Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku znalazło się na liście projektów, które otrzymały dofinansowanie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Urzędu Marszałkowskiego. Szpital dostanie odpowiednio 13 tys. 799 zł i 25 tys. 871 zł na wykonanie dokumentacji projektowej i program prac konserwatorskich przy zabytkowym zespole bramnym prowadzącym do placówki
SYLWIA WYSOCKA
W 2006 roku zespół budynków przejazdu bramnego Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy przy ul. Reymonta w Otwocku został wpisany do rejestru zabytków i objęty opieką konserwatorską. Zespół bramny, składający się z budynków stróża i odźwiernego oraz kutej dwuskrzydłowej bramy, powstał przed 1928 rokiem. Stanowił wówczas wizytówkę luksusowego sanatorium mieszczącego się w pawilonie głównym kompleksu uzdrowiskowego. Budynki są obecnie w bardzo złym stanie technicznym, jeden z nich jest zdewastowany i całkowicie wyłączony z użytkowania. Całość wymaga pilnego remontu, konserwacji i adaptacji. Odnowienie i przebudowa dwóch budynków bramy o łącznej powierzchni użytkowej ponad 120 metrów kwadratowych umożliwiłyby utworzenie nowoczesnej portierni, wydzielenie pomieszczeń gospodarczych i socjalnych oraz punktu handlowo-usługowego. Zagospodarowanie terenu wokół pozwoliłoby z kolei wyeksponować zabytek.
Szansą na remont są fundusze zewnętrzne, po które postanowiła sięgnąć dyrekcja MCLChPiG. W tym roku placówka otrzymała decyzję o przyznaniu przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dotacji na realizację zadania „Dokumentacja projektowa i program prac konserwatorskich – etap I, Zespół bramny (brama oraz budynki stróża i odźwiernego) oraz zagospodarowanie terenu wokół budynków” w ramach programu dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków. – Zadaniem szpitala jest pomaganie pacjentom, a w związku z obecnym stanem służby zdrowia w naszym budżecie nie ma pieniędzy na ratowanie zabytków. Projekt realizujemy tylko dzięki dotacjom z Urzędu Marszałkowskiego i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – podkreśla Anna Kamińska, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych szpitala. Rewitalizacja zakłada przywrócenie zespołowi bramnemu funkcji użytkowych. Przewiduje się pełną dostępność kordegardy zachodniej i utworzenie wystawy poświęconej historii zabytkowych obiektów sanatoryjnych. Na dole optymalnie byłoby, gdyby powstał sklepik z kawiarenką.
Obecnie szpital ma już dokumentację i pozwolenie na budowę, a w przyszłym roku będzie starał się o pieniądze na przeprowadzenie prac budowlanych. – Szczególne podziękowania przy realizacji dokumentacji należą się społecznemu opiekunowi zabytków Wiktorowi Lachowi za inspirację oraz staroście otwockiemu, pracownikom Urzędu Miasta w Otwocku oraz Mazowieckiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Dzięki pomocy tych wszystkich osób i instytucji remont zespołu bramnego w szpitalu staje się coraz bardziej realny – podkreśla dyrektor Kamińska.
Kilka słów o historii
Zespół bramny, składający się z budynków stróża i odźwiernego oraz kutej dwuskrzydłowej bramy, został zaprojektowany przez inż. Mieczysława Kozłowskiego, absolwenta Ecole de Beaux Arts w Paryżu, jako reprezentacyjne otwarcie widoku na malowniczo położony na wzgórzu wydmowym zespół budynków sanatorium. Powstał on wraz z pawilonem głównym ok. 1928 roku jako elegancki wjazd do modnego wówczas modernistycznego „miasteczka dla chorych” pozwalającego zachować komfort psychiczny pacjentów mimo utrzymania izolacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS