A A+ A++

Właściciel garaży na terenie Kętrzyna otrzymali informacje o możliwości podpisania umowy na odbiór odpadów. Wynika to z przepisów wprowadzonych w naszym kraju w 2019 roku.

Wspomniane przepisy, dotyczące gospodarki odpadami, nałożyły na wytwarzających śmieci wiele obowiązków. Z wieloma z nich nie zgadzają się i mieszkańcy i samorządy. Ale jedni i drudzy muszą poddać się nałożonym obowiązkom. Wynika z nich m.in. że mieszkańcy muszą mieć zawarte umowy na odbiór odpadów z terenów niezamieszkałych (firmy, garaże), a samorząd ma kontrolować czy zostały one zawarte. W Kętrzynie proces dopasowania się do obowiązujących przepisów powoli dobiega końca.

Jak informuje miejski samorząd, znaczna część zagadnień z zakresu gospodarki odpadowej została już uregulowana. Obecnie rozpoczęto działania mające na celu uporządkowanie terenów, na których zlokalizowane są garaże, znajdujące się na terenie nieruchomości niezamieszkałej. Zgodnie z prawem, każdy właściciel nieruchomości niezamieszkałej zobowiązany jest do zawarcia umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Jest to konieczne nawet wówczas, gdy garaż nie jest użytkowany lub odpady nie są wytwarzane.

– Rzetelnie informujemy właścicieli o ich ustawowych obowiązkach, a termin podpisania umów przedłużamy do 31 stycznia 2021 roku. Nasze działania to element porządkowania systemu, względem obowiązujących przepisów prawa –  mówi Ewa Sadowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Kętrzynie. – Pisma, które otrzymali lub otrzymają właściciele garaży, są jedynie informacją o istniejącym ustawowym obowiązku – dodaje naczelnik.

Właściciele garaży na terenie Kętrzyna mają możliwość podpisania umowy indywidualnie lub wspólnie z innymi właścicielami, tworząc na przykład zespoły garaży. Umowę na odbiór odpadów należy podpisać z miejską spółką „Komunalnik” lub firmą „Kuba”.Jej warunki, takie jak wysokość opłaty, określenie systemu oraz częstotliwości odbioru, określa odbiorca odpadów.

– Gmina Miejska Kętrzyn nie jest stroną umowy, a jedynie przypomina o obowiązku stosowania prawa, wynikającym z ustawy. Samorząd jest jedynie zobowiązany do kontroli umów, a nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania – wyjaśniają samorządowcy. red

Zdjęcie: Posiadacze garaży muszą zawrzeć umowy na odbiór odpadów. Fot. Robert Majchrzak

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie dziel się opłatkiem, nie przytulaj, nie wręczaj prezentów! Kolejne absurdy na Święta Bożego Narodzenia.
Następny artykułNieoficjalnie: Rząd rozważa zakaz lotów z Wielkiej Brytanii