PIŁKARSKI STADION W SZCZUCZYNIE
W południowo-wschodniej części Szczuczyna (PL) od 18 kwietnia 2019 roku trwa budowa stadionu piłkarskiego wchodzącego w skład – Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur. Obiekty powstają dzięki projektowi współfinansowanemu z Programu Współpracy Transgranicznej: Polska [Szczuczyn (PL) nad rzeką Wissą], Ukraina [Kowel (Kovel UA) na Wołyniu nad rzeką Turii] i Białoruś [Szczuczyn (Шчучын BY) w obwodzie grodzieńskim nad rzeką Szczuczynką]. Dofinansowanie inwestycji przez Unię Europejską wynosi 2,35 mln €.
Dla Gminy Miejsko-Wiejskiej w Szczuczynie budowę prowadzi Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Piszu sp. z o.o. (woj. Warmińsko-mazurskie). Firma wykazuje się dobrą organizacją i troską a profesjonalizm prac łącznie z porządkiem na budowie, jest zaskakująco wzorcowy.
W czerwcu 1945 r. powstał Ludowy Zespół Sportowy Wissa Szczuczyn, a jego pierwszym prezesem został burmistrz miasta Bolesław Goliczewski. Zespół piłkarski w 75-letniej historii czterokrotnie zmieniał swoją nazwę, jednak w jego logo nieustannie widniała nazwa „Wissa” (nazwa rzeki).
* 1945 – Ludowy Zespół Sportowy Wissa Szczuczyn. (LZS „Wissa” Szczuczyn).
* 1954 – Zespół Wissa Szczuczyn.
* 1957 – Ludowy Klub Sportowy Wissa Szczuczyn. (LKS „Wissa” Szczuczyn).
* 1978 – Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy Wissa Szczuczyn. (MLKS „Wissa” Szczuczyn).
* 1993 – Miejski Ludowy Klub Sportowy Wissa Szczuczyn. (MLKS „Wissa” Szczuczyn).
Miejsca, na których zawodnicy ćwiczyli i rozgrywali mecze były, nazywane boiskami jedynie z racji przeznaczenia, a nie przydatności. Wkrótce powstało boisko przy ul. Sportowej (do 1956 r. wieś Barany). Mimo dużego wkładu pracy, czynów społecznych, drenażu i nawożenia, podmokły teren wciąż nie spełniał warunków boiska. Nie był nim nawet wówczas, kiedy po dobudowaniu od strony zachodniej podwyższenia z ławkami boisko zaczęto nazywać stadionem.
Wkrótce widowiskowość sportu na szczuczyńskim stadionie, który będzie wizytówką nowoczesnej technologii budowlanej w sektorze publicznym, zwiększy się o pełną gamę możliwości. Rozpocznie się nowa era, misja rozwoju kultury, rekreacji, sportu i prezentacji transgranicznej współpracy na terenie Gminy Szczuczyn.
Boisko ma równy i utwardzony teren, porośnięty naturalną trawą, a przy dużej częstotliwości gry może być pokryty sztuczną trawą.
Dawne, powiatowe miasto Szczuczyn doczekało się stadionu na miarę aktualnych czasów, z dostosowaniem do lokalnych potrzeb i wizji przyszłościowej. Trudno określić, kiedy i z kim odbędzie się pierwszy mecz piłki nożnej. Wiadomo jednak, że będzie to wydarzenie epokowe, a walka drużyn odbędzie się na obiekcie unikatowym w skali wielu okolicznych powiatów. Unikatowy charakter nadają stadionowi nie tylko zastosowane zdobycze technologiczne, ale też podziw budzą nowe, niespotykane do tej pory w Szczuczynie funkcje obiektu. Wraz z jego nowoczesnymi rozwiązaniami od podstaw, nie przez modernizowanie, w architekturze XXI w. zasługuje na – sportową wizytówkę Szczuczyna. Trzeba jednak czekać ciepłego lata, aż murawa się ukorzeni, obiekt przejdzie odbiory techniczne i uzyska pozwolenie na użytkowanie. Nową płytę boiska – na drodze do III ligi – przetestują piłkarze Wissy. W starym miejscu zacznie się nowe życie miejskiego ośrodka piłkarskiego. Pozostaje nam czekać na uroczystą inaugurację stadionu z programami kulturalnymi i pierwszego meczu. Miejmy nadzieję, że kiedy pandemia ustąpi, na zadaszonych i odkrytych trybunach nie zabraknie kibiców, którzy gorąco dopingować będą szczuczyńską drużynę. Taka jest już od dziesiątków lat magia szczuczyńskiej racji stanu w sporcie, do którego historia w roku 2021 dopisze – Europejski Stadion Kultury.
Mam nadzieję, że koszty utrzymania i uciążliwości dla mieszkańców, którzy w weekendy znosić będą hałasy fanów futbolu z trąbkami, grzechotkami i okrzykami, da się utrzymać w kulturze.
Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS