Jak przebiega zabieg wszczepiania implantów? Jakiego typu znieczulenie jest stosowane i w jaki sposób można złagodzić dolegliwości bólowe po implantacji? Krok po kroku wyjaśniamy, jak wygląda zabieg implantacji.
Wszczepianie implantów – przygotowanie psychiczne
Przygotowanie psychiczne do zabiegu implantacji to ważny element terapii. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjenta, poprawia komfort pracy lekarza i wpływa pozytywnie na końcowy efekt leczenia.
Lekarz podczas rozmowy przekazuje pacjentowi pełny plan leczenia, szczegóły poszczególnych etapów i stara się rozwiać wszelkie wątpliwości i obawy. Bardzo często dotyczą one bólu podczas i po zabiegu. Z doświadczenia i w oparciu o opinię pacjentów stwierdzamy, że są całkowicie bezpodstawne.
Znieczulenie podczas zabiegu
W kwestii znieczulenia i zwalczania bólu medycyna poczyniła ogromny postęp. W niepamięć odeszły czasy kiedy podanie środka znieczulającego wciskało pacjenta w fotel stomatologiczny. Nowoczesne urządzenia pozwalają na podanie leku w całkowicie bezbolesny sposób. Podczas bardziej skomplikowanych zabiegów lub u pacjentów o szczególnej wrażliwości bólowej, wykonuje się zabiegi w sedacji (to tzw. płytkie znieczulenie ogólne). Znieczulenie takie wykonuje wyłącznie specjalista w tej dziedzinie – anestezjolog. Podczas sedacji lekarz podaje dożylnie między innymi leki o działaniu przeciwbólowym, które działają również w okresie pozabiegowym.
Technika wszczepienia implantu – informacje podstawowe
1. Znieczulenie miejscowe systemem The Wand lub sedacja.
2. Nacięcie dziąsła.
3. Odsłonięcie kości.
4. Preparacja łoża pod implant przy użyciu piezochirurgii i zestawu wierteł dobranych do konkretnego rozmiaru i rodzaju implantu. Wymaga od implantologa wyjątkowo „pewnej ręki” i „czucia kości”, które zyskuje się wraz z doświadczeniem.
5. Wprowadzenie implantu – to kolejny bardzo precyzyjny etap, którego wykonanie decyduje o końcowym powodzeniu zabiegu.
6. Zszycie dziąsła.
Terapia przeciwbólowa po zabiegu implantacji
Współczesna medycyna daje wiele możliwości w walce z bólem pooperacyjnym. Dolegliwości bólowe po implantacji zęba są zazwyczaj łatwe do opanowania.
Zabieg implantacji przeprowadzany jest w środowisku z niemal całkowicie zachowaną fizjologią (dziąsła, przyzębie). Jama ustna ze znajdującymi się w niej tkankami przygotowane do zabiegu przez lekarza są wolne od stanów zapalnych. Ból jest zatem następstwem wyłącznie zamierzonej działalności chirurgicznej (traumatyzacji tkanek), która ograniczona jest do minimum, dzięki użyciu specjalistycznych narzędzi i sprzętu (piezochirurgia, specjalistyczne wiertła).
Po zabiegu najczęściej wystarcza farmakoterapia lekami z grupy NLPZ (np. Ibuprofen), które należy dawkować zgodnie z zaleceniem lekarza. Istnieją oczywiście „mocniejsze” leki przeciwbólowe, po które można sięgnąć po konsultacji z lekarzem implantologiem.
Autor: lek. stom. Beata Świątkowska
Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/wszczepianie-implantow-zebowych-krok-po-kroku/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS