A A+ A++

2020-12-30 11:59

publikacja
2020-12-30 11:59

fot. GaudiLab / Shutterstock

60 proc. zatrudnionych zapytanych przez Pracuj.pl planuje podjąć postanowienia noworoczne związane z karierą zawodowa. Najczęściej dotyczą one zmiany firmy. Optymistycznie przedstawia się bilans roku w czasie pandemii – 1/3 pracowników uważa, że kończy go w gorszej sytuacji zawodowej niż poprzedni rok. 

48 proc. badanych jest zdania, że obecny rok kończy z takim samym lub lepszym bilansem niż poprzedni. Jednocześnie 64 proc. respondentów planuje podjąć ważne kroki w karierze, a 62 proc. wierzy, że ich sytuacja w przyszłym roku ulegnie poprawie. 

– Choć dziś trudno przewidzieć, co będzie się działo w najbliższych 12 miesiącach, wielu z nas z przyjemnością pożegna trudny i wymagający 2020 rok. Niewątpliwie skutki pandemii będą miały wpływ na rynek pracy przez kolejnych kilka lat. Jednocześnie jednak 2021, a zwłaszcza jego druga połowa może przynieść według ekspertów faktyczne odmrożenie wielu dotkniętych kryzysem branż. W obliczu tych nadziei i obaw cieszy optymizm badanych. To w dużym stopniu właśnie od ich postaw będzie zależeć, jak szybko i sprawnie firmy będą reagować na kolejne zmiany na rynku pracy – komentuje Konstancja Zyzik, Talent Acquisition & Capabilities Development Manager w Grupie Pracuj.

Blisko 6 na 10 respondentów Pracuj.pl podjęło noworoczne postanowienia związane z sytuacją zawodową. Najczęstszym zobowiązaniem jest zmiana pracy na takie postanowienie wskazało 70 proc. badanych, 50 proc. chce nabyć nowe umiejętności, a 38 proc. planuje w większym stopniu zadbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Tylko 28 proc. postanowiło za cel wynegocjowanie podwyżki, a 15 proc.  awansu. 

– Wśród respondentów odzwierciedlają się trzy tendencje, które mogły nabierać na sile w obliczu wyzwań związanych z pandemią. Nie pożegnamy się z nimi szybko i warto o nich pamiętać. Pierwszą tendencją jest zmęczenie obecnym miejscem pracy i chęć zmiany środowiska, podkreślona dodatkowo przez nowe, wymagające warunki na rynku. Drugą – gotowość do nabywania nowych umiejętności w obliczu zmian kompetencji, których poszukują pracodawcy. Trzecią – zmęczenie i stres związane z nowymi okolicznościami i chęć znalezienia bardziej zbalansowanej pracy. Te tendencje będą miały znaczący wpływ na zachowania kandydatów i pracowników także w przyszłym roku – podsumowuje Konstancja Zyzik.

WS

Źródło:
Tematy

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1000 zł premii!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW SYLWESTRA NIE MA GODZINY POLICYJNEJ, ALE MOGĄ BYĆ MANDATY DO 30 TYS. ZŁ – POWIEDZIAŁ NIEDZIELSKI
Następny artykułUOKIK zawalczył o obniżenie opłat za zaświadczenia o historii spłaty kredytu