Nie od dziś wiadomo, że nie tylko deficyt kaloryczny jest istotny w zrzucaniu wagi, ale także dobór składników pod kątem właściwości. Nie sztuką jest zjeść na śniadanie jedno jabłko i wypić szklankę wody – ale taki posiłek nie dostarczy ani cennych witamin i składników mineralnych, ani energii na resztę dnia.
Śniadanie to najważniejszy posiłek, z powodzeniem może być bardziej obfite niż obiad. Warto jednak pamiętać o tym, by pierwszy posiłek w ciągu dnia nie tylko dostarczał energii, był źródłem witamin i minerałów, ale także… spalał tłuszcz i przyspieszał metabolizm. Czy to jest w ogóle możliwe?
Tak! Kluczem jest umiejętne połączenie przypraw i produktów, które spełniają te warunki. Co jest naszym sprzymierzeńcem w walce o piękną sylwetkę i zdrowie? Cynamon, kurkuma, chili, imbir i kardamon. Te przyprawy świetnie pasują do płatków owsianych, czyli źródła złożonych węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, cynku, magnezu, potasu. Do tego kilka śliwek i jabłko wspierających pracę jelit i suszone morele jako źródło żelaza, magnezu, a także miedzi i manganu. Ich wchłanianie ułatwia dodatek oleju kokosowego, który dodatkowo nadaje przyjemnego, orzechowego aromatu.
Brzmi pysznie, prawda? I nie ma nic zdrowszego ponad takie spalające tłuszcz śniadanie.
1. Płatki owsiane zalewamy niewielką ilością wody i odstawiamy na minimum pół godziny, aż płatki zmiękną.
2. Śliwki i morele zalewamy wrzątkiem i również odstawiamy na pół godziny.
3. Po upływie tego czasu płatki przekładamy do rondla i zalewamy mlekiem roślinnym.
4. Gotujemy przez 5-6 minut, pod koniec dodając przyprawy i olej kokosowy.
5. Nakrywamy pokrywką i zdejmujemy z palnika. Odstawiamy na kilka minut.
6. Kroimy suszone owoce w cienkie paski i dodajemy do rondla z owsianką.
7. Mieszamy i dodajemy starte jabłko.
8. Przekładamy owsiankę do miseczek, posypujemy ją nasionami chia i dekorujemy plasterkami jabłka.
Takie śniadanie pozwala na dużą dozę dowolności – składniki można modyfikować tak, by owsianka nigdy się nie nudziła. Podstawą są płatki owsiane i nasiona chia, a także przyprawy. Owoce możemy zamienić latem na jagody, maliny czy truskawki, jesienią możemy dodać startą dynię lub cukinię, a także świeże śliwki, a zimą i na przednówku korzystajmy z jabłek, suszonych owoców oraz orzechów i nasion.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS