A A+ A++

Najpierw do 29 listopada, a teraz na pewno do świąt, jak nie dłużej, świat kultury jest zamknięty. Dlatego te wydarzenia, które mogły, przeniosły się do sieci. Polecamy te najciekawsze na najbliższe dni.

“Don Juan” Moliera to jeden z wielu utworów komediowych francuskiego pisarza, który trwale zapisał się w historii literatury i teatru, chociaż początkowo wzbudzał kontrowersję. Historię pozbawionego skrupułów uwodziciela na deski Teatru Polskiego w Poznaniu przeniósł Wiktor Bagiński. Spektakl można zobaczyć o godz. 19 na platformie VOD Teatru. Bilet w cenie 20 zł. 

“Cząstki kobiety” reż. Kornél Mundruczó 

18 grudnia 

Kolejny głośny spektakl TR Warszawa w dobie pandemii i ograniczeń. “Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó na podstawie tekstu Katy Wéber to dramat rodzinny rozgrywający się we współczesnej Warszawie. Główną bohaterką jest Maja, która mierzy się z osobistym kryzysem. Transmisja o godz. 18.45 za pośrednictwem strony TR. Bilety dostępne w cenie 29,90-39,90.

W trosce o nie-ludzkich mieszkańców Gdańska 

18 grudnia 

W rozmowach o miastach przyszłości często mówi się o postępującej urbanizacji, o udogodnieniach technologicznych, o współpracy na polu człowiek-maszyna. Ale to, na co zwracają często uwagę aktywiści i aktywistki to to, że zapomina się o znaczeniu natury i o biologicznym aspekcie życia w mieście. W rozmowie o nie-ludzkich mieszkańcach miasta, roślinach i zwierzętach udział wezmą Kamila Chomicz, Agnieszka Wołodźko, Marzena Mruk-Wszałek, Lucyna Pilacka i Magdalena Zakrzewska-Duda. Transmisja o godz. 18 na Facebooku Nadbałtyckiego Centrum Kultury. 

“Zakonnice odchodzą po cichu”, reż. Daria Kopiec  

18 grudnia 

Spektakl na podstawie głośnej książki Marty Abramowicz “Zakonnice odchodzą po cichu”, w której autorka porusza temat życia zakonnic i tego, dlaczego rezygnują z tej ścieżki życiowej, został przeniesiony na scenę Teatru Jana Kochanowskiego w Opolu. Będzie go można zobaczyć przez 24 godziny bezpłatnie na stronie teatru. Początek o godz. 18.

“Krzyżacy” reż. Jakub Roszkowski 

18 grudnia 

Nie jest to typowa sceniczna adaptacja “Krzyżaków”, nie jest to również typowy spektakl Teatru Miniatura, który większość swoich działań kieruje do widzów młodszych. “Krzyżacy” Jakuba Roszkowskiego na przestrzeni lat zdobyli wiele nagród na licznych konkursach, a w ramach projektu Teatr Polska zagościł w… Muzeum Zamkowym w Malborku. Bezpłatna transmisja o godz.  20 na Facebooku Teatru Miniatura, Muzeum Zamkowego w Malborku i programu Teatr Polska oraz na YouTubie Teatru Miniatura o 21.  

Streamder koncerty LIVE 

18-19 grudnia 

Platforma Streamder przygotowała coś dla fanów i fanek polskiego hip-hopu. W piątek koncerty raperów Dwa Sławy (godz. 19) oraz Tedego (godz. 21) a w sobotę – Kartky (godz. 19) i O.S.T.R-a (godz. 21). Dostęp do transmisji za pośrednictwem strony internetowej i po wcześniejszym zakupie wirtualnych wejściówek.  

Penderecki. Sinfonia Varsovia w hołdzie Mistrzowi 

19 grudnia 

Tytuł koncertu mówi sam za siebie i nic więcej w sumie nie trzeba dodawać: zespół Symfonia Varsovia wystąpi w koncercie z repertuarem mistrza Krzysztofa Pendereckiego. Zespół poprowadzi Maciej Tworek. W repertuarze koncert podwójny na flet, klarnet i orkiestrę oraz I Koncert wiolonczelowy. Przerywnikiem będzie wykonanie Sinfonia Elegiaca Andrzeja Panufnika. Transmisja o godz. 20 na YouTube.  

“Oniegin” reż. Mariusz Treliński 

19-21 grudnia 

Opera Piotra Czajkowskiego “Eugeniusz Oniegin” w interpretacji Mariusza Trelińskiego przestała już do historii polskiego teatru i od momentu premiery w 2002 roku powraca do repertuaru Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Spektakl będzie można zobaczyć bezpłatnie na platformie VOD TW-ON. Sztukę zarejestrowano w 2011 roku w Palau de les Arts Reina Sofia w Walencji. Partie Oniegina śpiewa Artur Ruciński, a Tatiany – Kristine Opolais. 

“Księga matek”, reż. Bartosz Mazur 

19 grudnia 

Audiospektakl „Księga Matek” na podstawie tekstu Joanny Grabowieckiej i w reżyserii Bartosza Mazura to “podróż po dźwiękowej czasoprzestrzeni, której kobieta-matka zdaje się zarówno królować, jak i być poddaną”. Spektakl dla osób powyżej 16. roku życia. Premiera o godz. 20 na kanale YouTube i Facebooku Fundacji Animea.   

Bajka muzyczna “Kolory”  

19 grudnia 

Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze przygotował muzyczną bajkę o dwóch gwiazdach, które spadły na ziemię i nie pasują do otoczenia, w którym się znalazły. Libretto bajki muzycznej dla małych i dużych widzów napisała Grażyna Lutosławska, muzykę skomponował Marek Kuczyński, a całość wyreżyserował Zbigniew Kułagowski. Występują artyści i artystki “Mazowsza”. Transmisja o godz. 16 na facebookowym profilu zespołu. 

Klub Komediowy & Maciej Stuhr 

19 grudnia 

Klub Komediowy łączy siły z Maciejem Stuhrem. Aktor znany jest ze swoich trafnych żartów odnoszących się do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju. Na potrzeby improwizowanego spektaklu przedstawi przygotowane przez siebie inspiracje, które będą punktem wyjścia dla komiczek i komików. Spektakl jest płatny (18.99), a wejściówki można nabyć za pośrednictwem wydarzenia na Facebooku. Występ rozpocznie się o godz. 21.  

Maciej Stuhr Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta

“Oczyszczenie” reż. Wojciech Dada, Katarzyna Górna, Rafał Jakubowicz 

20 grudnia 

Film pokazywany w ramach festiwalu Warszawa w Budowie nawiązuje do amerykańskiej produkcji „Ostateczne rozwiązanie” opartej na protokołach z tajnego posiedzenia hitlerowców, w czasie którego podjęli decyzję o rozwiązaniu “kwestii żydowskiej” za pomocą komór gazowych. Jak czytamy w opisie film “nawiązuje jedynie do estetyki i dramaturgii oryginału, ale podejmuje zupełnie inną kwestię: zasadności istnienia ludzkości jako gatunku osądzonego z perspektywy zwierząt. W ramach fabuły zaproponowanej w filmie, zwierzęta obmyślają zemstę na swoich wrogach”. Transmisja o godz. 18 na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 

Ballady osiedlowe. Koncert “Miasto z marzeń” 

20 grudnia 

Teatr Gdynia Główna w ramach projektu Ballady osiedlowe przygotował koncert “Miasto z marzeń”. To akustyczny koncert piosenki literackiej, muzyczna podróż po historii Gdyni, a przewodnikami i przewodniczkami są mieszkańcy i mieszkanki miasta. Historie z Witomina, Oksywia, Meksyku, Cisowej, ZOH-u i Fikakowa śpiewają Barbara Lamprecht i Kuba Kornacki. Transmisja o godz. 18 na kanale YouTube.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW nowym domu zamieszka 14 dzieci. Jak wygląda po remoncie?
Następny artykułGigant handlu surowcami przewiduje znaczący wzrost cen ropy dzięki szczepionkom