W sieci pojawił się film przedstawiający fałszywe orędzie świąteczne Królowej Elżbiety II. Materiał został opracowany przez brytyjską telewizję Channel 4, a jego celem jest ostrzeganie przed treściami typu deepfake.
W SKRÓCIE:
- tzw. deepfake stworzony przez stację telewizyjną Channel 4 przedstawia fikcyjne orędzie świąteczne brytyjskiej Królowej Elżbiety II;
- „monarchini” żartuje m.in. ze stacji BBC, swojej rodziny oraz Kanadyjczyków;
- głównym celem stworzenia materiału jest ostrzeżenie internautów przed fałszywymi treściami w Internecie.
Dziennikarze z brytyjskiej telewizji Channel 4 (we współpracy z ekspertami z VFX Framestore) przygotowali fałszywe orędzie świąteczne Królowej Elżbiety II. Głównym zadaniem tego materiału jest przestrzeżenie internautów przed braniem za pewnik podobnych treści znalezionych w sieci. W końcu żyjemy w czasach, w których głos i wygląd praktycznie każdej osoby da się sfałszować w całkiem przekonywujący sposób. Zresztą, zobaczcie sami.
Oszustwo można zauważyć dopiero, gdy przyjrzymy się filmowi nieco uważniej. Komputerowe korzenie materiału widać m.in. w nadmiernie „płynnym” i nie do końca naturalnym sposobie animowania twarzy. Choć szczerze mówiąc nie dam głowy, że dostrzegłbym tę różnicę nie wiedząc, co oglądam – a już na pewno nie pobieżnie rzucając okiem na film podesłany przez znajomego, na względnie małym ekranie smartfona. Właśnie dlatego dokładne analizowanie tego typu treści ma obecnie tak duże znaczenie.
Technologia deepfake stanowi przerażającą nową granicę w walce między dezinformacją i prawdą. Tegoroczne alternatywne życzenia, pozornie wygłoszone przez jedną z najbardziej znanych i zaufanych postaci w kraju, są mocnym przypomnieniem, że nie możemy już ufać własnym oczom – stwierdził w oświadczeniu Ian Katz, dyrektor Channel 4.
Deepfake to nazwa, którą określamy metodę tworzenia fałszywych treści audio i wideo, wykorzystującą możliwości sztucznej inteligencji.
Jeśli chodzi o samą treść filmu, to można w nim znaleźć kilka żartów i przytyków, m.in. wobec stacji BBC, która normalnie emituje podobne orędzia, a także Księcia Harry’ego i Księżnej Meghan, premiera Borisa Johnsona oraz (Bogu ducha winnych) Kanadyjczyków. Jeśli zdecydujecie się na obejrzenie filmu, to koniecznie dotrwajcie do końca. Ciekawe, jak na ten materiał zareagowała prawdziwa Królowa Elżbieta II?
- Channel 4 – strona oficjalna
Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS