A A+ A++

Mediacja to sposób rozwiązywania sporów. Dobrowolny, odbywający się na podstawie umowy lub postanowienia sądu. Mediacja polega na tym, że bezstronny mediator prowadzi mediację, wykorzystując różne metody zmierzające do polubownego rozwiązania sporu, w tym poprzez wspieranie stron w formułowaniu przez nie propozycji ugodowych, lub na zgodny wniosek stron może wskazać sposoby rozwiązania sporu, które nie są dla stron wiążące.

Mediator pomaga osobom, które się do niego zgłosiły, znaleźć rozwiązanie najkorzystniejsze dla obu stron. Ugoda zwarta przed mediatorem na wniosek strony, kierowany do sądu, co do zasady ulega zatwierdzeniu przez sąd i po zatwierdzeniu może zostać przymusowo wykonana na drodze postępowania egzekucyjnego. W postępowaniu cywilnym, które obejmuje swoim zakresem również sprawy rodzinne jak alimenty czy regulowanie opieki, rozróżnia się trzy rodzaje mediacji:
1) mediację na podstawie umowy o mediację – mediacja umowna;
2) mediację na podstawie wniosku strony o przeprowadzenie mediacji;
3)mediację na podstawie skierowania stron do mediacji przez sąd – mediacja z inicjatywy sądu.
W sprawie, w której zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd może skierować uczestników do mediacji. Jeżeli uczestnicy postępowania nie uzgodnili osoby mediatora, sąd kieruje ich do mediacji prowadzonej przez stałego mediatora. Przedmiotem uzgodnień mogą być sprawy dotyczące: pojednania małżonków, ustalenia warunków rozstania, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, zaspokojenia potrzeb rodziny, alimentów, a także sprawy majątkowe i mieszkaniowe.
Strony mają pełną kontrolę jeśli chodzi o osobę mediatora, na każdym etapie postępowania mediacyjnego. W przypadku mediacji kontraktowej zasadą jest, że strony same wybierają mediatora, ewentualnie określają sposób jego wyboru, określając go w umowie o mediację. W przypadku natomiast mediacji, na wniosek strony obowiązuje zasada, że to strona składająca wniosek o przeprowadzenie mediacji proponuje osobę mediatora, przy czym druga strona oraz mediator muszą wyrazić zgodę na udział w takim postępowaniu.

W poprzednim artykule pisałam o relacji rodzica z dzieckiem. O obowiązkach, jakie rodzice mają wobec dzieci oraz o realizacji tych obowiązków. Często w przypadku, gdy rodzice chcą aktywnie uczestniczyć w życiu dziecka, ale żyją oddzielnie, podają w konflikt odnoście ustalenia kontaktów z dzieckiem, czy wysokości alimentów. W takich sytuacja pomocny może być mediator. Sprawę można skierować do mediacji zarówno na etapie postępowania sądowego, jak również do mediatora można zgłosić się do przed wszczęciem postępowania sądowego. Koszty mediacji dla stron w zakresie spraw rodzinnych są zdecydowanie niższe niż prowadzenie sprawy w sądzie. Istotne w kwestii kosztów jest to, że do kosztów mediacji należą: wynagrodzenie mediatora i wydatki przez niego poniesione. Kwestie wysokości wynagrodzenia mediatora w mediacji toczącej się na zlecenie sądu regulują odrębne przepisy, zgodnie z którymi:
W sprawach o prawa majątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2000 złotych za całość postępowania mediacyjnego. W sprawach o prawa majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić, oraz w sprawach o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora za prowadzenie postępowania mediacyjnego wynosi za pierwsze posiedzenie 150 złotych, a za każde kolejne – 100 złotych, łącznie nie więcej niż 450 złotych. Do kosztów mediacji dolicza się podatek VAT. Koszty mediacji co do zasady ponoszą strony. Są one zazwyczaj ponoszone po połowie, chyba że strony ustalą inny sposób rozliczeń. W przypadku prowadzenia sprawy w trakcie trwającego postępowania sądowego przyznanie stronie zwolnienie od kosztów sądowych w całości rozciąga się również na postępowanie mediacyjne.
W przypadku mediacji kontraktowej prowadzonej w ramach ośrodków mediacji wynagrodzenie ustalane jest w oparciu o cennik ośrodka, a w przypadku mediacji zleconej mediatorowi poza ośrodkiem mediacji, wynagrodzenie ustala mediator. Ważnym nieodzownym elementem mediacji jest konieczność wyrażenia zgody obu stron sporu na mediacje i na osobę mediatora.
Warto mieć na uwadze, że mediacja jest postępowaniem znacznie bardziej elastycznym, niesformalizowanym. Często podczas mediacji poruszane są między stronami sprawy dodatkowe, mogą być ujawnione wszelkie zaszłości, emocjonalne pretensje, która również są pomocne przy formułowaniu postanowień ugody czy też późniejszych kontaktach. Często rozwiązanie przyjęte w trakcie ugody mediacyjnej byłoby znacznie trudniej osiągalnie, a nawet niemożliwe w toku sformalizowanego postępowania sądowego, podczas którego najistotniejsze są dowody. W procesie sądowym, co do zasady jedna ze stron wygra, ale jedna też będzie przegrania. Jeśli nie zawarły strony ugody sądowej będzie jedno tylko zwycięstwo. W mojej ocenie w mediacji można doprowadzić do takiego rozwiązania, które będzie uznawane za zwycięstwo przed obydwie strony i właśnie w sprawach rodzinnych mediacja daje znacznie więcej korzyści niż trudno wieloletnie procesy.

W przypadku wystąpienia zdarzeń wymagających konsultacji zapraszamy do skorzystania z pomocy prawnej. Kontakt za pośrednictwem redakcji nr tel. 539 202 931 lub  e-mail: [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMoc derbowych emocji – kto górą w walce o prymat w Glasgow i Sewilli?
Następny artykułTragiczne losy drewnianego kościółka z Komorowic