A A+ A++

Ponad 200 osób, które przekazały cenne pamiątki do Muzeum Gdańska, otrzyma w zamian bezpłatny wstęp, a ich goście będą uprawnieni do biletu ulgowego. W ten sposób Muzeum Gdańska uhonoruje swoich darczyńców.  

Pamiątki dla przyszłych pokoleń

Do tej pory ponad 200 osób z Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Norwegii i Kanady przekazało pamiątki do Muzeum Gdańska. Pod koniec roku kolejne cztery osoby ofiarowały cenne eksponaty. 

Wisior z bursztynem bałtyckim i stroje karnawałowe podarowali trójmiejscy artyści Jola Słoma i Mirek Trymbulak oraz Sergio i Massimo Boldrin z Wenecji, twórcy słynący z produkcji autorskich masek karnawałowych. Nowych darczyńców przyjęła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– To, że ktoś daruje wykonane przez siebie dzieła, tak jak najnowsze dary wykonane wspólnie przez trójmiejskich i włoskich artystów, to jest coś bardzo ważnego – mówiła Aleksandra Dulkiewicz. – Dziękuję, że mają do nas zaufanie ludzie, którzy przekazują do muzeum swoje pamiątki rodzinne, najcenniejszą łączność z rodzinnymi korzeniami, tak jak było w przypadku wielu darczyńców, którzy tworzą kolekcje Muzeum Poczty Polskiej czy kolekcje po Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku. Zależy nam, żeby tego zaufania nie zawieść, odpowiednio dbać o darowane eksponaty i je archiwizować, żeby jeszcze długo służyły przyszłym pokoleniom.

Program dla darczyńców

Muzeum Gdańska wprowadza w życie pilotażowy program honorowania ofiarodawców. 

– Darczyńcą zostaje każdy, kto przyczynia się do rozbudowy naszej kolekcji – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Choć program jest elitarny, każdego traktujemy na tych samych zasadach, tak jak pamiątki, które do nas trafiają. W zamian za przekazanie przedmiotu do naszych zbiorów darczyńca jest uprawniony do bezpłatnego wstępu do muzeum, a jego goście – do biletu ulgowego.

Muzeum planuje także poświęcić darczyńcom i pamiątkom od nich wystawy czasowe i umożliwić integrację środowiska miłośników historii Gdańska z całego świata. Dodatkowym uprawnieniem będzie upust na wydawnictwa muzealne.

Muzeum Gdańska czeka na przyjęcie nowych pamiątek związanych ze strajkiem kobiet oraz innych darów przekazanych pod koniec tego roku.

Darczyńcą Muzeum Gdańska może zostać każda osoba prywatna, osoba prawna lub stowarzyszenie niebędące partią polityczną bądź komitetem wyborczym. Wystarczy przekazać pamiątkę związaną z historią Gdańska, dawną albo współczesną, do zbiorów muzeum. Przedmiot może zostać przyjęty na mocy umowy lub wpisany do rejestru na mocy decyzji kolegium złożonego z ekspertów i specjalistów.  Chęć przekazania pamiątek można zgłosić mailowo pod adresem [email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGrodzki o szczepieniach: Podział na grupy jest trochę sztuczny
Następny artykułWysłużone Konstale łódzkiego MPK skończyły na złomowisku. Maszyny miały 40 lat