A A+ A++

Tauron i PGG – czas na trudne negocjacje

28.12.2020r. 05:36


22 grudnia Tauron wypowiedział Polskiej Grupie Górniczej umowę zakupu węgla. Obie firmy są kontrolowane przez państwo, obie nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, a o ceny węgla w kontraktach spierają się co najmniej od 2018 r. – informuje “Puls Biznesu”.


Historia obecnych napięć w stosunkach całej energetyki z PGG, która jest największym w Polsce producentem węgla, zaczęła się w 2018 r. Światowe ceny węgla były wówczas wysokie, natomiast PGG miała problemy z realizacją planu wydobywczego. Węgla na rynku było mało, a koncerny energetyczne ratowały się importem. Pozycja negocjacyjna PGG była wówczas silna, a jej zysk sięgnął w 2018 r. prawie 500 mln zł.

Koniunktura nie trwa wiecznie, swoje dołożyła też ciepła zima w sezonie 2019-20. W efekcie, nadwyżki węgla na rynku są dziś historycznie wysokie (23,5 mln ton na koniec trzeciego kwartału), a po trzech kwartałach 2020 r. PGG ma blisko 2 mld zł straty netto.

Menedżerowie z energetyki narzekają, że postawa negocjacyjna PGG nic się przy tym nie zmieniła.

“Przedkładaliśmy PGG kilka propozycji zmian umowy oraz oferty rozmów z udziałem zewnętrznego mediatora. PGG do tej pory kwestionowała istnienie podstaw do jakichkolwiek zmian” – napisał w komunikacie Łukasz Zimnoch, rzecznik Tauronu.

Z komunikatu PGG dowiadujemy się, że Tauron odbierał w minionych miesiącach tylko część zamówionych wolumenów węgla.

Jak czytamy w “Pulsie Biznesu”, na stole jest propozycja tzw. depozytu, czyli zapłacenia awansem za węgiel leżący w PGG. Byłby to de facto zastrzyk gotówki dla PGG, potrzebującej pieniędzy na wypłatę pensji. Nie powinno to zaskakiwać, bo pomysł kupowania przez energetykę węgla leżącego wciąż u producenta jest stary – forsowała go skutecznie Kompania Węglowa, czyli poprzedniczka PGG.

Tuż przed świętami Tauron i PGG ogłosiły, że będą rozmawiać, a termin spotkania kierownictwa obu organizacji zostanie ustalony po Bożym Narodzeniu.

Tauron to jedyna z państwowych grup energetycznych, która nie ma udziałów w PGG.
PGE, Enea, Energa i PGNiG je mają, co nie oznacza, że nie ma napięć w ich stosunkach z PGG. Na wypowiedzenie umowy żadna jednak się jeszcze nie zdecydowała.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKcynia: Orkiestra Dęta OSP zagrała koncert on-line
Następny artykuł“Narodowa kwarantanna”. Jakie ograniczenia obowiązują od poniedziałku?