A A+ A++

– Pojedyncze zmiany w strukturze białka szczytowego nie powinny znosić skuteczność szczepionek, one nadal powinny tę skuteczność zachować – wyjaśnia dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Ekspert dodał, że masowe szczepienia mogą spowolnić powstawanie nowych wariantów koronawirusa.

Ekspert w dziedzinie biologii medycznej i badań naukowych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Piotr Rzymski tłumaczył, że nowy wariant koronawirusa zaobserwowano po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii już w połowie listopada.

– Szacuje się, że odpowiadał on wtedy za ok. 25 proc. zakażeń. W pierwszej połowie grudnia natomiast w hrabstwie Kent, czyli na południowym wschodzie Anglii, odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń i stwierdzono jednocześnie, że połowa z tych zakażeń spowodowana była nowym wariantem koronawirusa o nazwie B.1.1.7. W zasadnie niespełna dwa tygodnie później zaczęto ten wariant notować już na terenie całej Wielkiej Brytanii – mówił.

Czy wariant B.1.1.7 obniża skuteczność szczepionek?

Rzymski zaznaczył, że mimo iż premier Wielkiej Brytanii stwierdził w trakcie jednej z konferencji prasowych, iż wariant ten jest o 70 proc. bardziej zakaźny, to – jak podkreślił ekspert – “tego typu stwierdzenia wymagają wpierw wnikliwych badań laboratoryjnych, a te dopiero będą przeprowadzone”.

– Poza pytaniem o to, czy nowy wariant koronawirusa jest bardziej zakaźny, pojawiają się pytania, czy B.1.1.7 może zmniejszać skuteczność szczepionek – i to oczywiście też wymaga bezpośredniej analizy, która z pewnością będzie przeprowadzona. Natomiast sam fakt, że w materiale genetycznym poszczególnych wariantów koronawirusa pojawiają się, czy kumulują się mutacje – nie jest jednoznaczne z tym, że wprowadzone szczepionki nie będą skuteczne – wskazał.

Jak tłumaczył, “po pierwsze z punktu widzenia działania szczepionek, ich skuteczności, istotne są tylko zmiany w genie kodującym białko szczytowe – bo to właśnie produkcje przeciwciał neutralizujących to białko umożliwiają szczepionki, takie jak te proponowane przez Pfizera czy Modernę”.

Dodał, że w przypadku tego wariantu mamy do czynienia z mutacjami, które dotyczą białka szczytowego, ale – jak zaznaczył – “przeciwciała neutralizujące produkowane w odpowiedzi na pojawienie się białka szczytowego przyłączają się do różnych epitopów, czyli fragmentów antygenu, którym w tym przypadku jest białko szczytowe. Czyli pojedyncze zmiany w strukturze tego białka nie powinny znosić skuteczność szczepionek, one nadal powinny tę skuteczność zachować”.

Szczepienia mogą spowolnić rozwój wariantów

Ekspert podkreślił również, że na ten moment nie ma przesłanek, by sądzić, że zakażenie B.1.1.7 ma jakiś istotny wpływ na przebieg kliniczny COVID-19.

– Gdyby tak było, że np. osoby zakażone tym wariantem miałyby przechodzić COVID-19 ciężej, to już byśmy to wiedzieli, zaobserwowali. To też jest istotny argument przemawiający za tym, że podanie szczepionki również powinno wytwarzać odporność wobec tego wariantu – mówił.

Rzymski zaznaczył ponadto, że jeśli odsetek osób, które się zaszczepią przeciwko SARS-CoV-2 w krótkim czasie, będzie relatywnie wysoki, to spowolni się proces powstawania nowych jego wariantów.

– Jeżeli odsetek osób zaszczepionych będzie systematycznie rósł, to skutecznie będziemy utrudniać wirusowi szerzenie się w populacji. A to zmniejszy prawdopodobieństwo upowszechniania się nowych mutacji w jego genomie i powstawania nowych wariantów z ich rozmaitymi kombinacjami. Informacje z Wielkiej Brytanii powinny być sygnałem, by programy szczepień wdrażać jak najszybciej i w jak najbardziej powszechny sposób – mówił.

“Dogodne warunki do mutowania”

– Dzisiaj SARS-CoV-2 ma dogodne warunki do mutowania; zakaża bardzo wiele osób, rozprzestrzenia się. Im dłużej ta sytuacja będzie trwała, tym gorzej, bo rosło będzie ryzyko, że pojawią się nowe warianty wirusa, które będą mogły mieć wpływ na przebieg kliniczny COVID-19, albo będą mogły znosić skuteczność szczepionki. Dlatego to dobrze, że w tak krótkim czasie, dzięki ogromnemu i bezprecedensowemu wysiłkowi naukowemu, logistycznemu i instytucjonalnemu, szczepionki wchodzą do użytku – stwierdził ekspert.

Rzymski przypomniał jednocześnie, że w sytuacji gdyby rzeczywiście pojawiły się warianty koronawirusa, które znosiłyby skuteczność szczepionki, to w przypadku preparatów wykorzystujących technologię RNA – jak w preparatach Pfizera czy Moderny – możliwe jest w bardzo szybkim czasie takie dostosowanie szczepionki, by nadal była ona skuteczna.

Komunikaty Pfizera i Moderny

We wtorek stacja CNN poinformowała, że Pfizer i Moderna sprawdzą, czy produkowane przez nie szczepionki przeciw SARS-CoV-2 są skuteczne również w przypadku brytyjskiego wariantu koronawirusa.

Moderna podała w komunikacie, że spodziewa się, iż pojawienie się nowego wariantu wirusa nie wpłynie na skuteczność jej preparatu. Z kolei Pfizer oznajmił, że jest w trakcie “generowania danych” na temat skuteczności szczepionki przeciwko wariantowi wirusa z Wielkiej Brytanii; badania będą prowadzone wykorzystując m.in. osocze osób zaszczepionych. 

—————————————

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych – kliknij i sprawdź!

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link: GRAM o duże pi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNagraj to sam! Raciborskie Centrum Kultury zaprasza do udziału w konkursie
Następny artykułGrecja: Turystyka dobra na kryzys, szukamy więc nowych gości