NASA poinformowała, że dokonała „ekscytującego nowego odkrycia” dotyczącego ziemskiego Księżyca. Po kilku dniach naukowcy zdradzili o co chodzi.
– Po raz pierwszy potwierdziliśmy obecność wody na nasłonecznionej powierzchni Księżyca – przekazał na Twitterze administrator NASA Jim Bridenstine.
Odkrycia cząsteczek wody dokonano dzięki tzw. latającemu teleskopowi – Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA). NASA twierdzi, że zdobyte dane są istotne przed pierwszym od dziesięcioleci lotem załogowym na Księżyc, bo być może nie trzeba będzie zabierać wody ze sobą. Amerykańska agencja ma zamiar tym razem wysłać na naturalnego satelitę Ziemi także pierwszy raz kobietę. Astronauci mają spędzić na Księżycu tydzień.
Będzie to pierwsza załogowa misja na ziemskiego naturalnego satelitę od czasu misji Apollo 17, która miała miejsce w grudniu 1972 roku.
Konferencja prasowa NASA odbyła się w poniedziałek 26 października w południe (o 17 czasu polskiego). Odkrycie wody poszerza naszą wiedzy na temat Księżyca oraz pomoże lepiej przygotować się do ponownego lotu na Księżyc w 2024 roku a także pierwszego lądowania ludzi na Marsie w latach 30. XXI wieku.
Teleskop SOFIA, który pozwolił na dokonanie nowych obserwacji, powstał dzięki współpracy NASA oraz Niemieckiej Agencji Kosmicznej (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt). Jest wyposażony w zwierciadło o średnicy 2,5 metra zamontowany na pokładzie zmodyfikowanego Boeinga 747SP. To jeden z największych samolotów pasażerskich na świecie.
Teleskop pracuje na wysokości ponad 12 km, co pozwala ominąć parę wodn … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS