Wbrew pozorom kłopoty z prostatą to jeden z częstszych problemów u psów, zwłaszcza tych, które skończyły 10 lat. Wedle szacunków dotyczy to aż 95 proc. starszych samców. Pomimo tego, że schorzenia prostaty nie muszą bezpośrednio zagrażać życiu zwierzaka, wpływają na jego codzienne funkcjonowanie, obniżając tym samym komfort życia.
Prostata u psa jest otaczającym cewkę moczową gruczołem krokowym. Powiększa się wraz z wiekiem, co jest związane z tym, na jakim poziomie są hormony płciowe. Prostata odpowiada za syntezę najważniejszego składnika spermy, a więc bezpośrednio wpływa na płodność czworonoga. Oprócz tego znajdujące się w prostacie związki sprawiają, że stanowi ona barierę antybakteryjną.
Jak poznać, że pies ma problemy z prostatą?
Ze względu na to, że objawy prostaty u psapojawiają się stopniowo i nie dotyczą tylko układu moczowego, możemy ich początkowo nie zauważyć. Najbardziej charakterystycznym symptomem są trudności w oddawaniu moczu. Pies oddaje mocz kropelkowo i często. Niejednokrotnie możemy zaobserwować obecność krwi. Z czasem pojawiają się też problemy z oddawaniem kału, a pies bardzo się męczy. Przez powiększoną prostatę kał jest cienki.
Inne objawy
Jeśli nasz pies zaczyna mieć problem z układem moczowym, a przy tym nie jest już młodym pieskiem, powinniśmy bezzwłocznie umówić się na wizytę u weterynarza. Lekarz na podstawie badań stwierdzi, czy przyczyną kłopotów jest przerost prostaty u psa. Jak już było wyżej, problemy z prostatą możemy podejrzewać także wtedy, kiedy pupil ma objawy, które na pierwszy rzut oka wcale nie kojarzą się z układem moczowym.
Przykładem są dolegliwości związane z układem ruchu. Przy chorej prostacie tylne łapki mogą być odrętwiałe, pies może mieć kłopot z chodzeniem, a nawet wstawaniem. Łagodniejszym symptomem jest to, że aktywny pies zaczyna unikać ruchu. Oprócz tego może stać się apatyczny, stracić apetyt albo wymiotować. Ponieważ są to objawy bardzo niespecyficzne, mogą pojawić się przy wielu schorzeniach. Jedynie lekarz będzie w stanie postawić diagnozę, a umawiając się na wizytę, musimy szczegółowo o wszystkim opowiedzieć. Ważne jest to, od kiedy są objawy, jak zmieniło się zachowanie psa i w jakich sytuacjach są największe trudności.
Badanie i leczenie
Pierwszym etapem diagnozy chorób prostaty jest szczegółowy wywiad, dlatego tak ważne jest, byśmy opowiedzieli o wszystkim. Następnie weterynarz przeprowadzi serię badań: badanie USG i RTG, badanie rektalne, zleci badanie moczu lub wykona biopsję prostaty. W zależności od choroby i jej zaawansowania lekarz może zlecić leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.
Najczęściej, kiedy zwierzę męczy się z przerostem prostaty, weterynarz zaleca kastrację. Jednak rzadko wycina się tylko prostatę, a sam zabieg jest trudny. Dla psa wiąże się z długim powrotem do formy, do tego nieraz dochodzi do poważnych powikłań. Są leki, które mogą doraźnie pomóc psiakowi. Pies rzeczywiście poczuje się lepiej, ale po czasie problem powróci. Po tego typu preparaty sięga się najczęściej wtedy, kiedy są przeciwwskazania do zabiegu.
Artykuł powstał we współpracy z https://www.zpazurem.pl/artykuly/problemy_z_prostata
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS