Astronomowie użyli bliźniaczych teleskopów Kecka do zbadania odległości do najbardziej odległej galaktyki we Wszechświecie. Obiekt nazywa się GN-z11 i jest zarówno najstarszą, jak i najdalszą znaną nam galaktyką.
Naukowcy użyli sygnatur chemicznych do pomiaru odległości do GN-z11. Mają nadzieję, że badania te rzucą światło na okres historii kosmologicznej Wszechświata, który trwał zaledwie kilkaset mln lat. Kluczowym pytaniem, na jakie chcą odpowiedzieć naukowcy dotyczy tego, jak i kiedy powstały galaktyki.
Prof. Nobunari Kashikawa z Wydziału Astronomii Uniwersytetu w Tokio mówi, że chciał dowiedzieć się, jak i kiedy powstała najdalsza galaktyka, którą możemy obserwować.
Wcześniejsze badania wykazały, że GN-z11 jest najdalszą wykrywalną galaktyką od Ziemi, oddaloną o 3,4 mld lat świetlnych. Zmierzenie tak ogromnej odległości nie było łatwe.
Naukowcy użyli techniki przesunięcia ku czerwieni, która odnosi się do sposobu, w jaki światło rozciąga się wraz z odległością. Uczeni zmierzyli także sygnatury chemiczne znane jako linie emisji.
Sygnały zostały wielokrotnie wykryte w widmie odległej galaktyki, ale nie dało się ich zaobserwować za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Dopiero użycie przyrządu MOSFIRE zamontowanego na teleskopach Kecka na Hawajach pomogło poprawić dokładność pomiaru.
———————————————–
Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!
ZAGŁOSUJ i wygraj ponad 20 000 złotych – Kliknij!
Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS