A A+ A++

Dziś mija 130. rocznica śmierci księdza Franciszka Wasilewskiego, proboszcza parafii Trójcy Św. w Radzyniu w latach 1867-1890, pierwszego dziekana dekanatu radzyńskiego. W kościele w zakrystii jest jego portret pędzla Józefa Buchbindera.

Ksiądz Franciszek Wasilewski urodził się 11 X 1833 roku w Zalesiu w powiecie bialskim. Nauki pobierał w gimnazjum w Siedlcach. Potem ukończył seminarium duchowne w Janowie Podlaskim. Święcenie przyjął 28 X 1856 roku. Kilka dni później rozpoczął posługę jako wikariusz w parafii p. w. Trójcy Świętej w Radzyniu. Był nim co najmniej do 1859 roku. Nie wiadomo, kiedy opuścił nasze miasto. Wiadomo natomiast, że został administratorem parafii Niepokalanego Serca NMP w Wilczyskach (obecnie powiat łukowski). W 1867 r. wrócił do Radzynia, tym razem już jako proboszcz parafii Trójcy Świętej. Co więcej, został jednocześnie dziekanem właśnie wtedy utworzonego w strukturach kościelnych dekanatu radzyńskiego. Rosyjski zaborca zmusił Kościół do dostosowania struktury kościelnej do podziału administracyjnego państwa. Siedzibą powiatu był wtedy Radzyń. W związku z tym zlikwidowano dekanat międzyrzecki i utworzono radzyński.

Ksiądz Franciszek Wasilewski proboszczem parafii w Radzyniu oraz dziekanem radzyńskim był aż do śmierci.

Był to trudny czas prześladowań Kościoła przez rosyjskiego zaborcę. Zacięcie niszczono wyznanie grekokatolickie, a do tego pilnowano, by dawni unici nie chodzili do kościołów rzymskokatolickich i nie przyjmowali od rzymskokatolickich księży sakramentów, łącznie ze spowiedzią i sakramentem pokuty. Osoby wydelegowane przez władze chodziły na msze i sprawdzały, czy w kazaniach nie ma jakichś negatywnych opinii o prawosławiu. Pomimo tego nacisku księża próbowali po kryjomu pomagać unitom. Za to właśnie usunięty został wikariusz, ksiądz Aleksander Arciszewski.

Inną sprawą , którą musieli zająć się księża z parafii w Radzyniu, było poszerzenie posługi na mieszkańców parafii w Wohyniu i Ostrówkach, zaborca w 1885 r. zamknął bowiem tamtejsze kościoły. Wtedy to do Radzynia na 21 lat przeniesiono kopię obrazu „Matki Bożej Śnieżnej” znajdującego się w Wohyniu Parafia w Radzyniu, nie licząc wsi należących do wspomnianych „zamkniętych” parafii, liczyła sobie naówczas 30 miejscowości.

Ksiądz Franciszek Wasilewski zainicjował sprawdzenie w 1871 r. stanu relikwii świętego Wincentego, które w 1774 r. trafiły do Radzynia, a w 1788 r. do kościoła p. w. Trójcy Świętej. Odkryto, iż niestety stłuczono szklane naczynie z krwią męczennika. Na szczęście reszta relikwii była w dobrym stanie. Ksiądz Wasilewski wysłał raport w tej sprawie do biskupa.

Na okres posługi księdza Wasilewskiego przypada też zamówienie obrazów u Józefa Buchbindera. Ten znakomity malarz religijny jest autorem większości obrazów znajdujących się w kościele w Radzyniu. Były one malowane i umieszczane w kościele Trójcy Św. w latach 1880-1909. Pisałem o nich w odrębnych artykułach poświęconych poszczególnym dziełom. Pośród nich obok obrazów religijnych jest też… portret inicjatora ich powstania, to jest księdza Wasilewskiego. Nie wiadomo, kiedy dokładnie Józef Buchbinder namalował ten portret, ale nastąpiło to w latach 90. XIX wieku, już po śmierci kapłana.

Obraz ma kształt owalny. Duchowny w sutannie i koloratce pokazany jest na jednolitym, złotym tle. Prawdopodobnie to złote tło zostało domalowane później.

Warto też zwrócić uwagę na piękną, ozdobną snycerska ramę, w której obraz się znajduje. Wykonano ją z drewna dębowego. Jest bogato zdobiona ornamentem okuciowym mającym formy geometryczne (otok wokół samego obrazu) oraz naśladujące kształty roślin (reszta ramy). Jest też na niej napis: „Ksiądz Franciszek Wasilewski. Dziek. i prob. Radzyński ur. 1833 r. + 1890 r.”. Obraz znajduje się w zakrystii.

Ksiądz Franciszek Wasilewski zmarł 19 XII 1890 na przewlekłą chorobę płuc. Dziś przypada 130. rocznica jego śmierci.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTo nie miało prawa się wydarzyć! Lewy rozbił kolejny szklany sufit
Następny artykułWyciągi narciarskie zamknięte w niemal w całej Europie, otwarte tylko w Szwajcarii, Czechach i na Słowacji