A A+ A++

Ostatniej doby pozytywny wynik testu na koronawirusa stwierdzono u 3678 osób. W Łódzkiem przybyło 199 potwierdzonych przypadków zakażeń, dwie osoby zmarły.

Wśród 57 przypadków śmiertelnych stwierdzonych w ciągu ostatniej doby 51 miało choroby współistniejące, a 6 – zmarło na COVID-19.

Czytaj także: w całej Polsce ruszyły szczepienia przeciw COVID-19  

Koronawirus w statystykach:

  • W ciągu minionej doby wyzdrowiało 7 229 osób zakażonych koronawirusem
  • Łączna liczba ozdrowieńców w Polsce wynosi niespełna milion osób
  • W szpitalach przebywa obecnie prawie 17 tysięcy pacjentów “covidowych”
  • Wolnych pozostaje prawie 19 tysięcy łóżek
  • Do respiratorów jest podłączonych 1 586 pacjentów
  • Wolnych pozostaje prawie 1 500 respiratorów
  • Na kwarantannie jest ponad 150 tysięcy osób
  • Nadzorem epidemiologicznym jest objętych ponad 8 tysięcy Polaków.

Koronawirus na świecie

  • Rosja zakazała importu masek ochronnych. Podobna decyzja ogłoszona na początku pandemii doprowadziła do deficytu środków ochrony osobistej. W Rosji obowiązuje nakaz noszenia masek i rękawiczek w miejscach publicznych. Minionej doby rosyjskie służby sanitarne zarejestrowały ponad 28 tysięcy zakażeń koronawirusem. Największym ogniskiem epidemii jest Moskwa, w której wykryto w ciągu doby 6620 nowych przypadków. W całym kraju lekarze stwierdzili w ostatnich 24 godzinach 552 zgony osób chorych na COVID-19. Część rosyjskich niezależnych mediów z zaniepokojeniem odnotowała wprowadzenie przez rząd czasowego zakazu importu maseczek ochronnych. W listopadzie przedstawiciele resortu przemysłu i handlu tłumaczyli, że tego typu ograniczenia mają wspierać rodzimy biznes. Radio Swoboda napisało na swoich stronach internetowych, że podobne ograniczenia wprowadzone wiosną doprowadziły do deficytu środków ochronnych i sprawiły, że ich ceny wzrosły o 900 procent.
  • We Włoszech szczepienia przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w Rzymie w szpitalu zakaźnym Spallanzani, do którego trafili w lutym pierwsi zakażeni – para turystów z Chin. Jak się szacuje, szczepienia zakończą się późną jesienią. Jako pierwszą dziś rano zaszczepiono pielęgniarkę szpitala opiekującą się chorymi na COVID-19. Do Włoch, gdzie z powodu koronawirusa zmarło najwięcej osób w Europie, wczoraj z Belgii dotarło blisko 10 tysięcy szczepionek. W przyszłym tygodniu spodziewane jest pół miliona dawek. Do końca marca w sumie ma ich dotrzeć blisko 30 milionów. Władze sanitarne kraju liczą, że do końca stycznia uda się zaszczepić cały włoski personel medyczny i wszystkich przebywających w domach opieki – w sumie ponad dwa miliony osób. We Włoszech stworzono blisko trzysta ośrodków szczepień. Na terenie całego kraju ma powstać sieć 1500 małych pawilonów z prefabrykatów. Magazynowaniem i dystrybucją szczepionek zajmuje się wojsko.
  • W Czechach od północy obowiązuje najwyższy, piąty stopień zagrożenia epidemicznego. Wiąże się on z surowymi restrykcjami sanitarnymi. Piąty stopień zakłada wydłużenie godziny policyjnej, która obecnie rozpoczyna się o godz. 21:00 i trwa do godz. 5:00 rano kolejnego dnia. Zakaz opuszczania domu nie obowiązuje między innymi podróży związanych z pracą i ochroną zdrowia. Od dziś obowiązuje też zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób. Działalność muszą zawiesić otwarte dziesięć dni temu ośrodki narciarskie. Działać mogą sklepy, ale tylko te oferujące produkty pierwszej potrzeby. Ograniczenia nie dotyczą stacji benzynowych, kwiaciarni i salonów prasowych. Restauracje, tak jak dotychczas, mogą przygotowywać posiłki wyłącznie na wynos. Zamknięte zostają punkty usługowe, w tym salony fryzjerskie i kosmetyczne. Obostrzenia będą obowiązywać co najmniej do 10 stycznia. Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, w Czechach rozpoczną się dziś szczepienia przeciw Covid-19. W pierwszej kolejności preparat będzie podawany medykom oraz seniorom przebywającym w szpitalach i domach opieki. Czeski rząd zakłada, że do końca przyszłego roku zaszczepionych zostanie niespełna 7 milionów osób.
  • W Hiszpanii potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia nową odmianą COVID-19, która ma pochodzić z Wielkiej Brytanii. W Madrycie nowy szczep potwierdzono u czterech osób – poinformowały regionalne władze. Przyjechali oni ostatnio z Wielkiej Brytanii.
  • W Francji także odnotowano pierwszy przypadek zmutowanego koronawirusa został potwierdzony we Francji – poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Wykryto go u obywatela Francji mieszkającego na stałe w Wielkiej Brytanii. Osoba ta nie ma objawów i przebywa w samoizolacji we francuskim mieście Tours. Nosiciel przybył do Francji 19 grudnia i został poddany testowi dwa dni później. Wykryta w Wielkiej Brytanii odmiana koronawirusa jest bardziej zaraźliwa. Opracowana szczepionka przeciw COVID-19 działa jednak także na mutację. W związku z informacjami o wykryciu w Wielkiej Brytanii nowej mutacji koronawirusa, kilkadziesiąt krajów, wśród nich Polska, wstrzymało połączenia lotnicze ze Zjednoczonym Królestwem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrytyjczycy w negocjacjach z UE-27 osiągnęli to co chcieli
Następny artykułKoronawirus: Bardzo mało zakażeń. Niewiele zgonów