A A+ A++

27 grudnia obchodziliśmy 102 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W imieniu Prezydenta Grudziądza biało-czerwone znicze przy Domu Polskim BAZAR oraz Cmentarzu Garnizonowym i Parafialnym zapalił radny Łukasz Piasecki, Pan Zbigniew Byczyński Wiceprezes Koła PZW w Grudziądzu, którego dziadek walczył w Powstaniu Wielkopolskim oraz Dawid Żukowski z Jednostki Strzeleckiej 3301 „Strzelec” przy III Liceum Ogólnokształcącym w Grudziądzu.

Tylko pozornie wydaje się, że Pomorze i Grudziądz niewiele mają z nim wspólnego, a tymczasem mało brakowało, aby powstanie zostało rozciągnięte także na nasze tereny, czego chciała Organizacja Wojskowa Pomorza (1918-1920) i część prominentnych działaczy niepodległościowych tamtych czasów.

Właśnie z Pomorza zasilano regularnie siły powstańcze, przesyłano broń oraz meldunki o charakterze wywiadowczym. Poza tym w związku z możliwością wybuchu powstania na Pomorzu Niemcy nie mogli przerzucić do Wielkopolski większych sił, co nie było bez znaczenia dla rozwoju sytuacji w tamtej Dzielnicy. Warto dodać, że znani i cenieni patrioci odgrywający ówcześnie istotną rolę w toczących się wydarzeniach byli związani z Grudziądzem, jak doktor praw Stefan Łaszewski (pierwszy wojewoda pomorski po odzyskaniu niepodległości) czy Kapitan Józef Goga (jeden z szefów Organizacji Wojskowej Pomorza i dowódca Straży Ludowej w Grudziądzu). Grudziądzanie solidaryzowali się z walczącą Wielkopolską poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi na budynku BAZARU (obecnie Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Moniuszki).

nadesłane

Łukasz Piasecki
Radny Rady Miejskiej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Grudziądz: Emisja obligacji
Następny artykułUM Grudziądz: Uwaga konkurs