Samorządowcy z terenu powiatu dębickiego wywołani do odpowiedzi w sprawie szczepień. Jeden z internautów zapytał o ich stosunek do szczepionki, wątpliwości z nią związanych i tego w jaki sposób wdrażany jest Narodowy Program Szczepień. Do wyrażenia swojego stanowiska zostali wskazani : Starosta Powiatu Dębickiego Piotr Chęciek, jego zastępca Adam Pieniążek, Burmistrz Miasta Dębica Mariusz Szewczyk i radni miejscy Adam Rogowski i Piotr Michoń. Nasza redakcja skontaktowała się z kilkoma innymi włodarzami z terenu powiatu i uzupełniła zestawienie o ich opinie.
- Piotr Chęciek – Starosta Powiatu Dębickiego: Nie wiem jeszcze. Zobaczę jak będą traktowane osoby z wysokim poziomem przeciwciał. Myślę, że w najbliższym czasie będzie więcej informacji.
- Mariusz Szewczyk – Burmistrz Miasta Dębica: zaszczepię się.
- Adam Rogowski – radny Miasta Dębica: Nie zamierzam się szczepić, mimo, że do tej pory byłem zwolennikiem szczepień. Na chwilę obecną jest zbyt dużo niewiadomych.
- Piotr Michoń – radny Miasta Dębica: Ja się zaszczepię. Pod warunkiem, że będą czipy w szczepionce 😉
- Marek Rączka- Wójt Gminy Żyraków: Jak przyjdzie moja kolej na szczepienie, to prawdopodobnie się poddam szczepieniu. Jestem ozdrowieńcem i z tego co się mówi, ozdrowieńcy będą w dalszej kolejności.
- Stanisław Rokosz- Wójt Gminy Dębica: Tak, zaszczepię się. Logistycznie mogłoby to być lepiej rozwiązane.
- Wojciech Staniszewski – Burmistrz Brzostku : Ogłosiliśmy tydzień temu z przewodniczącym rady, że będziemy się szczepić w pierwszym możliwym terminie. Mogę to zrobić nawet zaraz.
- Jan Janiga – Wójt Gminy Jodłowa: Nie jestem antyszczepionkowcem, ale uważam że są inne sektory, które powinny się w pierwszej kolejności zaszczepić. To nie jest przymus, ale na pewno na ogół nie szczepimy się spontanicznie. Zawsze są wątpliwości, ja te wątpliwości będę miał.
Narodowy Program Szczepień zakłada kilka etapów rozpowszechniania szczepionki. W pierwszej kolejności, etapie „0” profilaktyką przeciwcovidową zostaną objęci pracownicy sektora ochrony zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Szczepieniami objęci zostaną również pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego, a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych. Etap „1” to szczepienia pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo Leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osób powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służb mundurowych i nauczycieli. Po nich, w „2” etapie zaszczepić będą mogły się osoby wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia, wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia , osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne m.in.: pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych, poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych. 3 etap obejmie z kolei szczepienia przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wtedy dostęp do szczepionki będzie mieć także pozostała część populacji dorosłej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS