Stępień: po całej rozbudowie systemu wartość aktywów gazowych w Polsce zwiększy się o 150 proc.
31.12.2020r. 11:02
Terminal LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu dotyczy realizacji dwóch projektów – małej i dużej rozbudowy. Mniejsza polega na zabudowie dwóch dodatkowych regazyfikatorów SCV. Przypomnę, że obecnie funkcjonuje pięć regazyfikatorów. Ta inwestycja jest już na półmetku. Jej zakończenie przewidujemy na koniec przyszłego roku. Pozwoli ona na zwiększenie regazyfikacji do ponad 6 mld m sześc. w skali roku biorąc pod uwagę możliwości handlowe a technicznie będzie to więcej (ponad 8 mld m sześc.). Mamy już zapewnione dostawy wszystkich kluczowych urządzeń, które są dostarczane i montowane przez wykonawcę. Ostatni element przewidujemy odebrać w marcu przyszłego roku.
Jeśli chodzi o dużą rozbudowę, to mówimy tutaj o budowie trzeciego zbiornika LNG, który będzie o ponad 10 proc. bardziej pojemny od dwóch istniejących i drugiego nadbrzeża, które umożliwi obsługiwanie nawet dwóch statków jednocześnie. To drugie nadbrzeże będzie mogło przyjąć dużo szersze spektrum jednostek pływających – od dużych do zupełnie małych. Zakończenie dużej rozbudowy planujemy na koniec 2023 r.
Rozbudowany terminal będzie miał taką funkcjonalność, że będziemy mogli ze wszystkich zbiorników transportować gaz z powrotem na mniejsze jednostki celem dystrybucji w basenie Morza Bałtyckiego. Inwestycję realizujemy w formule “zaprojektuj i wybuduj”. Obecnie jest ona na etapie projektowania i uzyskiwania pozwoleń. Wykonawca już jest wybrany, ponieważ to on będzie realizował projekt i samą budowę. Prace postępują zgodnie z planem.
Gazociąg Polska-Litwa
Ze względu na długość gazociągu, podzieliliśmy go na pięć odcinków. Rok 2020 upłynął nam na kontraktowaniu. Dla każdego odcinka mamy zakontraktowanych wszystkich wykonawców, nadzór i podpisane wszelkie inne umowy niezbędne do tego, aby obsłużyć budowę. Te pięć odcinków jest na różnym stadium zaawansowania, ale są to tereny przejęte już przez wykonawców. Trwa faza realizacyjna, podobnie jak po stronie litewskiej.
Gazociąg Polska-Słowacja
Ten gazociąg jest jeszcze bardziej zaawansowany w budowie, dlatego że tutaj wcześniej zakontraktowaliśmy wykonawcę. To jest bardzo trudny projekt. Trasa gazociągu przebiega przez Bieszczady i przed nami szereg wyzwań. Gazociąg jest już liniowo pospawany. Zostały do wykonania spoiny montażowe i cały szereg prac, które jeszcze musimy wykonać, aby bezpiecznie funkcjonował. Wszystko przebiega zgodnie z planem i całość realizacji programu interkonektorów (łącznie z Baltic Pipe) zamierzamy zamknąć do 2022 r.
Inne inwestycje
Mamy cały szereg inwestycji w kraju, które łączą gazociągi Baltic Pipe, Polska-Litwa i Polska-Słowacja w jeden system integrując go z obecnym systemem. W 2020 r. wybudowaliśmy pięć z czternastu gazociągów w ramach tzw. Korytarza Północ-Południe. W sumie, jest już wybudowanych dziewięć. W przyszłym roku oddamy pozostałe.
W tym roku również zaprojektowaliśmy i uzyskaliśmy niezbędne pozwolenia dla gazociągu w środku Polski: z okolic Włocławka do okolic Puław (ponad 300 km), który będzie przebiegał przez całe Mazowsze. W 2021 r. zaplanowane jest zakontraktowanie wykonawstwa.
Nie o wszystkich inwestycjach wspomniałem ale te, o których mówiłem są najbardziej spektakularne czy największe.
O gotowości polskiego systemu przesyłowego gazu w kontekście jego rozbudowy i przyjęcia większej ilości gazu
Ponieważ operujemy i dysponujemy różnymi prognozami dotyczącymi zapotrzebowania na gaz ziemny w Polsce, to rozbudowujemy system w taki sposób, aby w scenariuszu bardzo optymistycznym sprostać temu zapotrzebowaniu. Połączenie i oddanie do użytku wszystkich inwestycji na długie lata powinno wystarczyć. Pozostaje jeszcze kwestia czy to zapotrzebowanie nie będzie jeszcze bardziej rosło, ale reagujemy na bieżąco i jeżeli zaistnieje taka potrzeba będziemy proponować na rynku nowe inwestycje, które spełnią to kryterium. Dodam, że system będzie projektowany ze sporą elastycznością.
Bezpieczeństwo energetyczne Polski
To element domeny państwa, którą jest suwerenność, zwłaszcza w obszarach gospodarczych. Dobrze wiemy, i to pandemia pokazała, że w kluczowych dla gospodarki sektorach, ta niezależność, gdzie jest możliwość zdobycia kluczowych w przypadku energii, produktów i to możliwie blisko (najlepiej w kraju), ciąży na każdym rządzie. Wpisujemy się w strategię rządową i realizujemy ją w obszarze gazu. Po całej rozbudowie systemu wartość aktywów gazowych w Polsce zwiększy się o 150 proc. To pokazuje skalę jaka jest do odrobienia. Widzimy, że im bezpieczniej jest w obszarze gazu, w sensie dywersyfikacji, braku możliwości szantażu politycznego, geopolitycznego czy też ekonomicznego tym zapotrzebowanie na gaz rośnie. Płynie stąd wniosek, że zaufanie, do tego sektora w Polsce wzrasta i będzie wzrastać jeżeli rynek i użytkownicy będą widzieć, że jest to stabilne źródło.
Wpływ polskich inwestycji gazowych na rynki gazu w Europie Środkowo-Wschodniej
Rynki gazu w Europie Środkowo-Wschodniej mają swoją charakterystykę, ale na pewno dominantą w tych rynkach była forma zależności od dostaw z jednego kierunku, w zasadzie od jednego dostawcy. Obecnie każdy z tych krajów, jak może, realizuje swoją strategię. W przypadku Polski mamy dodatkową zaletę, że graniczymy z Morzem Bałtyckim, a Bałtyk jest oknem na świat gazowy, również dzięki LNG, jak również dostępie do złóż norweskich. To pozwoli przemodelować dotychczasowy krajobraz dostaw gazu, również w zakresie dostępności infrastruktury. Korzyści z takiej sytuacji na pewno mogą mieć również inne kraje, jeżeli tylko spółki czy klienci z tych krajów będą chciały z tego korzystać, to takie możliwości się pojawią. A to, w ramach stosunków sąsiedzkich, zawsze integruje.
O przyszłości gazu ziemnego
Polityka związana z dążeniem do bezemisyjności jest polityką bardzo ambitną i trudną. Mamy do czynienia z taką materią, gdzie każdy kraj, czy każda gospodarka w krajach Unii Europejskiej jest na innym poziomie emisyjności i poziomie startu do osiągnięcia neutralności w emisjach. Myślę, że cele są podzielane przez wszystkich, ale druga sprawa jest związana ze sztuką godzenia tych celów z ograniczeniami naturalnymi jakie występują. Ograniczenia w przypadku Polski są takie, że mamy obecnie miks energetyczny w dużej mierze zdominowany przez węgiel i tego z dnia na dzień nie da się zmienić, bo tak wszyscy chcemy. To jest długi, żmudny i kosztowny proces. I w tym kontekście, gaz ziemny wydaje się być na dziś, jak uważa wiele ośrodków, w tym sama Komisja Europejska, najlepszym nośnikiem energii, który jest w stanie wspomóc transformację energetyczną. Gaz-System jest widoczną spółką w skali międzynarodowej. Jesteśmy zrzeszeni w wielu organizacjach, w tym przy Komisji Europejskiej. W dyskusjach o transformacji energetycznej bierzemy czynny udział i widzimy w jakich kierunkach to podąża. Ponadto, badamy różne możliwości w jaki sposób wykorzystać infrastrukturę gazową czy aktywa gazowe, żeby wspomóc transformację energetyczną. Gaz-System rozwija projekt budowy magazynu gazu ziemnego w strukturach solnych. Mamy projekty, które są związane z technologiami wodorowymi. Gromadzenie wodoru, to gromadzenie energii. Szukamy partnera, który wszedłby z nami w takie przedsięwzięcie. To są stadia pilotażu, pojedynczych, niedużych projektów, gdzie trzeba jeszcze wiele poprawiać, m.in. efektywność. To na razie jest “pieśń przyszłości” i upłynie trochę czasu zanim będziemy mieli to na dużą skalę. Kierunek jest słuszny i partycypujemy w nim. Niemniej, to gaz ziemny będzie cały czas naszą podstawową działalnością.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS