Remonty i renowację kolejnych zabytków, w tym unikalnego modelu STAR-a ma w planach starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki na nadchodzący rok. Placówka świętuje w tym roku 20-lecie istnienia.
W zasobach ma w pełni zachowany ciąg technologiczny Wielkiego Pieca. Zbiera także dziedzictwo Fabryki Samochodów Ciężarowych, czyli STAR-y. Obecnie w muzeum jest ich 21 i prezentują przekrój dorobku technicznego FSC. W tym roku planowane jest odnowienie modelu 25 z unikalną kabiną N23. Odrestaurowane będą także cztery wagoniki dawnej kolejki.
Dyrektor placówki, Paweł Kołodziejski dodaje, że konieczny jest remont budynku portierni. Muzeum złożyło wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie w wysokości 150 tysięcy złotych, co pozwoli na przeprowadzenie pierwszego etapu prac.
Poza tym 2021 rok będzie czasem na opracowanie dokumentacji technicznej do remontu Wielkiego Pieca oraz parkingu przed głównym wejściem do muzeum. Kontynuowany będzie edukacyjny projekt „Mnisi i hutnicy”, realizowany wspólnie z opactwem cystersów w Wąchocku. Obie placówki łączy szlak pieszy oraz wspólne działania oświatowe, a nawet jeden bilet na zwiedzanie obiektów. W planach jest też uruchomienie wypożyczalni rowerów dla turystów.
Starachowickie muzeum stało się w tym roku częścią samochodowego „Świętokrzyskiego Szlaku Zabytków Techniki” Regionalnej Organizacji Turystycznej w Kielcach, a także zgłosiło do Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego projekt stworzenia nowego szlaku o nazwie „Żelazne Doliny” w północnej części Kielecczyzny.
– Mamy projekt wybudowania hali wystawienniczej, w której realizowany będzie projekt „STAR- polska ciężarówka”. Ma połączyć kilka wątków, czyli dzieje motoryzacji, ludzi, którzy ją tworzyli oraz historię PRL. Dodatkowo chcemy wyremontować budynek dyrekcji, który może stać się zapleczem wypoczynkowym i konferencyjnym dla turystów. Na realizację tego zadania potrzebujemy 15 milionów złotych, wniosek złożony został do urzędu marszałkowskiego – mówi dyrektor.
Marzeniem muzealników jest także stworzenie w północnej części województwa nowego szlaku „Żelazne Doliny”, który połączyłby ośrodki przemysłowe od Maleńca przez Starachowice do Krzemionek. Ten projekt znalazł się już w strategii województwa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS