego. Jednak administratorem apostolskim na Białorusi został również 75-letni wikariusz generalny diecezji pińskiej Kazimierz Wielikosielec. On również złożył w tym roku obowiązkową rezygnację, ale Franciszek zgodził się, aby pełnił swoje obowiązki jeszcze przez dwa lata.
Biskup Wielikosielec: chciał być lekarzem, zbudował cztery kościoły
2021.01.03 15:58
23 grudnia abp Kondrusiewicz powrócił po prawie czterech miesiącach na Białoruś. Gdy 31 sierpnia wracał z Polski, nie został wpuszczony do kraju, ponieważ jego paszport unieważniono. Komentując niewpuszczenie kościelnego hierarchy, władze wyjaśniały to nie do końca zrozumiałymi względami formalnymi – kontrolą MSW, czy jest obywatelem kraju.
Alaksandr Łukaszenka twierdził, że abp Kondrusiewicz otrzymywał w Polsce „specjalne zadania”. Wierni i komentatorzy nie mieli wątpliwości, że hierarcha został ukarany za krytykę przemocy stosowanej przez władze wobec uczestników protestów po sierpniowych wyborach prezydenckich.
Grodnianie o „wygnaniu” abpa Kondrusiewicza: „Wojna już nie tylko z narodem, ale i z Bogiem”
2020.09.20 17:00
Kiedy metropolita przebywał na wygnaniu, 17 grudnia przyjechał do Mińska specjalny wysłannik papieża Franciszka arcybiskup Claudio Gugerotti, były nuncjusz apostolski na Białorusi. Spotkał się on z Łukaszenką, a kilka dni później władze białoruskie ogłosiły, że nic już nie stoi na przeszkodzie by abp Kondrusiewicz wrócił do kraju. Portal Tut.by twierdzi, że rezygnację w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego hierarcha napisał jeszcze na wygnaniu.
Nuncjatura potwierdza: abp Kondrusiewicz może wrócić do kraju. Jeszcze przed Świętami
2020.12.22 19:54
Komentatorzy oceniają, że rezygnacja arcybiskupa Kondrusiewicza jest także ceną za możliwość powrotu kraju. Różnią się przy tym, czy jest to „kapitulacja czy kompromis” w stosunkach Stolicy Apostolskiej z Mińskiem. W rozmowie z Radiem Swaboda publicysta Siarhiej Abłamiejka uznał dymisję arcybiskupa Kondrusiewicza za kapitulację i ocenił, że „lepiej było utrzymać go na stanowisku zwierzchnika Kościoła, nawet za granicą”.
Z kolei politolog Piotr Rudkouski ocenił w Radiu Swaboda, że był to jednak kompromis, m.in. dlatego, że przebywając poza granicami Białorusi abp Kondrusiewicz nie mógłby efektywnie kierować Kościołem.
Po 4 miesiącach wygnania arcybiskup Kondrusiewicz wrócił na Białoruś
2020.12.24 13:27
Tymczasem grodzieński dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut ocenił na Facebooku, że to „Watykan ograł Łukaszenkę”, bo postawił na czele Kościoła człowieka, który „ma twardy charakter i nie będzie łatwym partnerem dla reżimu”.
A jednak Watykan ograł Łukaszenke. Watykan News podało, że Papież przyjał dymisję arcybiskupa Kondrusiewicza i mianował…
Opublikowany przez Andrzeja Poczobuta Niedziela, 3 stycznia 2021
Zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej na Białorusi „zesłany” do Rosji. Wcześniej ujął się za białoruskimi demonstrantami
2020.08.25 17:03
cez/belsat.eu wg PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS