A A+ A++

W piątkowy wieczór (18 grudnia) w Filharmonii Pomorskiej melomani mieli okazję zobaczyć widowisko niezwykłe i symboliczne. Tego dnia minęło dokładnie 40 lat od prawykonania musicalu “Kolęda Nocka”. Był to spektakl kultowy dla pokolenia opozycjonistów spod znaku ówczesnej “Solidarności”. Muzykę stworzył Wojciech Trzciński, a libretto napisał Ernest Bryll. W głównej roli wystąpiła Krystyna Prońko. Ona pojawiła się również w Filharmonii Pomorskiej podczas rocznicowego wykonania oratorium w nowych aranżacjach Adama Lemańczyka. Obok Krystyny Prońko zaśpiewali również Tadeusz Seibert i Małgorzata Chruściel. Towarzyszyła im Capella Bydgostiensis. 

Z powodów pandemii koronawirusa koncert odbył się w relacji internetowej na YouTubie. Widownia dopisała, bo liczba oglądających na żywo zbliżała się nawet do 700 osób. Koncert był niezwykle sprawnie i profesjonalnie zrealizowany przez ekipę Jack Jack Films. Za jego reżyserię odpowiadała Katarzyna Marcysiak.

Muzykę przerywały wspomnienia twórców: Wojciecha Trzcińskiego i Ernesta Brylla. Opowiadali m.in., w jaki sposób powstała piosenka “Psalm stojących w kolejce”. Wojciech Trzciński wspomniał, jak zażyczył sobie, aby Ernest Bryll dopisał kilka słów do swojego wiersza, które mogłyby stanowić refren. – Usiadł i napisał “Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj. Kiedyś te kamienie drgną. I polecą jak lawina. Przez noc. Przez noc. Przez noc” – mówił. Poeta dodał, że to był jedyny tekst w całym musicalu, w który ingerował kompozytor. Piosenka stała się hymnem tamtych czasów.

Na koniec transmisji przed internetową publicznością pojawił się marszałek województwa Piotr Całbecki. – 40 lat temu ja byłem w Gdyni. W Gdańsku studiowały medycynę moje siostry i zabrały mnie na jeden z koncertów. Miałem kilkanaście lat, byłem młodym chłopakiem. Mój ojciec organizował “Solidarność” w Łubiance na wsi. I to była też moja rewolucja – mówił.

Podziękował artystom i złożył wszystkim życzenia świąteczne. Przywołał wspomnienia Ernesta Brylla z pogrzebu księdza Jerzego Popiełuszki, gdy podczas modlitwy “Ojcze Nasz” zgromadzonym z trudem przychodziło wypowiedzieć słowa “jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. – Sądzę, że Boże Narodzenie wtedy ma sens naprawdę, jeśli dokończymy tę modlitwę. Musimy to powiedzieć: “jako i my odpuszczamy”. Życzę wszystkim Polakom tu, w Bydgoszczy, w województwie, w całej Polsce, żeby nas było stać na takie słowa. Wtedy te święta będą radosne i spełnione – mówił.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiat Zgierz: Upominki i życzenia dla mieszkańców DPS w…
Następny artykułPolicja Siem. Śląskie: Znamy finalistów konkursu "Zima- Bezpiecznie i Wesoło"