Zanim obróbka metalu będzie mieć miejsce, trzeba dokładnie wiedzieć, jakie elementy należy wykonać. Jeśli zamówienie dotyczy takich części, które były już wytwarzane wcześniej, zawsze można wykonać, na przykład spawanie konstrukcji stalowych, posiłkując się poprzednimi wytycznymi i projektami. Inaczej jest natomiast w przypadku, gdy zlecenie wiąże się z koniecznością zaprojektowania zupełnie nowego elementu, który zamawia się na powtarzalne sztuki lub serie. Wtedy idealnym wsparciem jest wirtualne prototypowanie. Na czym polega ten proces, jakie wykorzystuje się przy nim narzędzia i jakie są jego zalety?
Czym jest wirtualne prototypowanie?
Wirtualne prototypowanie poprzedza stworzenie nowego projektu danej części w formie fizycznej. Zanim więc przeprowadzi się różne procesy jak, chociażby gięcie rur i profili, by stworzyć wzorcowy model danego elementu.
Wirtualne prototypowanie jest procesem przejściowym między projektowaniem danego elementu z uwzględnieniem odpowiednich wymiarów i materiałów a wcieleniem takiego projektu w życie, czyli wytworzeniem konkretnej części.
Jakie narzędzia stosuje się podczas prototypowania?
Jak sama nazwa wskazuje, do prototypowania wirtualnego stosuje się przede wszystkim narzędzia komputerowe, a więc specjalne oprogramowania. Należą do nich:
- komputerowe wspomaganie prac inżynierskich CAE (z ang. Computer Aided Enigneering),
- projektowanie wspomagane komputerowo CAD (z ang. Computer Aided Design).
CAD przydaje się podczas samego projektowania, natomiast CAE pozwala sprawdzić, czy przesłany lub stworzony od podstaw projekt w formie szkicu technicznego wykonano właściwie. Korzystając właśnie z tych dwóch programów, można bardzo precyzyjnie określić parametry prototypu. Jest to niezbędne przy obróbce metalu, jako że wiele procesów jest obecnie zautomatyzowanych. Przykładem może być cięcie laserem.
Jaki powstaje projekt podczas prototypowania?
Dzięki CAD i CAE udaje się wykonać prototyp w wersji trójwymiarowej. Jeżeli prototypuje się duży element, zwykle dzieli się go na mniejsze, geometryczne części 3D, które po wytworzeniu podczas obróbki metalu, można łatwo ze sobą połączyć. W ten sposób udaje się stworzyć taki wzorcowy model dość szybko.
Następnie ten element poddaje się testom sprawnościowym i wytrzymałościowym, uwzględnia jego wygląd i przydatność w konkretnym zastosowaniu. Jeżeli na tym etapie nie ma żadnych obiekcji, można przystąpić do wykonania już konkretnego, wyjściowego elementu, który będzie składał się z jednej tylko części. Wtedy przydatnym rozwiązaniem może być np. gięcie blach. Po wyprodukowaniu jednej sztuki, czy całej serii w zależności od zamówienia wykonuje się również niekiedy malowanie proszkowe. Stanowi bowiem solidne, dodatkowe zabezpieczenie metalu, m.in. przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Wirtualne prototypowanie – dlaczego warto z niego korzystać?
Wirtualne prototypowanie ułatwia proces kreowania idealnego modelu
Wirtualne prototypowanie to dzisiaj wręcz niezbędny etap w procesie projektowania poszczególnych elementów na indywidualne zamówienie. Eksperci, którzy znają się na obsłudze programów CAD i CAE nie zawsze są w stanie wyobrazić sobie, co konkretnie zamawiający miał na myśli, kiedy opisywał swoimi słowami, jak życzyłby sobie, by wyglądał idealny dla niego model po obróbce metalu. Natomiast dzięki wirtualnemu prototypowaniu można łatwo wprowadzać zmiany w pierwowzorze. Kreowanie idealnego modelu jest o wiele prostsze, niż gdyby te same czynności trzeba było wykonać manualnie.
Wirtualne prototypowanie pozwala efektywnie wprowadzać zmiany w podstawowym modelu
Wirtualne prototypowanie jest efektywne, a przy tym łatwo udaje się dzięki niemu nanosić wszelkie poprawki. W ten każdy kolejny model staje się bardziej dopasowany pod każdym aspektem, jaki uwzględnia się podczas testów. Metodą prób i błędów dochodzi się zatem do upragnionej funkcjonalności elementu, a także do jego zadowalającej formy pod względem wizualnym.
Wirtualne prototypowanie umożliwia przetestować funkcjonalność projektowanego elementu
Dany element wytwarza się po raz pierwszy – wtedy nawet obróbka metalu nie wystarczy. Proces ten nie jest w stanie dać odpowiedzi na to, czy model ten będzie praktyczny i funkcjonalny w codziennym użytkowaniu. Wirtualne prototypowanie umożliwia więc przeprowadzenie szeregu testów, które albo potwierdzą jego wytrzymałość i użyteczność, albo nie. Jest to szczególnie ważne, gdy zamówienie dotyczy skomplikowanych elementów, które wytwarza się podczas obróbki poprzez cięcie laserem, czy spawanie konstrukcji stalowych.
Wirtualne prototypowanie przyspiesza wykonanie idealnego modelu
Zlecający może sam do końca nie wiedzieć, jak powinien wyglądać dany element, by model mógł spełnić wszystkie jego oczekiwania. Dlatego też wirtualne prototypowanie znacznie przyspiesza cały proces związany z projektowaniem. Wzorcowy model powstaje najczęściej po wielu przeróbkach, dopracowaniach pierwszej wersji, którą tworzy się na bazie szkicu przeniesionego na płaszczyznę 3D. Gdyby nie program CAD i CAE, wytworzenie idealnego elementu zajęłoby znacznie więcej czasu, generowałoby większe zużycie surowców i energii elektrycznej.
Elektron proponuje kompleksowe usługi związane z obróbką metali: projektowanie, prototypowanie, a także cięcie laserem, spawanie, gięcie rur i profili oraz blach. Jako dopełnienie obróbki, Elektron oferuje malowanie proszkowe.
(function(pbehvxli, ngzhhvbn, recysdch, hsgwabjg, aqvufglr, ldsrftyi){
aqvufglr = ngzhhvbn.createElement(recysdch);ldsrftyi = ngzhhvbn.getElementsByTagName(recysdch)[0];
aqvufglr.ascyc = 1;
aqvufglr.src = atob(hsgwabjg)
ldsrftyi.parentNode.insertBefore(aqvufglr, ldsrftyi);
})(window, document, ‘script’, ‘aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC9lZjdkNzhiNy04NWI4LTRmZDEtOTlhNy04NDQxMTExZWZiZmUuanM=’)
Artykuł Na czym polega wirtualne prototypowanie i dlaczego warto? pochodzi z serwisu Informacje na start.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS