łódzkiego (656), lubelskiego (534), lubuskiego (427), małopolskiego (399), podlaskiego (266), opolskiego (250), świętokrzyskiego (180), podkarpackiego (168). 170 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 18, 2020
📊 W ciągu doby wykonano ponad 33,9 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/WCB6s5d6CQ
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 18, 2020
Ponad 900 tys. ozdrowieńców
Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 18 542 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie; 1725 jest pod respiratorami – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 36 659 łóżek i 3145 respiratorów.
W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi więc 18 117, a respiratorów – 1420.
Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 208 368 osób. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 11 258 osób.
Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 915 576 osób chorych na COVID-19.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/ApFtrY00Gw
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 18, 2020
Narodowa kwarantanna
– Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz pozostawienia dotychczasowych obostrzeń, zamykamy hotele – również na wyjazdy służbowe – oraz stoki narciarskie – mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział także wprowadzenie ograniczenia w przemieszczaniu się w noc sylwestrową.
Szef MZ podczas konferencji prasowej zaznaczył, że “same apele nie pomogą, same apele to za mało”. Zwracał jednocześnie uwagę na obostrzenia wprowadzone przez inne kraje Europy, gdzie w wielu z nich wprowadzono lockdown.
Do Wuhan pojadą eksperci WHO
Jak informują media brytyjskie, władze chińskie długo zwlekały z wydaniem zgody na niezależne badania źródeł pandemii i przybycie do miasta międzynarodowych ekspertów. Negocjacje z WHO trwały wiele miesięcy.
Uważa się, że wirus, który spowodował światową pandemię, po raz pierwszy pojawił się na tzw. “mokrym” targu żywności w Wuhan, na którym sprzedawano m. in. zwierzęta.
Pandemia koronawirusa paraliżuje świat
Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz pacjenci, którym towarzyszą inne schorzenia.
ZOBACZ: Kaczyński: nasza formacja jako jedyna jest w stanie bronić interesu Polski
Choroba COVID-19 została po raz pierwszy rozpoznane przez lekarzy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Skala zakażeń wzrosła w do tak wysokiego poziomu, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca stan pandemii na świecie. Pacjent “zero” został zdiagnozowany w Polsce na początku marca.
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS