Czym żyliśmy w 2020 roku? W naszym kalendarium skupiliśmy się na wydarzeniach, które działy się niejako obok pandemii koronawirusa. Uzbierało się ich naprawdę dużo. Zapraszamy do lektury.
Styczeń
• 2 stycznia, Rodzice Tosi Wiśniewskiej rozpoczynają walkę o zdrowie córeczki
Ta historia poruszyła tysiące serc. Ruszyła zbiórek dla Tosi Wiśniewskiej. A jeszcze na początku roku rodzice dziewczynki byli pełni obaw. 13 grudnia 2019 roku usłyszeli diagnozę. Okazało się, że 3-miesięczna Tosia cierpi na najostrzejszą postać rdzeniowego zaniku mięśni. Nadzieją dla niej była kuracja genowa w Stanach Zjednoczonych. Jej koszt przyprawiał jednak o zawrót głowy. To 9 mln zł. W tym czasie w Polsce było ośmioro dzieci, których rodzice prowadzili zbiórki mające umożliwić leczenie ich pociech w USA. Tosia była najmłodszym z nich. – To dobra informacja, bo im szybciej lek będzie podany, tym lepiej – mówili w rozmowie z portalem OlesnicaInfo.pl rodzice dziewczynki.
• 2 stycznia, Julia Mularczyk Odkryciem Roku Ekstraligi Kobiet
Oleśniczanka Julia Mularczyk wygrała plebiscyt na Odkrycie Roku Ekstraklasy Kobiet. Wychowanka Żeńskiej Akademii Piłkarskiej Sukces Gmina Oleśnica w 2016 roku zasiliła III-ligową Ślęzę Wrocław, by za chwilę trafić do najwyższej klasy rozgrywkowej. Po udanych testach trafiła do ekstraligowego AZS Wrocław.
• 3 stycznia, MOKiS zaprezentował nowoczesne kino cyfrowe
Nowy projektor cyfrowy, wymiana nagłośnienia, nowoczesny ekran to tylko część zakupów dokonanych przez Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy w ramach projektu kina cyfrowego. Co zyskali oleśniczanie? – I jakość, i nowości, które mamy możliwość wyświetlania w oleśnickim kinie – mówiła nam Agata Szpiłyk. – Dzisiaj jesteśmy w stanie wyemitować w Oleśnicy film tego samego dnia, co ich premiera w Polsce. Pierwszym filmem w nowym cyfrowym kinie była emisja polskiej komedii „Mayday”.
• 5 stycznia, Celebryci apelują o pomoc dla Tosi
Najpierw wokalistka Ewelina Lisowska, a potem kolejne znane postaci, ludzie mediów, artyści przyłączają się do akcji pomocy małej oleśniczance. Apele o wpłaty na zbiórkę dla Tosi wystosowały kolejne gwiazdy. To m.in. Doda, aktor Filip Bobek, dziennikarka Paulina Sykut-Jeżyna oraz modelka Anna Skura.
• 9 stycznia, SLV Group uruchomiło nowoczesne centrum logistyczne w Cieślach
W ramach nowej inwestycji powstała powierzchnia magazynowa na 1 mln mkw. rusztowań oraz część handlowa i biurowo-administracyjna o powierzchni 1200 mkw. W magazynach SLV Group będą składowane wszystkie elementy składowe rusztowań systemowych i modułowych oraz niezbędne akcesoria. – Duże zapasy magazynowe sprawią, że klienci od ręki kupią każdą niezbędną ich ilość – informowała firma.
• 13 stycznia, Śmiertelne potrącenie starszej kobiety przy Sinapiusa. Sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia
Do zdarzenia doszło około godziny 7 rano przy ul. Sinapiusa. Potrącona została około 80-letnia kobieta. Niestety, pomimo reanimacji oleśniczanki nie udało się uratować. Została potrącona przez kierowcę fiata seicento, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Po kilkunastu dniach ustalono, że sprawcą wypadku był 29-letni mieszkaniec Oleśnicy, który przyznał się do spowodowania śmiertelnego wypadku i do ucieczki z miejsca zdarzenia. Został zatrzymany w Szczecinie.
• 23 stycznia, Kara więzienia dla Radosława B., właściciela pseudohodowli psów
Przed oleśnickim sądem zapadł wyrok w głośnej sprawie. Mężczyzna prowadził pseudohodowlę psów na terenie dwóch gospodarstw – w Kolonii Strzelce i Nowej Wsi Goszczańskiej. Sąd uznał go winnym. Sędzia Joanna Franckiewicz uznała winnym Radosława B. za to, że znęcał się nad zwierzętami oraz doprowadził do ich śmierci. Sąd wymierzył Radosławowi B. karę pozbawienia wolności, zasądził na rzecz fundacji Oleśnickie Bidy nawiązki i wydał mężczyźnie zakaz posiadania zwierząt przez 5 lat.
• 27 stycznia, Włamanie do przedszkola. Skradziono puszki dla Tosi i Frania
Do zdarzenia doszło w nocy. Chodzi o Bajkowy Klub Malucha przy ul. 3 Maja. Z pomieszczeń skradziono puszki dla Tosi i Frania. Bajkowy Klub Malucha, podobnie jak wiele instytucji i placówek, zbiera środki na potrzebujące maluchy. Skradziono też puszkę z zbiórką Góra Grosza.
• 31 stycznia, Zmarł oleśnicki lekarz Zygmunt Mikuś
W wieku 88 lat zmarł Zygmunt Mikuś, który pracował w oleśnickiej służbie zdrowia przez 60 lat. Był szefem wojskowej służby zdrowia. Pracował także w miejskiej przychodni.
Luty
• 25 lutego, w wieku 66 lat zmarła Henryka Huk
Pani Henryka przebywała już na emeryturze, ale wcześniej była pracownikiem Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Oleśnicy. Przez wiele lat była główną księgową ośrodka.
• 28 lutego, Nie ma zakażonych koronawirusem w powiecie oleśnickim, ale mieszkańcy są pełni obaw
W związku z kolejnymi doniesieniami o zakażeniach koronawirusem, oleśnicki sanepid poinformował, że na razie nie stwierdzono zachorowań na terenie powiatu oleśnickiego. – Póki co, nie mamy nadzoru epidemiologicznego nad żadną osobą – mówiła w rozmowie z portalem OlesnicaInfo.pl Urszula Kozioł, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy.
• 28 lutego, W starostwie zebrał się Sztab Zarządzania Kryzysowego. Główny temat: koronawirus
O trybach postępowania na wypadek zarażenia koronawirusem mówiono dziś podczas obrad Sztabu Zarządzania Kryzysowego, z udziałem władz samorządowych wszystkich gmin powiatu. Godzinę wcześniej temat ten poruszany był na spotkaniu starosty z dyrektorami jednostek oświatowych.
Marzec
• 5 marca, Ponad 50 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej powstanie przy węźle trasy S8
Hillwood, wiodący deweloper powierzchni komercyjnych, rozpoczął budowę parku logistycznego pod Oleśnicą, w okolicach Gęsiej Górki. Magazyn o powierzchni 53 000 mkw. zostanie oddany do użytku w trzecim kwartale tego roku.
• 16 marca, Beata Szukalska-Woźnicka Dolnośląskim Bibliotekarzem Roku
To nagroda w ramach X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Bibliotekarz Roku 2019”. Beata Szukalska-Woźnicka od ponad 20 lat zajmuje się organizacją spotkań z pisarzami, dziennikarzami i innymi ciekawymi osobami. Wieloletnie doświadczenie sprawiły, że w Oleśnicy gościliśmy naprawdę znane nazwiska.
Kwiecień
• 6 kwietnia, 40-latek z Oleśnicy znęcał się nad rodziną. Został aresztowany
Policjanci z Oleśnicy, w wyniku podjętej interwencji, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o znęcanie się nad rodziną. Zatrzymany w tej sprawie mężczyzna, dokonał jeszcze innych przestępstw przeciwko mieniu, dlatego policjanci wystąpili z wnioskiem o areszt tymczasowy. Sąd przychylił się do wniosku, 40 letni oleśniczanin najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie.
• 23 kwietnia, Cała Polska przygotowuje się do korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Burmistrz Oleśnicy: Poczta Polska w zwykłym mejlu prosi o dane 30 tys. mieszkańców. To nieporozumienie!
Oleśnica, tak jak i inne miasta, także otrzymała od Poczty Polskiej wniosek wysłany e-mailem z prośbą o udostępnienie danych ze spisu wyborców.
– Mejl nie ma podpisu elektronicznego, nie spełnia żadnych wymogów Państwowej Komisji Wyborczej – ocenia burmistrz Jan Bronś. – To nieprawdopodobne, że w ten sposób chce się od nas pozyskać dane 30 tysięcy mieszkańców Oleśnicy.
Maj
• 4 maja, Szokujący wyrok! Za bestialskie przejechanie psa sąd skazał Rafała B. na prace społeczne
Z wyroku nakazowego, jaki zapadł wynika, iż Rafał B. za zabicie psa otrzymał tylko prace społeczne – informuje organizacja Pogotowie Zwierząt. – Na poczet dwóch lat tych prac zaliczono mu jeszcze 4,5 miesiąca aresztu, w jakim przebywał. Oznacza to, że do opracowania pozostaje mu ponad 1,5 roku. – Sąd bardzo łagodnie potraktował sprawcę, a jednocześnie zagrał nam na nosie. Wszystkim nam, którzy razem z Państwem walczyliśmy o sprawiedliwość, zbierając dowody w sprawie – uważają działacze organizacji.
• 6 maja, Dwie policjantki w czasie wolnym od służby pomogły poszkodowanym w wypadku
Dwie policjantki z sycowskiego komisariatu były świadkami wypadku drogowego w Komorowie, gdzie od razu ruszyły z pomocą poszkodowanym. Liczyła się każda minuta, ponieważ wewnątrz jednego z pojazdów uwięziony był kierowca, a wokół niego rozlało się paliwo. W drugim samochodzie znajdowała się kobieta w ciąży oraz 3-letnie dziecko.
• 8 maja, W Radzie Miasta Oleśnicy powstał Klub Radnych Koalicji Obywatelskiej
Jego przewodniczący Paweł Leszczyłowski oraz członkowie klubu Michał Kasprzyszak, Robert Sarna i Damian Siedlecki przesłali oświadczenie na ten temat. – Wspólnie uznaliśmy, że dzięki pracy w klubie radnych, nasz głos będzie bardziej słyszalny, a podejmowane działania – skuteczniejsze – napisali w oświadczeniu.
• 13 maja, Za dzieciaka byłem molestowany przez księdza. Wstrząsające wyznanie bohatera filmu braci Sekielskich
Dotarliśmy do wstrząsającego nagrania, w którym jeden z bohaterów filmu braci Sekielskich opowiada o molestowaniu przez księdza z sycowskiej parafii. – Kiedy miałem 12 lat przyszedł na parafię ksiądz, młody ksiądz – tak rozpoczyna się wywiad, którego Andrzej udzielił jednemu z portali internetowych. – Ja byłem zawsze zaangażowany, a kościół to był mój drugi dom. W sobotę jego historię przedstawią bracia Sekielscy, którzy w kolejnym filmie opowiadają o pedofilii w Kościele Katolickim.
• 19 maja, Informacje o rozbudowie Serbinowa znów rozpalają emocje
Mieszkańcy Serbinowa denerwują się, że powraca temat zabudowy wielorodzinnej na miejskim terenie. – Postępowanie zostało wszczęte w celu sprawdzenia możliwości zabudowy terenu przy ul. Wojska Polskiego, w tym możliwości wybudowania nowych miejsc postojowych. Gmina Miasto Oleśnica nie zamierza sprzedawać tych gruntów pod zabudowę deweloperską – zapowiada Marzena Graczyk, kierownik Sekcji Komunikacji Społecznej w oleśnickim ratuszu.
• 28 maja, Tomasz Krawczak będzie nowym szefem oleśnickiego pogotowia?
– Otrzymałem taką propozycję od dyrekcji szpitala i ją przyjąłem – mówi w rozmowie z OlesnicaInfo.pl Tomasz Krawczak, prezes Służb Ratowniczych. Czy, zgodnie z zapowiedzią, rozpocznie on pracę, jako szef oleśnickiego pogotowia?
Czerwiec
• 5 czerwca, Aleksander Chrzanowski odwołany z funkcji przewodniczącego rady miasta
Rozpoczyna się gorący okres w oleśnickiej polityce. Radni Koalicji Obywatelskiej wraz klubem Oleśnica Razem odwołują z funkcji przewodniczącego rady miasta Aleksandra Chrzanowskiego. Chwilę później funkcję przewodniczącego radni powierzają Robertowi Sarnie. Ale jak się wkrótce okaże Sarna na tym stanowisku długo nie pobędzie.
• 12 czerwca, Prezydent Andrzej Duda podczas kampanii odwiedza Fabrykę Mebli w Goszczu
W samym Goszczu na Dudę czekali właściciele fabryki Iwona i Bogdan Szewczykowie oraz ich syn Grzegorz. Był też tłum pracowników, którzy entuzjastycznie przywitał prezydenta w jednej z fabrycznych hal, a także europoseł Beata Kempa. Andrzej Duda rozmawiał z pracownikami. Chętnie pozował do wspólnych zdjęć. Mówił też o wsparciu, którego państwo udzieliło przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej.
• 15 czerwca, Czy samorząd powiatowy czeka polityczne trzęsienie ziemi?
Radni zdecydują o absolutorium dla zarządu powiatu. W kuluarach nie ustają spekulacje, że to rozstrzygnięcie może być początkiem wielkiej politycznej burzy w powiecie. Pytanie o absolutorium pewnie by nie padło, gdyby nie ostatnie ochłodzenie stosunków w obozie koalicjantów, czyli Platformy Obywatelskiej i Ruchu Samorządowego. Zresztą to już nie ochłodzenie, to już zimna wojna.
• 25 czerwca, Tragiczny wypadek w Oleśnicy. Na ulicy Zamkowej potrącona została 8-letnia Patrycja
Kilka minut po wypadku do Oleśnicy zostało wezwane Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Śmigłowiec wylądował na ul. 3 Maja/Cieszyńskiego. Dziecko wbiegło na ulicę wprost pod koła samochodu osobowego. Poszkodowana trafiła do szpitala we Wrocławiu. Jej stan był bardzo ciężki. Kilka dni później musieliśmy przekazać bardzo smutne informacje. Patrycja zmarła w szpitalu. Miała 8 lat, skończyła pierwszą klasę. Na ulicy Zamkowej zapłonęły znicze.
Lipiec
• 5 lipca, Osobisty sekretarz papieża Polaka przywiózł do oleśnickiej bazyliki relikwie Jana Pawła II
Uroczystość odbyła się w bazylice mniejszej. Nabożeństwo celebrował wieloletni osobisty sekretarz św. Jana Pawła II, arcybiskup lwowski ks. Mieczysław Mokrzycki. Relikwie odebrał ks. Mieczysław Janczyszyn.
• 10 lipca, Rafał Trzaskowski w Sycowie, Małgorzata Trzaskowska w Oleśnicy
Kandydat opozycji w wyborach prezydenckich spotkał się wczesnym rankiem pod szpitalem w Sycowie z dziennikarzami. W ten sposób rozpoczął ostatni dzień kampanii wyborczej. – Tutaj także władza PiS obiecywała, że ochroni szpital w Sycowie, że uratuje wszystkie oddziały. A mamy kolejny przykład szpitala, który się zwija – mówił.
Kilka godzin później Oleśnicę odwiedziła jego żona Małgorzata Trzaskowska, która spotkała się z aktywnymi kobietami z Oleśnicy i Wrocławia.
• 13 lipca, PKW podaje wyniki wyborów prezydenckich. Wygrywa Andrzej Duda
Andrzej Duda zdobył w drugiej turze 51,21% głosów, Rafał Trzaskowski – 48,79%. To wyniki wyborów z 99,97 procent lokali z całego kraju i zagranicy. Podała je w poniedziałek o 8 rano podczas konferencji prasowej Państwowa Komisja Wyborcza. Brakujące jeszcze głosy nie zmienią już wyników wyborów. Andrzej Duda będzie drugą kadencję prezydentem Polski. W powiecie oleśnickim Rafał Trzaskowski uzyskał 51,83% (wygrał w Oleśnicy, gminie Oleśnica, Sycowie, Międzyborzu i Bierutowie), natomiast Andrzej Duda – 48,17% (wygrał w Dobroszycach, Twardogórze i Dziadowej Kłodzie).
• 15 lipca, W wypadku pod Kobylą Górą zginęła oleśnicka licealistka
16-letnia Ala skończyła w czerwcu pierwszą klasę. Była uczennicą jednego z oleśnickich liceów. Do śmiertelnego wypadku doszło w nocy z wtorku na środę w Ligocie koło Kobylej Góry. 25-letni Dawid P., który siedział za kierownicą audi podczas tragicznego był pod wpływem alkoholu (0,5 promila) i nie posiadał prawa jazdy.
• 18 lipca, Awantura na ul. Bocka. Mieszkańcy protestują przeciwko przeniesieniu siedziby PCK do ich kamienicy
Burzliwy przebieg miało spotkanie mieszkańców z ul. Bocka z radnymi i przedstawicielami miasta. Lokatorzy spacyfikowali pomysł ulokowania w ich kamienicy siedziby Polskiego Czerwonego Krzyża. – Nie mamy nic przeciwko PCK, ale nie chcemy mieć tej instytucji po sąsiedzku, bo wiemy, z czym to się wiąże – przekonywali, nawiązując do czasów, gdy w tym samym budynku znajdowała się miejska stołówka. Później miasto wycofało się z tego pomysłu, ale do dziś problem siedziby Polskiego Czerwonego Krzyża jest nie rozwiązany.
• 21 lipca, Kilku mężczyzn biegało z maczetami po Sycowie. Policja apeluje do świadków niedzielnego zajścia
Na nagraniach, które pojawiły się w mediach społecznościowych widać mężczyzn biegnących z maczetami po ulicach Sycowa. Funkcjonariusze, którzy zajmowali się sprawą, sprawdzali m.in., czy do szpitala trafili jacyś ranni. Przeszukano także miejsca, gdzie mężczyźni biegali z nożami. Wiadomo, że nie znaleziono śladów krwi. Śledczy analizują zapis monitoringu, na którym widać i uciekającego, jak i goniących go mężczyzn.
• 24 lipca, Utonięcie w zbiorniku w Strzelcach. Nie żyje 60-letnia kobieta
Strażacy wyciągnęli ze zbiornika w Strzelcach ciało kobiety. Ze wstępnych informacji wynika, że kobieta mogła być mieszkanką Strzelec. Do tragedii doszło na prywatnym, ogrodzonym zbiorniku wodnym w tej miejscowości.
Sierpień
• 1 sierpnia, Rafał B. trafi do więzienia? Wyrok sądu nie jest prawomocny
Sąd skazał oskarżonego na karę 2 lat pozbawienia wolności, a ponadto orzekł środek karny w postaci 15 lat zakazu posiadania wszelkich zwierząt oraz nawiązkę w wysokości 10 tysięcy złotych dla Fundacji na Rzecz Bezdomnych i Skrzywdzonych Zwierząt Oleśnickie Bidy.
• 11 sierpnia, Nowa koalicja w mieście i powiecie pewna. Ruch Samorządowy będzie rządził z PiS-em
Do dnia sesji Rady Powiatu Oleśnickiego ma zostać podpisana umowa o współpracy Ruchu Samorządowego z Prawem i Sprawiedliwością. Dokument będzie obejmował także współpracę radnych PiS z klubem Jana Bronsia w oleśnickim samorządzie. Jak będzie wyglądał nowy polityczny układ w samorządzie powiatowym? Starostą zostanie Sławomir Kapica z Ruchu Samorządowego. Jego zastępcą będzie Stanisław Stępień (radny powiatowy, wcześniej dwukrotny kandydat na burmistrza Bierutowa).
• 11 sierpnia, Czy Robert Sarna może stracić fotel przewodniczącego Rady Miasta Oleśnicy?
Brzmi niewiarygodnie? Być może, ale oleśnicka polityka jest w tej kadencji tak zaskakująca, że powrót Aleksandra Chrzanowskiego na stanowisko szefa rady i odwołanie Roberta Sarny są bardzo prawdopodobne.
• 12 sierpnia, Furgonetka antyaborcyjna w Oleśnicy. Z megafonu płyną oskarżenia w stronę ordynatora oleśnickiej ginekologii
To kolejna odsłona działań antyaborcyjnych realizowanych na terenie Oleśnicy przez fundację Pro-Life Prawo do Życia, która od kilkunastu miesięcy prowadzi akcje protestacyjne przeciwko zabiegom aborcyjnym odbywającym się w naszym szpitalu. Zawiadomie o popełnieniu przestępstwa w tej sprawie składa w oleśnickiej komendzie policji oleśniczanka Laura Kwoczała.
• 14 sierpnia, Pod Oleśnicą zainwestował duży producent mebli. Powstaną nowe miejsca pracy
Przy węźle Gęsia Górka zainwestuje jeden z największych producentów mebli w Polsce – firma Mirjan24, która podjęła decyzję o ulokowaniu w tym miejscu, tuż przy granicy z Oleśnicą, centrum magazynowo-dystrybucyjnego na Polskę i Niemcy. Pracę znajdzie w nim na początek kilkadziesiąt osób.
• 15 sierpnia, Rozpoczął się rolkarski wyścig po Rekord Guinnessa
Punktualnie w południe na placu Zwycięstwa Agata i Wojciech Miszewscy rozpoczęli 25-godzinną walkę o Rekord Guinnessa. Do jutra, do godziny 13 Miszewscy będą jeździć na rolkach. Realizacja tego sportowego przedsięwzięcia znajdzie swój finał w niedzielę, 16 sierpnia.
• 16 sierpnia, Agata i Wojtek Miszewscy ustanowili Rekord Guinnessa w jeździe na rolkach
Przez 25 godzin jeździli na rolkach, pokonując 400 kilometrów. Oleśniczanie zostali rekordzistami, którzy trafią do Księgi Rekordów Guinnessa. Akcji towarzyszyła zbióka pieniędzy dla rzecz Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Oleśnicy.
• 19 sierpnia, Policjant z Oleśnicy uratował dwie osoby z płonącego mieszkania
Sierżant Karol Płachtyna uratował dwoje ludzi z pożaru, do którego doszło w Dobroszycach. Nie zważając na ogromne niebezpieczeństwo, wszedł do mieszkania częściowo zajętego przez ogień. Przedostając się przez kłęby dymu w pierwszej kolejności wyprowadzi 56-letniego mężczyznę, który nie był w stanie wyjść o własnych siłach. Słysząc dalsze rozpaczliwe wołanie o pomoc powrócił do zadymionego mieszkania, gdzie z płonącego łóżka wyniósł 57-letnią kobietę.
• 21 sierpnia, Nożownik zaatakował maszynistę pociągu
Na stacji w Bierutowie, mężczyzna z nożem zaatakował maszynistę pociągu Polregio jadącego z Kluczborka do Wrocławia Głównego. Pasażerowie i obsługa pociągu obezwładnili nożownika i zatrzymali go do przyjazdu policji.
• 22 sierpnia, W Oleśnicy odbywa się lekkoatletyczny miting
1. Memoriał płk. Wiesława Kiryka i 20. Memoriał Edwarda Listosa to impreza, która odbywa się na oleśnickim stadionie. Kibice mogli zobaczy znakomitych sportowców, członków Kadry Narodowej, w tym medalistów Mistrzostw Świata i Europy.
• 26 sierpnia, Na Serbinowie powstaną kolejne bloki. Czy były konsultacje z mieszkańcami, jak będzie wyglądał przebieg dróg?
W okolicy zmniejszy się zieleń i ilość miejsc parkingowych a wzrośnie ruch samochodowy, hałas i zanieczyszczenie powietrza – to część listu skierowanego do naszej redakcji przez mieszkańca tej części miasta. Czytelnik podnosił też temat przebiegu dróg przy projektowanych blokach na ul. Kopernika. Ta sprawa jeszcze długo będzie rozgrzewać opinię publiczną i radnych.
• 27 sierpnia, Co zawiera umowa PiS z ugrupowaniem burmistrza?
Podczas sierpniowej sesji Rady Powiatu Oleśnickiego, radni Prawa i Sprawiedliwości wspólnie z radnymi Ruchu Samorządowego mają odwołać obecny zarząd. I w powiecie, i w mieście radni z nowej koalicji będą pracować na podstawie umowy koalicyjnej. To początek nowego rozdania politycznego w powiecie oleśnickim. W ostatnich dniach sierpnia starosta Jan Dżugaj i dotychczasowy zarząd zostają odwołani.
• 28 sierpnia, Robert Sarna odwołany z funkcji szefa rady miasta
Ze stanowiska, głosami radnych klubu Jana Bronsia oraz radnych PiS, odwołany zostaje Robert Sarna. W głosowaniu nie brali udziału radni Oleśnica Razem oraz Koalicji Obywatelskiej. Przypomnijmy, że Robert Sarna został szefem rady 5 czerwca, po odwołaniu Aleksandra Chrzanowskiego.
• 28 sierpnia, Stary-nowy przewodniczący Aleksander Chrzanowski wraca na stanowisko
– Podobno nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, ale zawiódłbym wyborców, dlatego wyrażam zgodę na kandydowanie – powiedział Chrzanowski tuż przed głosowaniem. Ze względu na fakt, że radni Oleśnicy Razem oraz radni Koalicji Obywatelskiej nie brali udziału w głosowaniu Chrzanowskiemu potrzebnych było tylko 7 głosów, by zostać przewodniczącym. Ostatecznie jednak poparło go 12 radnych.
• 31 sierpnia, Jadą konno nad Bałtyk, by wesprzeć małego Antosia
– Wyruszymy we wrześniu z Robertówki, mojej stajni w Smolnej, a do pokonania będziemy mieć dystans 450 kilometrów – mówił nam Robert Karbowniczak, oleśnicki przedsiębiorca. W przemierzeniu trasy nad Bałtyk towarzyszyć mu będzie Michał Dardziński, wcześniej strażnik miejski, a obecnie wrocławski policjant.
Wrzesień
• 4 września, 76-letnia oleśniczanka oszukana metodą „na policjanta”. Straciła wszystkie oszczędności
Pomimo licznych apeli policji, nie udaje się uniknąć oszustw metodą „na policjanta ’” czy też „na wnuczka”. Do grona osób oszukanych dołączyła 76-letnia mieszkanka Oleśnicy. Kobieta otrzymała telefon od mężczyzny podszywającego się za policjanta, który zapewnił ją, że bierze ona udział w policyjnej akcji mającej na celu ujawnienie nieuczciwych pracowników banku.
• 9 września, Tragiczny wypadek na drodze pod Bierutowem
W okolicach skrzyżowania drogi 451 na Kijowice idący drogą mężczyzna został potrącony przez przejeżdżający samochód osobowy. Siła uderzenia była na tyle mocna, że pieszy nie miał szans na przeżycie.
• 10 września, Pijany kierowca uderzył samochodem w drzewo
Kierujący autem mężczyzna, będący pod wpływem alkoholu z niewyjaśnionych dotąd przyczyn zjechał na prawe pobocze i uderzył w przydrożne drzewo. Śmierć na miejscu ponieśli pasażerowie w wieku 30 i 44 lata.
• 23 września, Duży kontrakt dla oleśnickiej spółki Olkol. Firma będzie zwiększać zatrudnienie
Firma Olkol podpisała umowę z PKP Intercity na wykonanie naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją 20 lokomotyw elektrycznych serii EU/EP07. Kwota kontraktu to 162 mln zł.
• 25 września, Uczestnicy konnej wyprawy nad Bałtyk wyruszyli ze Smolnej. Jadą, by pomóc Antosiowi Kubiczowi
Wyprawa kończy się po 9 dniach w nadmorskim Grzyybowie, gdzie na śmiałków czeka rodzina, przyjaciele i rzecz jasna Antoś. Ta akcja zapoczątkowała cykl działań dla chłopca chorującego na TAR.
Październik
• 3 października, Skarga i wniosek o zakazywanie drastycznych obrazów w przestrzeni miejskiej
– Składam skargę na umieszczanie w miejskiej przestrzeni publicznej drastycznych zdjęć przedstawiające martwe płody – napisał mieszkaniec Oleśnicy Arkadiusz Kembłowski. – Obrazy takie pojawiają się w miejscach tłumnie odwiedzanych przez mieszkańców miasta. Są wśród nich nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci. Ta sprawa jeszcze kilka razy wróci na nasz portal.
• 5 października, Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie wypadku, w którym zginęła oleśnicka licealistka
– We wrześniu do Sądu Rejonowego w Ostrzeszowie trafił akt oskarżenia – mówiła w rozmowie z OlesnicaInfo.pl prokurator Bogna Michalak z Prokuratury Rejonowej w Ostrzeszowie. – Sprawcy wypadku zostały postawione dwa zarzuty. To spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym oraz kierowanie autem w stanie nietrzeźwości.
• 10 października, Trwa Oleśnicki Jarmark Wspaniałości
Inicjatywa podjęta przez rzemieślników na czele z Sylwią Kicułą trafiła na podatny grunt. Ten i kolejne jarmarki były chętnie odwiedzane przez mieszkańców Oleśnicy i okolic.
• 16 października, PCK bez siedziby. Gdzie przeniesie się organizacja?
Od początku października PCK zajmuje lokal bez umowy. Ta podpisana kilka lat temu z Zakładem Budynków Komunalnym przestała obowiązywać 30 września. Czy ten konflikt znajdzie swój finał w 20221 roku? Bo w tym roku, niestety, się nie udało.
• 17 października, Papież przyjął rezygnację biskupa Janiaka
Biskup Edward Janiak znalazł się pod lupą Watykanu w związku z oskarżeniami o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich przez podległego mu księdza. Ksiądz musiał opuścić diecezję kaliską, którą zarządzał w ostatnich latach.
• 24 października, Oleśniczanie przeszli przez miasto w proteście wobec zakazu aborcji
Ten Spacer zainicjował szereg akcji w Oleśnicy, Bierutowie i Sycowie, podczas których mieszkańcy bardzo licznie demonstrowali swoje niezadowolenie wobec próby zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Jeden z oleśnickich protestów zakończył się pod siedzibą PiS.
• 29 października, rusza budowa wschodniej obwodnicy Oleśnicy
Nowa droga będzie jednojezdniowa, dwupasmowa o długości blisko 3,7 km. W ramach inwestycji powstaną nowe skrzyżowania (w formie ronda) z DW 451: przy ul. Strefowej, Warszawskiej, Krzywoustego i Wileńskiej, a także przejazd kolejowy z samoczynną sygnalizacją świetlną.
Listopad
• 4 listopada, Zmarła wieloletnia dyrektor szkoły
Dnia 4 listopada odeszła wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 1 w Oleśnicy Halina Kucharska. – Pozostawiła trwały ślad w naszych sercach – napisali o niej koledzy i koleżanki z jedynki.
• 6 listopada, Kardynał Henryk Gulbinowicz pozbawiony insygniów biskupich
Dochodzenie w sprawie kardynała Henryka Gulbinowicza zostało wszczęte w związku z wysuwanymi pod adresem kardynała zarzutami dotyczącymi jego przeszłości. Henryk Gulbinowicz otrzymał od Stolicy Apostolskiej zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym. Nie może używać insygniów biskupich, a także został pozbawiony prawa do nabożeńtwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze
• 10 listopada, Muzeum Foteli Katapultowych już gotowe
11 listopada miał być dniem otwartym Muzeum Foteli Katapultowych. Trzeba było go odwołać ze względu na pandemię koronawirusa. Wnętrza będzie można zwiedzać w spokojniejszych czasach. My już do nich zajrzeliśmy i zapewniamy – muzeum robi ogromne wrażenie.
• 10 listopada, Nie żyją dwie osoby. To zatrucie tlenkiem węgla?
Do tragicznego zdarzenia doszło w Sokołowicach. Nieszczelna instalacja doprowadziła do śmierci dwóch osób nocujących w budynku hostelu.
•11 listopada, Organizatorka strajku o zawiadomieniu do prokuratury: Nie poddajemy się!
– Zostałyśmy zgłoszone do prokuratury. Przez kogo? Nie wiemy – komentowała jedna z organizatorek protestów w Oleśnicy, Rienka Kasperowicz. – Donos przyszedł mejlem i to jest dość wygodne. Wiecie, wszystko anonimowo, ale też głupie baby trzeba ukarać za to, że odważyły się wyrazić sprzeciw.
• 12 listopada, W sycowskiej kolekturze padła szóstka
Ponad 7,3 mln zł wygrał gracz, który wysłał swój kupon w Sycowie. Szczęśliwa kolektura znajduje się w sklepie przy ul. Kaliskiej 7. Gratulujemy!
• 15 listopada, Śmierć motocyklisty pod Bierutowem
Do zdarzenia doszło w Karwińcu. Motocyklista w ciężkim stanie trafił do szpitala we Wrocławiu. Niestety, nie udało się go uratować. Śmierć 33-latka poruszyła wielu mieszkańców.
• 16 listopada, Odwołano dyrektora oleśnickiego szpitala
Zarząd podjął decyzję w sprawie odwołania Krzysztofa Wywrota ze stanowiska dyrektora Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy. Pełniącą obowiązki zostaje jego zastępczyni Gizela Jagielska.
• 19 listopada, Dary dla Aleppo. Dziennikarka Gazety Sycowskiej prostuje i przeprasza Beate Kempę
Beata Hadas przeprosiła europoseł Beatę Kempę za nieprawdziwe informacje zawarte w artykule o pomocy humanitarnej dla Aleppo. – Publikacja wymierzona we mnie i w organizacje, które niosą pomoc potrzebującym była nierzetelnie napisana, a przede wszystkim nieprawdziwa. W wyniku tego kłamliwego artykułu ucierpiało wielu niewinnych ludzi. Cieszę się, że prawda triumfowała – skomentowała Beata Kempa.
• 22 listopada, Nietrzeźwy kierowca rozbił mur ZNTK
Przy ul. Moniuszki kierowca samochodu osobowego nagle zjechał z jezdni i uderzył z dużą siłą w mur ZNTK. Nikomu nic się nie stało, ale policja szybko ustaliła, że młody kierowca był pod wpływem alkoholu.
• 27 listopada, Oleśniccy radni obradują online. To była baaardzo długa sesja
– Musieliśmy działać w wyjątkowo trudnych realiach, ale uważam, że i tak było dobrze. Sprostaliśmy temu zadaniu, radni mogli wprowadzać wnioski, procedowaliśmy je – tak sesję trwającą w sumie 19 godzin skomentował szef rady Aleksander Chrzanowski.
Grudzień
• 3 grudnia, Nagły atak zimy. Drogowcy znów zaspali
Jeśli nie musicie wyjeżdżać samochodem, zostańcie w domu – informowaliśmy. Warunki na ulicach Oleśnicy były bardzo złe. Było ślisko i niebezpiecznie. Wielu kierowców miało poważne problemy, by przebić się przez miasto. Nie inaczej sytuacja miała się na drogach wokół Oleśnicy. Dramatyczna sytuacja była na drogach w stronę Twardogóry. Tam kierowcy musieli stać w kilkukilometrowym korku, by dostać się do domów. W kolejnym dniu służby przepraszały za zaistniałą sytuacje.
• 8 grudnia, Siedmioosobowa rodzina straciła dach na głową
Spłonął dom w Siekierowicach, w gminie Dobroszyce. Zniszczenia są ogromne, a rodzina który zamieszkiwała budynek została bez dachu nad głową. Od razu rozpoczyna się internetowa zbiórka, by pomóc pogorzelcom.
• 8 grudnia, Śmiertelny listopad w Oleśnicy. Pochówków dużo więcej niż rok temu
To był czarny miesiąc w historii Oleśnicy. To właśnie w listopadzie odnotowano drastyczny wzrost zgonów. Od początku do końca listopada oleśnicki Zarząd Cmentarzy Komunalnych odnotował aż 74 zgony. Dla porównania w 2019 roku było ich 45. A to tylko Oleśnica. Pogrzeby odbywają się przecież także na cmentarzach na terenie gminy Oleśnica oraz w pozostałych gminach powiatu oleśnickiego.
• 8 grudnia, Orlen przejmuje lokalne gazety. Wśród nich dwa tygodniki ukazujące się w powiecie oleśnickim
Państwowa spółka ogłosiła, że kupuje od koncernu Polska Press grupę medialną. W jej portfolio są m.in. „Gazeta Wrocławska” oraz tygodniki ukazujące się w powiecie oleśnickim – „Oleśniczanin” i „Gazeta Sycowska”.
• 10 grudnia, Dąb Jegrów będzie pomnikiem przyrody. Dzięki petycji drzewo zapisze się w pamięci oleśniczan
W akcję ratowania drzewa zaangażowało się wielu mieszkańców Oleśnicy. Między innymi Wiesław Mazurkiewicz. Sprawa wzbudziła wiele emocji, ale znalazła finał w postaci ustanowienia dębu pomnikiem przyrody.
• 15 grudnia, Zatrzymano 18-latka, u którego policja znalazła 4,5 kilograma amfetaminy i mefedron
Oleśniccy kryminalni ujawnili w jednym z mieszkań na terenie Oleśnicy znaczną ilość narkotyków. Policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu 18-latka amfetaminę oraz mefedron. W prokuraturze rejonowej mężczyzna usłyszał zarzuty za posiadanie znacznej ilości narkotyków. Zastosowano wobec niego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy, jednak za te czyny grozi mu kara nawet do 10 lat więzienia.
• 19 grudnia, Tragiczny wypadek. Mężczyzna utopił się w szambie
Około godziny 18 służby zostały zaalarmowane o tragicznym wypadku w Miłowicach. W przydomowym szambie utopił się 60-letni mężczyzna. Członkowie rodziny ostatni raz mieli go widzieć w dzień wcześniej. Sprawę bada oleśnicka prokuratura.
• 22 grudnia, Przy S8 w Sycowie powstanie duże centrum logistyczne
Przy węźle Syców Wschód w 2021 roku ma powstać centrum logistyczne o powierzchni ponad 73 tys. mkw. – to powierzchnia ponad 10 boisk piłkarskich, na działce inwestycyjnej o powierzchni ponad 20 ha.
• 29 grudnia, Jest nowy dyrektor oleśnickiego szpitala
Przemysław Magiera od 1 stycznia będzie pełnił obowiązki dyrektora Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy. To m.in. były kierownik kontraktowania świadczeń w dolnośląskim NFZ, były kierownik Ośrodka Rehabilitacji Creator we Wrocławiu, absolwent Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
• 30 grudnia, Rodzina, mieszkańcy Wabienic i gminy Bierutów oraz strażacy żegnali druha Stanisława Sędkowskiego
Stanisław Sędkowski zmarł 24 grudnia. – Straciliśmy osobę pogodną, pomocną – wspominał komendant powiatowy straży pożarnej Andrzej Fischer. – Bóg wezwał Cię dlatego, że pewnie tam jesteś bardziej potrzebny. W ostatniej drodze towarzyszyli mu Ci wszyscy, którzy cenili jego otwartość, życzliwość i chęć pomagania innym. Uroczystości pogrzebowe śp. Stanisława Sędkowskiego odbywały się w jego rodzinnych Wabienicach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS