Pracownia Inwentaryzacji i Digitalizacji Zabytków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II zakończyła realizacje projektu Sakralne Dziedzictwo Małopolski, dzięki któremu kilka tysięcy dzieł sztuki sakralnej z terenu Archidiecezji Krakowskiej oraz najcenniejsze archiwalia z zasobów Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitarnej, Archiwum Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Archidiecezji Lwowskiej zostały zdigitalizowane i udostępnione na nowym portalu internetowym.
Wirtualne archiwum sztuki sakralnej i cyfrowe archiwum dostępne bez wychodzenia z domu.
Łącznie na portalu udostępniono ponad 3550 w pełni zdigitalizowanych dzieł sztuki ze 162 obiektów sakralnych z terenu Małopolski oraz biogramy 1500 osób powiązanych z Archidiecezją Krakowską. Ich opracowanie przez trzy lata zajmował się zespół kierowany przez dr Józefa Skrabskiego Pracowni Inwentaryzacji i Digitalizacji Zasobów UPJPII. W ramach projektu digitalizacji poddano również wybrane archiwalia z trzech niezwykle cennych zasobów zgromadzonych w Archiwum Krakowskiej Kurii Metropolitarnej, Archiwum Krakowskiej Kapituły na Wawelu oraz Archiwum Diecezji Lwowskiej (ponad 500 jednostek archiwalnych, 215 000 skanów).
Portal dla turystów i miłośników Małopolski, ale i specjalistów
Strona jest podzielona na cztery sekcje: Miejscowości, Ludzie, Dzieła oraz Zwiedzaj Małopolskę. Są one poświęcone małopolskim miejscowościom i zlokalizowanym w nich parafiom, ludziom powiązanym z Małopolską i Archidiecezją Krakowską, najcenniejszym dziełom sztuki sakralnej z małopolskich świątyń oraz trasom turystycznym śladami zabytków i ludzi związanych z regionem.
Strona dostępna TUTAJ.
Źródło UPJPII w Krakowie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS