A A+ A++

   

Czekolada może wpływać na ludzki organizm w sposób pozytywny oraz negatywny. Głównym ryzykiem płynącym ze spożywania dużej ilości czekolady jest otyłość. Jest ona wysokokaloryczna (zarówno mleczna, jak i gorzka mają ponad 530 kcal w 100g). Udowodniono, że sięganie po gorzką czekoladę, pozwala na dłużej zachować uczucie sytości, co sprawia, że mniej podjadamy. Również dzięki sporej zawartości kakao, produkt jest bogaty w dobroczynne polifenole, które przeciwdziałają chorobom serca, regulują gospodarkę lipidową i węglowodanową organizmu. W gorzkiej czekoladzie jest też więcej cynku, magnezu i żelaza. W badaniu zauważono, że osoby, które jadły wersję gorzką, miały niższy wskaźnik masy ciała BMI niż osoby, które wcale jej nie jadły.

Czytaj także:  107-latka pokonała COVID-19. Jej jedynym objawem było… zmęczenie!

Przez wiele lat uważano, że czekolada psuje zęby. Jak się potem okazało, z całego asortymentu słodyczy, to właśnie czekolada, szczególnie gorzka jest najefektywniejsza w zwalczaniu tego schorzenia. Wstrzymuje ona rozrost bakterii Streptococcus mutans – zasadniczych w rozwoju próchnicy. Zachodzi to na skutek blokowania glukozylotransferazy, niezbędnej do w procesie przyleganie drobnoustrojów. Składnik czekolady, czyli teobromina działa podobnie jak fluor, a więc wzmacnia szkliwo.

   

Istnieją sugestie, że czekolada oraz pewne produkty spożywcze, np. herbata, orzechy, szpinak czy rabarbar, powoduje zwiększenie poziomu szczawianów w moczu. Substancje te mogą prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych. Z tego względu osoby zmagające się z kamicą nerkową muszą zregenerować ze spożywania czekolady.

Czytaj także:  Święty Mikołaj roznosicielem koronawirusa! Zakaził ponad 118 seniorów

W badaniu z zastosowaniem pH-metrii przełyku, zauważono, że osoby cierpiące na refluks żołądkowo-przełykowy po zjedzeniu czekolady miały zmniejszone pH przełyku. Jest to związane z nasileniem wydzielania kwasu solnego w żołądku oraz z kurczeniem się zwieracza dolnego przełyku. Z tego powodu osoby częściej odczuwały zgagę. U niektórych ludzi (zwłaszcza u dzieci) po zjedzeniu czekolady może ujawniać się alergia na pewien składnik np. tyraminę, która może wywołać kołatanie serca, migrenę lub podwyższać ciśnienie.

   

Ponadto czekolada jest niebezpieczna dla zwierząt domowych, ponieważ teobromina w niej obecna może prowadzić do zatrucia. Związek ten może powodować biegunkę, wymioty, skurcze, zaburzenia pracy serca, wielomocz, a także wewnętrzne krwawienie, które może doprowadzić do zgonu.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zbudować firmę odporną na kryzysy? [WYWIAD]
Następny artykułO Kościele raz jeszcze