A A+ A++

2020-12-18 10:02

publikacja
2020-12-18 10:02

fot. Anamul Rezwan / Pexels

W listopadzie produkcja przemysłowa w Polsce wciąż była wyższa niż rok temu. Dane GUS potwierdzają, że jesienny lockdown jak na razie nie uderzył w sektor wytwórczy z taką siłą jak wiosenny, choć istotną rolę odgrywają też efekty kalendarzowe.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu w listopadzie była o 5,4 proc. wyższa w porównaniu z listopadem 2019 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Był to zarazem rezultat o 1,6 proc. niższy od odnotowanego w październiku.

/ Bankier.pl

Dane okazały się znacznie lepsze od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał wzrost produkcji tylko o 3,0% rdr po wzroście o 1,0% rdr osiągniętym w październiku.

Przesadny optymizm byłby jednakowoż niewskazany, ponieważistotną rolę odegrały sprzyjające efekty kalendarzowe. Tegoroczny listopad liczył sobie bowiem o jeden dzień roboczy więcej niż zeszłoroczny. W efekcie po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym roczna dynamika produkcji przemysłowe wyniosła tylko 3,5% wobec 3,8% w październiku.

Możemy więc mówić o stabilizacji produkcji przemysłowej na poziomach nieznacznie wyższych od zeszłorocznych. Zważywszy jednak na fakt, że listopad był miesiącem postępującego lockdownu w polskiej i europejskiej gospodarce, jest to wynik i tak całkiem przyzwoity. Potwierdza on też względną odporność sektora wytwórczego na antywirusowe zakazy, które uderzają przede wszystkim w handel i szeroko pojęte usługi.

Przez ostatnie miesiące dane z przemysłu były przejawem powrotu aktywności gospodarczej do przedcovidowych poziomów. Warto przypomnieć, że dopiero w maju wznawiano produkcję po kwietniowych przestojach wywołanych antywirusowym zamknięciem gospodarki. W jego rezultacie w kwietniu produkcja przemysłowa uległa załamaniu, notując rekordowy spadek o przeszło 25 proc. względem marca.

– W większości głównych grupowań przemysłowych w listopadzie br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Produkcja dóbr zaopatrzeniowych zwiększyła się o 9,4%, dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 7,7%, dóbr inwestycyjnych – o 7,3%, a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 1,7%. Zmniejszyła się natomiast produkcja dóbr związanych z energią – o 8,0% – zaznacza Główny Urząd Statystyczny.

Tradycyjnie już wynikom całego przemysłu ciążyło górnictwo i wydobywanie, gdzie produkcja była o 3,4% niższa niż przed rokiem (dane niewyrównane sezonowo). Mocny – bo aż o 10,5% rdr –  spadek nastąpił też w energetyce i ciepłownictwie. Za to przetwórstwo przemysłowe odnotowało wzrost obrotów o solidne 7,2%.

Wzrost produkcji sprzedanej w listopadzie odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu. Najsilniej wzrosła produkcja urządzeń elektrycznych (o 24,5% rdr), komputerów i elektroniki (o 15,5%), pojazdów samochodowych (o 14,5%) oraz „wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny” (o 13,2%). Najsilniejszy spadek produkcji wystąpił w energetyce i ciepłownictwie (o 10,5% rdr), w produkcji maszyn i urządzeń (o 10,4%), metali (o 5,2%) oraz koksu i produktów naftowych (o 5,0%).

KK

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Portugalii godzina policyjna w noc sylwestrową
Następny artykułUchwała RM w Kwidzynie w sprawie przyjęcia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi