Zakończyła się formalna ocena zgłoszeń w naborze do Narodowego Programu Szczepień. Województwo podkarpackie jest powyżej średniej krajowej.
– W piątek 11 grudnia NFZ zakończył trwający od 4 grudnia nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Placówki, które chciały dołączyć do programu, składały elektroniczne formularze. Następnie każdy był sprawdzany w oddziałach NFZ. Najwięcej wniosków złożyły placówki POZ – informuje rzecznik prasowy NFZ w Rzeszowie Rafał Śliż.
Procedura weryfikacyjna została zakończona 17 grudnia. Uśredniając dane dla całego kraju, w 80% gmin w Polsce będą działały punkty szczepień, a dostęp do miejsca szczepienia, blisko swojego miejsca zamieszkania, będzie miało ponad 92% dorosłych Polaków.
Dane dotyczące naszego województwa wyglądają trochę lepiej. Na 160 podkarpackich gmin, zapewniony dostęp do szczepień jest już w 132. Dla 28 gmin ogłoszono dodatkowy nabór, aby jeszcze bardziej ułatwić dostęp do punktów szczepień. Wśród tych ostatnich nie ma gmin z powiatu dębickiego, co oznacza, że wszystkie mają już punkty szczepień.
Zabezpieczenie województwa podkarpackiego wygląda następująco:
– szczepienia zabezpieczone są w 84,4% gmin
– szczepienia zabezpieczone są dla 95,1% dorosłych mieszkańców
Dla przedstawicieli tych placówek, trwają również konsultacje we wszystkich oddziałach NFZ. Specjalnie dla nich w oddziałach NFZ uruchomiono konsultacje telefoniczne i na miejscu, w salach obsługi Klienta. Nasi konsultanci będą dyżurować:
– piątek (18 grudnia): w godzinach 8:00 – 18:00
– sobota (19 grudnia): w godzinach 8:00 – 15:00
– poniedziałek (21 grudnia): w godzinach 8:00 – 18:00
– wtorek (22 grudnia): w godzinach 8:00 – 18:00.
Pacjenci mogą dzwonić na numeru telefonu 989. Funkcjonuje pod nim przez całą dobę siedem dni w tygodniu bezpłatna infolinia, gdzie można się dowiedzieć więcej na temat Narodowego Programu Szczepień.
Dzwoniąc na infolinię, można otrzymać najbardziej aktualne i wiarygodne informacje na temat szczepień przeciwko koronawirusowi. W drugim etapie, po 15 stycznia, przez infolinię będzie można zapisywać się na szczepienie.
Blisko 500 konsultantów przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, odpowiada na pytania dotyczące zarówno organizacji szczepień, jak i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek, między innymi:
– kto i kiedy może się zaszczepić?
– w jaki sposób i gdzie będzie można zapisać się na szczepienie?
– czy można zaszczepić się po przebyciu Covid-19?
– jak przygotować się do szczepienia?
– czy szczepionka jest refundowana?
Informacja jest udzielana w czterech językach:
– polskim
– angielskim
– rosyjskim
– ukraińskim.
Dla osób telefonujących z zagranicy oraz dla abonentów operatorów nie obsługujących numerów specjalnych: 22 62 62 989. Dla zainteresowanych, w dni robocze od godz. 8:00 do 16:00, dostępny będzie również wideoczat na stronie gov.pl/szczepimysie. Pytania można również przesłać na adres: [email protected]
Czytaj też:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS