A A+ A++

Kompleks szpitala Bożego Ciała znajduje się przy ulicy 3 Maja w Gdańsku. Pierwotnie mieścił się tu zakład dla trędowatych, później zespół funkcjonował jako przytułek dla ludzi starych, chorych i samotnych. Po roku 1945 część budynków rozebrano, a pozostałe wykorzystano jako domy mieszkalne. Po rewitalizacji mają one pełnić funkcję publiczną. W środę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podpisała umowę na pożyczkę z Pomorskim Funduszem Rozwoju.

Zespół Bożego Ciała został włączony do Hevelianum, które planuje przystosowanie budynków do nowej funkcji.

– Na początku 2024 roku chcielibyśmy zaprosić do trzech obiektów, które przejdą rewitalizację – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Zmieni się też ich otoczenie. W dawnym Domu Inspektora chcemy stworzyć coś na kształt mediateki, gdzie będzie kawiarnia, księgarnia, punkt informacji o ofercie Hevelianum, miejsce spotkań z ciekawymi ludźmi. Mała interaktywna wystawa pokazywałaby jak zmieniała się Góra Gradowa. Chcemy też pokazywać tu najciekawsze obiekty z muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W drugim budynku, największym z całego kompleksu, ma się mieścić zaplecze noclegowe dla Hevelianum. Obiekt będzie w całości zasilany energią słoneczną. W najmniejszym budynku planowana jest pracownia pszczelarza.

– Pasiekę miejską już mamy i cieszymy się miodem z niej – mówi Paweł Golak. – W tym miejscu chcielibyśmy zaprezentować jak pasieki funkcjonują, pokazać dzieciom jak wygląda ul w przekroju.

Na pozostałe dwa budynki należące do dawnego kompleksu szpitalnego Hevelianum nadal szuka dofinansowania. Wyłonienie wykonawcy i rozpoczęcie prac planowane jest w drugiej połowie 2021 roku.

Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta

Nie tylko odbudowywać

Rewitalizacja zespołu Bożego Ciała będzie kosztować 31 mln zł. Miasto Gdańsk przeznaczy na ten cel 6 mln zł, 25 mln wyniesie pożyczka z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

– Pomorski Fundusz Rozwoju to spółka utworzona przez samorząd województwa, ze stuprocentowym kapitałem samorządu regionalnego – wyjaśnia marszałek pomorski Mieczysław Struk. – Powołana została do tego, aby środki, które były pożyczane z poszczególnych regionalnych programów operacyjnych, po jednokrotnym wykorzystaniu wracały do PFR, by napędzać rozwój regionu przez współfinansowanie realizacji wielu projektów.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że wyremontowany zespół Szpitala Bożego Ciała powiększy coraz bardziej popularny wśród gdańszczan i turystów obszar rekreacyjny wokół Góry Gradowej.

– Staramy się szukać różnych źródeł finansowania, by ratować historyczne obiekty w Gdańsku – mówi Aleksandra Dulkiewicz. – Zależy nam na tym, żeby nie tylko je odbudowywać, ale także nadawać miejscom, które nie są w najlepszej kondycji, nową funkcję publiczną.

Szpital Bożego Ciała powstał w XIV wieku, pierwotnie przylegał do kościoła pw. Bożego Ciała. Był dwukrotnie palony podczas działań wojennych. Na początku XVII wieku kompleks składał się z kościoła oraz grupy wolno stojących budynków po jego północnej stronie, w XVIII wieku dobudowano domy szachulcowe. W okresie międzywojennym zakład otaczał opieką 400 osób. Podczas II wojny światowej budynki zostały zniszczone w niewielkim stopniu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZiemkiewicz o aferze ze szczepionkami: Jedna rzecz jest naprawdę poważna
Następny artykułSześć gadżetów, które pomogą spełnić noworoczne postanowienia: czytnik e-booków, smartband, inteligentna waga… Co jeszcze?