A A+ A++
Wynika to z przyjętych w ubiegłym tygodniu dwóch ustaw nowelizujących. Jedna wprowadzi zmiany do przepisów o podatku od towarów (potocznie określane jako SLIM VAT od angielskich słów: simple, local and modern), a druga do ustawy o podatku akcyzowym.
Obie nowelizacje zostały przyjęte przez Senat bez poprawek. Czekają już tylko na podpis prezydenta i opublikowanie w Dzienniku Ustaw.

Korekta faktur

Pierwsza nowelizacja ma w założeniu znacznie uprościć rozliczenia VAT, ale niektóre jej rozwiązania już wywołały wiele kontrowersji. Chodzi o nowe zasady korygowania faktur. Zasadniczo podatnik, który wystawi taką korektę in minus (zmniejszającą podstawę opodatkowania), nie będzie musiał czekać na potwierdzenie jej odbioru przez nabywcę. Będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania i VAT należny już za okres wystawienia faktury korygującej.
Warunkiem będzie jednak:
  • posiadanie przez sprzedawcę dokumentacji, z której będzie wynikać, że uzgodnił on z nabywcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania określone w fakturze korygującej i
  • że warunki te zostały spełnione.
W czasie sejmowych prac nad nowelizacją zmiana ta wywołała wiele kontrowersji i obaw, że nie uprości ona rozliczeń, a wręcz przeciwnie, skomplikuje je. Ostatecznie jednak ani Sejm, ani Senat nie zdecydowały się na doprecyzowanie nowych przepisów.
Wątpliwości w tym zakresie sygnalizowali również eksperci podatkowi, o czym pisaliśmy w artykule „Sejm znacznie ograniczył prawo do korekty VAT” (DGP nr 236/2020). Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapewnił, że wszystkie wątpliwe kwestie w zakresie korygowania faktur zostaną wyjaśnione w objaśnieniach podatkowych.
Nowelizacja ustawy covidowej: W podatkach terminy biegną dalej
Nowelizacja ustawy covidowej: W podatkach terminy biegną dalej

Zobacz również

Usługi pośrednictwa

Uchwalona została też inna kontrowersyjna zmiana – polegająca na usunięciu przepisu odnoszącego się do transakcji łańcuchowych. Z art. 7 ustawy o VAT zostanie wykreślony ust. 8, z którego obecnie wynika, że „w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach”.
Przepis ten funkcjonował w ustawie przez 16 lat i regulował rozliczenia transakcji, w których biorą udział co najmniej trzy podmioty. Zakładał, że w przypadku pośrednictwa (gdzie pośrednik nie dostaje fizycznie towaru) mamy nadal do czynienia z dostawą towarów. Ministerstwo Finansów uznało jednak, że jest to regulacja nadmiarowa i zaproponowało jej usunięcie.
Zmiana może wprowadzić wiele zamieszania i niepewności, na co zwracaliśmy uwagę w artykule „Powstanie chaos w rozliczaniu VAT od pośrednictwa” (DGP nr 209/2020).
W tym zakresie w nowym roku zdezaktualizują się interpretacje indywidualne wydane na podstawie art. 7 ust. 8 ustawy o VAT. Podobnie może być z orzecznictwem sądów administracyjnych w tym zakresie.

Wiążące informacje

Zmiany nastąpią też w przepisach o wiążącej informacji stawkowej. WIS mają być ważne pięć lat, potem podatnik będzie mógł wystąpić o kolejną informację w tym samym zakresie. Obecnie WIS-y mogą wygasnąć tylko w razie zmiany przepisów, mogą też być uchylone bądź zmienione w ściśle określonych przypadkac … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTRÓJZĄB GOWINA
Następny artykułW trudnych czasach Dom Kultury z Końskich zrealizował ciekawy projekt