21.12.2020r. 16:01
Kontrakt o wartości 4,2 mld rubli (57 mln dolarów, 46 mln euro) został podpisany 10 grudnia i dotyczył “opracowania wstępnego projektu budowy systemu kosmicznego z jądrowym modułem transportowo-energetycznym (TEM)” przeznaczonego do lotów na Księżyc, Jowisza i Wenus.
Według państwowej agencji informacyjnej Tass, Alexander Bloshenko, dyrektor wykonawczy Roscosmos ds. zaawansowanych programów i nauki, powiedział, że statek będzie wytwarzał energię autonomicznie z reaktora jądrowego o mocy rzędu megawatów i będzie mógł transportować różne ładunki występując w roli “holownika”, który można by również wykorzystać do eksploracji powierzchni Księżyca.
Zgodnie z wymaganiami Roscosmosu holownik jądrowy musi zapewnić “realizację operacji transportowej w ramach kompleksu orbitalnego w celu dostarczenia ładunku użytecznego o masie do 10 ton z orbity początkowej (900 km nad powierzchnią Ziemi) na orbitę okołoksiężycową w ciągu okresu nieprzekraczającego 4,8 tys. godzin (200 ziemskich dni)”.
Członek korespondent Rosyjskiej Akademii Kosmonautyki im. Ciołkowskiego, Andriej Ionin, powiedział RIA Nowosti, że nie widzi żadnego specjalnego problemu w tak długich terminach dostaw. Powiedział, że ładunek zostanie wysłany na Księżyc z wyprzedzeniem, a jego dostawa za pomocą holowania będzie znacznie tańsza niż tradycyjnymi pojazdami kosmicznymi.
Powiedział, że reaktor jądrowy i ekonomiczne silniki jonowe zapewnią niskie koszty transportu. Jeśli chodzi o czas dostawy, jeśli jakiś ładunek musi zostać dostarczony na Księżyc, na przykład przed przybyciem statku kosmicznego z załogą, to będzie musiał zostać odholowany na 200 dni przed rozpoczęciem wyprawy załogowej. Dokonał porównań z Arktyką, kiedy towary dostarczane są do osad na Dalekiej Północy raz w roku, ale w dużych partiach.
Na początku tego roku urzędnik Roscosmosu poinformował, że statek kosmiczny ma przejść testy w locie w latach 2030.
Tymczasem 9 grudnia amerykańska administracja Donalda Trumpa ogłosiła swoją Narodową Politykę Kosmiczna, w której również opowiada się za opracowywaniem i wdrażaniem energii jądrowej i jądrowych systemów napędowych do misji kosmicznych.
“Narodowa polityka kosmiczna prezydenta zmusza nas do innego spojrzenia na dziedzinę kosmiczną” – powiedział sekretarz ds. energii Dan Brouillette. “Departament Energii i jego 17 Laboratoriów Narodowych mają bogatą historię wspierania amerykańskich przedsięwzięć kosmicznych i jesteśmy gotowi być podstawowym źródłem rozwiązań naukowych, technologicznych i inżynieryjnych potrzebnych do promowania amerykańskiego przywództwa w kosmosie”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS