Mapa jest interaktywna, każdy mieszkaniec Rzeszowa może tu zaznaczyć i zgłosić swój problem. Budowa wieżowca tuż przy zabudowie jednorodzinnej, brak dojazdu czy chodnika, bariery dla osób z niepełnosprawnościami, wycinka drzew, notoryczne korki – to tylko niektóre z możliwości.
Co nowego zgłosili mieszkańcy Rzeszowa?
Mapa powstała ledwie trzy tygodnie temu, a mieszkańcy już zdążyli zgłosić blisko sto problematycznych miejsc. Oto kilka najnowszych:
- Zły stan nawierzchni ul. Gościnnej (os. Drabinianka) – „jakiś czas temu ulica Gościnna została wyremontowana. Po czym została położona instalacja burzowa odpływowa. Droga nie została doprowadzona do stanu po remoncie tylko już dwukrotnie nałożono nierównomiernie w różnych odcinkach nawierzchnię poza wysokość nienaruszonej jezdni”,
- Problem z zielonym światłem na przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu Sikorskiego i Łukasiewicza (os. Zalesie) – „nie zapala się automatycznie razem z zielonym światłem dla ruchu samochodowego na Sikorskiego w tym kierunku, trzeba je wzbudzać dużo wcześniej”,
- Brak chodników na całej długości ul. Powstańców Listopadowych (os. Słocina) – „ulica ta stała się jednym z głównych łączników pomiędzy ulicą Wieniawskiego a Powstańców Warszawy. Na chwilę obecną droga ta nie jest przystosowana do takiego natężenia ruchu, droga ma status drogi osiedlowej. Na całej długości drogi są miejsca gdzie nie mogą się minąć dwa samochody. Kolejnym problem to kierowcy jadący z dużą prędkością po tej drodze”,
- Niebezpieczne przejście dla pieszych na ul. Lwowskiej na wysokości McDonalda (os. Pobitno) – „pędzące z góry samochody, zbyt mała “wysepka” (a właściwie jej brak bo nie mieści się na niej rower, tylko wystaje kołem na ulicę) to ogromne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów przechodzących przez pasy. W tym miejscu było już wiele wypadków. Planowana w tym miejscu sygnalizacja świetlna jest ciągle odraczana w czasie. Utrudnia to życie mieszkańcom, np. uniemożliwia samodzielnego wysłania dziecka do szkoły”,
- Brak oświetlenia niektórych ulic na os. Załęże – „oświetlenie uliczne nie jest pociągnięte do samych granic Rzeszowa. Jest ciemno i niekomfortowo”,
- Wycinka drzew związana z przebudową ul. Warszawskiej na odcinku do granicy miasta,
- Myjnia bezdotykowa na os. Baranówka – „miasto Rzeszów wydało decyzję WZ dla myjni bezdotykowej w sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Bez oceny oddziaływania na środowisko. Działanie tego typu obiektów to problemy z hałasem, chemikaliami w powietrzu, a w przypadku tej inwestycji także zabieraniu miejsc parkingowych i zwiększeniu natężenia ruchu”.
Interaktywna mapa problemów Rzeszowa ma pomóc je rozwiązać
Interaktywną mapę stworzyli członkowie Porozumienia Razem dla Rzeszowa. Porozumienie zawiązało się w sierpniu, skupiło 11 stowarzyszeń i ruchów działających w różnych częściach miasta. Każde w swojej okolicy o coś lub z czymś walczy.
A to o plac zieleni, który ma zostać zabudowany, choć mieszkańcy przed laty sami na nim sadzili drzewa; a to z deweloperem, który chce budować wieżowiec wśród domków jednorodzinnych; a to z miastem – bo nie informuje o inwestycjach, które przewracają do góry nogami życie okolicznych sąsiadów; a to z przedsiębiorcą, który w środku osiedla prowadzi uciążliwą działalność.
– Naszym założeniem jest, aby przy jej tworzeniu uczestniczyli wszyscy mieszkańcy i aktywnie włączali się w proces rozwiązywania konkretnych problemów w naszym mieście. Jest to skuteczny i „masowy” sposób partycypacji społecznej – możliwy do zrealizowania podczas ograniczeń wynikających z pandemii – wyjaśniają autorzy pomysłu.
Chcą, aby mapa posłużyła do zwizualizowania problemów w mieście i przyczyniła się do skutecznego nim zarządzania. „Powinna mieć wpływ na proces rozwiązywania konkretnych problemów. Naszą intencją jest wypracowanie skutecznych mechanizmów partycypacji społecznej i zwiększenie udziału mieszkańców w decydowaniu o swoim mieście” – wyjaśniają jej pomysłodawcy.
Czegoś jeszcze brakuje na mapie? Wystarczy napisać do jej twórców – wysłać mail na adres [email protected] lub skontaktować się z nimi przez profil na Facebooku (Razem dla Rzeszowa).
Mapa dostępna jest TUTAJ.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS