Miejscowości Goraj (powiat biłgorajski) oraz Kamionka (powiat lubartowski) miały już w przeszłości prawa miejskie, ale utraciły je w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym. Goraj był miastem w latach 1398-1869, a Kamionka – w latach1458-1869.
Status miasta to duży prestiż
– Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach nadania praw miejskich nowym miejscowościom udało się naprawić błędy przeszłości i krzywdy historii – mówił premier Mateusz Morawiecki. Z kolei wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker tłumaczył, że uzyskanie statusu miasta to duży prestiż. – To są nowe nadzieje i możliwości, także związane z inwestowaniem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. To efekt determinacji, chęci i działań proobywatelskich dużej grupy mieszkańców – wyjaśniał Szefernaker.
W sumie od 1 stycznia 2021 roku na mapie administracyjnej Polski pojawi się dziesięć nowych miast. Oprócz lubelskich miejscowości będą to także Kamieniec Ząbkowicki (woj. dolnośląskie), Sochocin (woj. mazowieckie), Solec nad Wisłą (woj. mazowieckie), Wiskitki (woj. mazowieckie), Dubiecko (woj. podkarpackie), Wodzisław (woj. świętokrzyskie), Budzyń (woj. wielkopolskie) oraz Koźminek (woj. wielkopolskie).
O nadaniu statusu miasta decyduje m.in. stopień urbanizacji danego terenu – wszystkie nowe miasta wykazują cechy funkcjonalno-przestrzenne, które przesądzają o ich miejskim charakterze. Ponadto większość mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej.
Kamionkę zamieszkuje obecnie blisko dwa tysiące osób, niecały tysiąc mieszka w Goraju.
W Polsce będą istnieć 954 miasta
W tym roku do MSWiA wpłynęło 37 wniosków samorządów gminnych dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz zmiany siedziby władz gminy.
Według danych GUS (stan na dzień 1 stycznia 2020 roku) dotychczas funkcjonowały w Polsce 944 miasta. Były to 302 gminy miejskie oraz 642 miasta położone w gminach miejsko-wiejskich.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS