A A+ A++

Po remoncie  w zabytkowych świątyniach można podziwiać m.in. odnowione ołtarze, chrzcielnice, polichromie figuralno-ornamentalne o tematyce biblijnej, figury czy malowidła. Prace przeprowadzono w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny w Bagrowie, kościele cmentarnym pw. św. Krzyża w Buku i kościołach parafialnych pw. św. Michała Archanioła w Domachowie,  pw. św. Michała Archanioła w Jezierzycach Kościelnych, pw. św. Katarzyny i Niepokalanego Serca Maryi w Łękach Wielkich, pw. św. Wawrzyńca w Łomnicy, pw. św. Wawrzyńca w Mącznikach,  pw. św. Krzyża w Obornikach, pw. św. Mikołaja w Słopanowie i  pw. św. Klemensa w Zakrzewie.

Belka tęczowa i obraz

Podczas prac konserwatorskich w kilku kościołach dokonano niezwykłych odkryć.

W kościele pw. św. Wawrzyńca w Mącznikach spod wtórnych warstw malarskich i ornamentów na płycinach korpusu ambony oraz na płycinach balustrady schodków wyłoniły się przedstawienia Świętych. W kościele w Obornikach Wielkopolskich, pod ołtarzem odnaleziono obraz „Pięć ran Chrystusa” . Obraz jest najprawdopodobniej świadectwem działalności w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach Bractwa Pięciorańskiego.

Najważniejszego odkrycia dokonano jednak w kościele pw. św. Michała Archanioła w Domachowie. W trakcie prac w 2018 r. w kościele odkryto gotycką belkę tęczową (poziomą belkę spinającą łuk tęczowy. W średniowieczu umieszczano na niej grupę ukrzyżowania) oraz fragmenty pochodzącej z XVI w. polichromii figuralno-ornamentalnych (XVI w.). Malowidła, przedstawiające m.in. postaci z Nowego i Starego Testamentu, rycerzy, siedmiogłowego smoka czy Ostatnią Wieczerzę, były ukryte pod zabytkowymi deskami i przez ponad 250 lat nikt nie wiedział o ich istnieniu. Dzięki temu odkryciu można było dokładniej ustalić rok oddania świątyni do użytku. Kościół, co zostało udowodnione dzięki przeprowadzonym badaniom dendrochronologicznym, liczy ponad 650 lat, a nie, jak przypuszczano do tej pory, 450. Jest najstarszym znanym na świecie drewnianym kościołem o budowie zrębowej.

Opowieści korników w drewnianych kościołach

Od przyszłego roku w wyremontowanych kościołach odbywać się będą wydarzenia kulturalne. W ramach programu „Opowieści Korników” każda z parafii oferować będzie m.in. koncerty, opowieści, spotkania, warsztaty. Mają się one przyczynić do dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego oraz poszerzyć wiedzę na temat kulturowego dziedzictwa mniejszości narodowych i religijnych z regionu Wielkopolski.

W ramach projektu powstała strona internetowa www.drewnianekoscioly.pl, na której można znaleźć szersze informacje zabytkowych obiektach.

Renowację drewnianych kościołów można było przeprowadzić dzięki funduszom Unii Europejskiej i funduszom poszczególnych powiatów oraz wsparciu parafian.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTajemniczy tasiemiec u dzikich zwierząt i ludzi
Następny artykułZrób coś dobrego i przekaż dary na schroniska dla zwierząt!