A A+ A++

Stoję tutaj przeciwko partyjnym dealom. Stoję tutaj, ponieważ moja diagnoza, mój program i wizja tego urzędu w dalszym ciągu są aktualne – mówiła na konferencji prasowej w Sejmie Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która, ponownie już, jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i ruchu Szymona Hołowni Polski 2050 na Rzecznika Praw Obywatelskich.

Koalicja Obywatelska, Lewica i ruch Szymona Hołowni, Polska 2050, przedstawiły we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie mecenas Zuzannę Rudzińską-Bluszcz jako wspólną kandydatkę na RPO. Wcześniej już dwukrotnie Sejm odrzucał jej kandydaturę.

“Kandydatka, która łączy”

Szef klubu KO Cezary Tomczyk oświadczył, że jego partia podtrzymuje swoje poparcie dla Rudzińskiej-Bluszcz. – Uważamy, że jest ona najlepszą możliwą kandydatką na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich – zaznaczył. – Do tej pory ze strony partii rządzącej nie było absolutnie żadnej woli współpracy, nie było nawet próby szukania kogoś, kto mógłby połączyć wszystkie strony sceny politycznej – mówił Tomczyk.

Mówił, że RPO musi “zawsze stać po stronie obywatela, nie po stronie tej czy innej partii politycznej”.

W ocenie Tomczyka mecenas Rudzińska-Bluszcz jest “kandydatką, która łączy”. – Jeżeli ktoś był w stanie połączyć 1200 organizacji pozarządowych i społecznych, partie polityczne, to jest to na pewno mocny kandydat właśnie na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich – zaznaczył.

Cezary Tomczyk o Zuzannie Rudzińskiej-Bluszcz: to kandydatka, która łączyTVn24

Rudzińska-Bluszcz: stoję tutaj przeciwko partyjnym dealom, ponieważ mój program i wizja tego urzędu w dalszym ciągu są aktualne

Obecna na konferencji Rudzińska-Bluszcz podkreśliła, że ubiega się o stanowisko RPO od pięciu miesięcy. – Na początku decyzji o kandydowaniu towarzyszyły mi trzy emocje: podziw, wiara i lęk (…). Ten mój lęk teraz się ziszcza. Debata na temat kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich kolejnej kadencji nie toczy się wokół tego, jakie są potrzeby Polek i Polaków, tylko dotyczy tego, jaki partyjny deal ugrać, albo jak wsadzić na to stanowisko polityka, tak aby prezentował linię partii – mówiła.

– Ja stoję tutaj przeciwko partyjnym dealom. Stoję tutaj, ponieważ moja diagnoza, mój program i wizja tego urzędu w dalszym ciągu są aktualne – dodała.

Zuzanna Rudzińska-BluszczPAP/Piotr Nowak

“Z dużym niepokojem patrzę na kandydata, który jest czynnym politykiem”

Rudzińska-Bluszcz podkreśliła też, że RPO powinien stać na straży praw i wolności obywateli i osób potrzebujących. – Do tego potrzeba serca, misji, wiedzy prawniczej, ale przede wszystkim doświadczenia prawniczego i odwagi, by żmudną pracą pokazywać organom państwa, gdzie zawiodły, gdzie mogą lepiej służyć obywatelom. Dlatego z dużym niepokojem patrzę na kandydata, który jest czynnym politykiem, wiceministrem, który jest człowiekiem władzy i z dnia na dzień miałby się stać tej władzy sumieniem – mowiła, odnosząc się do kandydata PiS na RPO, wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka.

Kandydaci na następcę Adama Bodnara

Poza Rudzińską-Bluszcz i Wawrzykiem, kandydatem na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich jest profesor Robert Gwiazdowski, którego popierają PSL, Koalicja Polska i Konfederacja.

Pięcioletnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła 9 września, ale – zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich – nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania następcy.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), procedura jest powtarzana z innym kandydatem.

1. Rzecznika powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. 2. Szczegółowy tryb zgłaszania kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich określa uchwała Sejmu. 3. Uchwałę Sejmu o powołaniu Rzecznika Marszałek Sejmu przesyła niezwłocznie Marszałkowi Senatu. 4. Senat podejmuje uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika w ciągu miesiąca od dnia przekazania Senatowi uchwały Sejmu, o której mowa w ust. 3. Niepodjęcie uchwały przez Senat w ciągu miesiąca oznacza wyrażenie zgody. 5. Jeżeli Senat odmawia wyrażenia zgody na powołanie Rzecznika, Sejm powołuje na stanowisko Rzecznika inną osobę. Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.

Autor:mjz/adso

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKO, Polska 2050 i Lewica popierają kandydaturę Rudzińskiej-Bluszcz
Następny artykułGTA 6 ważniejsze od Bully 2? Gra została podobno już trzeci raz odłożona do szuflady