A A+ A++

Inicjatywa poznańskiego kalendarza trzech religii powstała w 2017 roku. Pomysł szybko okazał się sukcesem, bo w Poznaniu żyją obok siebie chrześcijanie, muzułmanie i żydzi. Celem publikacji jest głębsze poznanie się ludzi różnych religii oraz kultur.

– Chcemy, żeby każdy mieszkaniec, niezależnie od wyznawanych poglądów, przynależności politycznej, rasy czy narodowości, dobrze czuł się w naszym mieście. Myślę, że ta otwartość, zrozumienie i empatia bardzo się przydają w czasach pandemii – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Kalendarz to efekt wielu spotkań i rozmów przedstawicieli społeczności religijnych. – W tym roku chcemy szczególnie podkreślić, że możemy się pięknie różnić. Mam nadzieję, że ten pomysł na stałe zakorzeni się w poznańskiej tradycji – mówi o. dr Marcin Wrzos, misjonarz oblat, inicjator i współtwórca publikacji.

Wszyscy z jednego wspólnego fyrtla

Na pierwszych stronach publikacji czytelnicy znajdą dwa wstępy do kalendarza, z czego jeden z elementami gwary poznańskiej. Kalendarz jest podzielony na trzy części, każda oparta jest na innej rachubie czasowej, a także zawiera najważniejsze święta trzech religii, wyszczególnia dni modlitwy. 

– W świetle religii jesteśmy braćmi i siostrami, gdyż wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy. Dlatego też musimy szanować i wspierać się wzajemnie, mając na uwadze nasze wspólne dobro – mówi dr Youssef Chadid, imam Muzułmańskiej Wspólnoty Wyznaniowej, współtwórca kalendarza.

Idea wielokulturowości w kalendarzu

Publikacja jest bogato ilustrowana. Na poszczególnych kartach znajdują się zdjęcia związane z Poznaniem, wyjaśnienia tradycji, obrządków czy modlitw każdej z religii. W tym roku do punktów dystrybucji trafiło blisko 5500 sztuk kalendarza.

– Jestem wdzięczna władzom Poznania za pielęgnowanie idei wielokulturowości oraz wartości religijnych, które współtworzą nasze społeczeństwo. Dzięki tej inicjatywie, która niesie ze sobą aspekt edukacyjny, poznajemy siebie nawzajem – mówi Alicja Bromberger-Kobus, przewodnicząca gminy żydowskiej w Poznaniu. 

Kalendarz na 2021 rok ma hasło “W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi i muzułmanie razem”. Dostępny jest bezpłatnie od piątku, 18 grudnia. Można go odebrać w synagodze (ul. Stawna 10), meczecie (ul. Biedrzyckiego 13), parafii i klasztorze oblatów w Poznaniu (ul. Ostatnia 14), w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. Ratajczaka 44) i Punktach Informacji Turystycznej (Stary Rynek 59/60 i Dworzec Głównym PKP) lub online za pośrednictwem strony: misyjne.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTeatr Dramatyczny w świątecznym klimacie. W Wigilię zaprasza na koncert kolęd
Następny artykułRozbudowa sieci ciepłowniczej w kierunku ul. Jana Pawła II oraz ul. Zielonej