W Opolu nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa przy Szpitalu Wojewódzkim na ul. Katowickiej. Całodobowy dyżur stomatologiczny na Opolszczyźnie zapewnia z kolei Zakład Opieki Zdrowotnej w Brzegu oraz przy ul. Dworcowej 23A w Głogówku. Przyjmowani są w nich wyłącznie pacjenci w nagłych przypadkach.
Poradnie nocnej i świątecznej opieki udzielają pomocy od poniedziałku do piątku w godzinach od 18 do 8 rano. A w dni ustawowo wolne, w tym święta Bożego Narodzenia, jednostki pracują przez całą dobę.
Najpierw teleporada
To tam powinniśmy się zgłosić w sytuacji pogorszenia zdrowia lub gdy potrzebujemy recepty na lekarstwa. Należy pamiętać, że gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w pierwszej kolejności udzielają teleporad. Ma to na celu minimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Podczas teleporady lekarz może wypisać elektroniczne zwolnienie bądź receptę. Jeśli w trakcie teleporady potwierdzi konieczność osobistej wizyty, wówczas pacjent przychodzi do placówki. Świadczenia nocnej i świątecznej opieki lekarskiej są bezpłatne dla osób ubezpieczonych i udzielane bez skierowania.
Nie czekajmy na wezwanie pomocy
– Pomoc świadczona jest w punktach nocnej opieki i nie jest związana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, do którego jesteśmy zapisani. Pacjenci w sytuacji pogorszenia stanu zdrowia mogą korzystać z pomocy dowolnego punktu nocnej opieki – podkreśla Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego NFZ.
Pacjentom przysługują także zabiegi pielęgniarskie w ramach porady udzielonej przez lekarza dyżurującego w POZ oraz zabiegi wynikające z ciągłości leczenia. Zabiegi te mogą być wykonywane przez pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym lub w domu pacjenta.
Na koniec rzecznik NFZ przypomina, by zawsze w sytuacji zagrożenia czyjegoś życia bezwzględnie zatelefonować pod numer alarmowy pogotowia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS