Chodzi o dwa “solidarnościowe” napisy na murze okalającym zakład produkcji serków topionych przy ul. Podgórskiej 6/10 (obecnie Lacpol) – naprzeciwko dworca PKP Toruń Główny. Jeden we wschodniej części głosi, że “SOLIDARNOŚĆ TO POLSKA”, a drugi – w zachodniej – “WOLNOŚĆ + SPRAWIEDLIWOŚĆ + NIEPODLEGŁOŚĆ = SOLIDARNOŚĆ …”.
Napisy – prawdopodobnie farbą okrętową – są słabo widoczne, bo ówczesne władze komunistyczne próbowały je zamalować. Autorzy nie są znani.
– Zabiegi Społecznego Komitetu “Solidarni – Toruń pamięta” o uratowanie tych powstałych w stanie wojennym napisów zakończyły się sukcesem – cieszy się były wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński. – Gdy w kwietniu 2019 r. wpłynął podpisany przez mnie wniosek, Kujawsko-Pomorski Konserwator Zabytków Sambor Gawiński odniósł się do niego ze zrozumieniem i życzliwością. Tak było na wszystkich etapach postępowania administracyjnego.
“Świadkiem historii są też ślady po próbach zamalowania napisów”
W uzasadnieniu decyzji konserwatora o wpisie do rejestru zabytków województwa kujawsko-pomorskiego czytamy m.in. “Napisy z okresu stanu wojennego w Polsce z końca 1982 r. zlokalizowane na murze szyjowym Przyczółka Mostowego przy ul. Podgórskiej 6/10 w Toruniu są symbolem protestu skierowanego przeciw totalitarnej władzy komunistycznej, manifestowanego w przestrzeni publicznej. Tym samym są one cennym dokumentem ilustrującym jeden z etapów opozycyjnej walki politycznej o odzyskanie wolności i demokracji w kraju. Świadkiem historii są również ślady po podejmowanych próbach zamalowania napisów, bowiem świadczą o sposobach walki władzy z opozycyjnym podziemiem”.
Napis z końca 1982 r. zlokalizowane na murze przy ul. Podgórskiej w Toruniu Facebook
W ocenie Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków “przedmiotowe napisy posiadają unikalną wartość historyczną zarówno w skali całego kraju, jak i dla mieszkańców Torunia i regionu.”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS