Czy uda się pogodzić działalność leśników z oczekiwaniami władz miasta reprezentującymi głos tarnobrzeżan, a także oczekiwaniami środowisk przyrodniczych? – władze miasta oraz przedstawiciele stowarzyszenia Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki prowadzą rozmowy na ten temat z Nadleśnictwem Nowa Dęba, zarządzającym tym terenem.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba wystąpiła do Prezydenta Dariusza Bożka z propozycją udziału w trójstronnym spotkaniu dotyczącym przyszłości Lasu Zwierzynieckiego. Pierwsze spotkanie dotyczące przyszłości Lasu Zwierzynieckiego odbyło się 2 kolejne zaś 16 grudnia br.
O Zwierzyńcu – lesie w granicach miasta, jego przyszłości, pełnieniu przez niego funkcji m.in. społecznych i przyrodniczych, a przede wszystkim o realizacji zadań na najbliższy czas prezydent Dariusz Bożek rozmawiał z przedstawicielami nowodębskiego nadleśnictwa. Stanowisko leśników przedstawiła Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Justyna Długosiewicz. W spotkaniach uczestniczyli też przedstawiciele środowisk przyrodniczych – Grzegorz Kilijański i Janusz Wepsięć z Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki.
– Spotkania przebiegały w dobrej atmosferze. Rozmawiano między innymi o tym jakie zadania są obecnie wykonywane i czemu one służą, ale także o możliwości utworzenia na terytorium Zwierzyńca Gospodarstwa Specjalnego Lasów Państwowych, co pozwoliłoby na zwiększenie roli społecznej i rekreacyjnej lasu poprzez m.in. ograniczenie cięć rębnych na poczet cięć pielęgnacyjnych pozwalających na zachowanie trwałości i właściwego stanu zdrowotnego lasu, zapewnienia udziału naszych rodzimych gatunków drzew i krzewów a także zwiększaniu bioróżnorodności – wyjaśnia Wojciech Lis, rzecznik UM Tarnobrzeg.
– Poruszano też kwestie budowania dobrej współpracy pomiędzy stronami spotkania. Niewykluczone, że uda się wypracować trójstronne porozumienie w tym zakresie. Na początek określono zasady współpracy dotyczące komunikacji, wymiany informacji oraz współpracy z mediami – dodaje.
GOSPODARSTWO SPECJALNE NIE JEST ŻADNĄ FORMĄ OCHRONĄ
Z kolei według przyrodników z PTP Wolne Rzeki, proponowane przez nadleśnictwo utworzenie na terenie lasu tzw. Gospodarstwa Specjalnego „w myśl ustawy nie jest żadną formą ochrony, nie daje bowiem możliwości nadzoru Prezydentowi i może być w każdym momencie zniesiona bez wiedzy i zgody Rady Miasta„.
– Analizując obecny stan prawny, najbardziej realnym i skutecznym rozwiązaniem jest powołanie na terenie Lasu Zwierzyniec – Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego. Jest to jedna z form ochrony przyrody wymieniona w ustawie o ochronie przyrody. Powołanie Zespołu PK leży w kompetencji Rady Miasta, gdzie nie jest wymagana zgoda zarządcy, w tym przypadku nadleśnictwa – tłumaczą w rozmowie z portalem NadWisłą24 reprezentanci PTP Wolne Rzeki.
– Powołanie takiej formy ochrony nie pozbawia zarządu nadleśnictwa nad tym terenem ale daje Prezydentowi możliwość nadzoru, a mieszkańcom swobodne korzystanie z lasu. Sama uchwała może wprowadzić pewne ograniczenia w gospodarce leśnej, np. obejmując ochroną starodrzew ale dopuszczając zabiegi mające na celu bezpieczeństwo publiczne – dodają. – więcej na ten temat piszemy tutaj
foto: UM Tarnobrzeg
info: UM Tarnobrzeg, własne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS