Pod koniec listopada br. rozstrzygnięty został przetarg na Operatora Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji, którym została znana rzeszowska firma ZETO-RZESZÓW Sp.z o.o. 16 grudnia br. Prezydent Miasta Wojciech Bakun i Prezes Zarządu ZETO-RZESZÓW Janusz Błażej podpisali umowę będącą potwierdzeniem tego wyboru.
Działania Operatora w Inkubatorze oprócz czynności administracyjnych nad powierzonym majątkiem mają wspierać innowacyjność, promowanie oraz rozwój przedsiębiorczości mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Przemyśl, regionu powiatu przemyskiego oraz województwa podkarpackiego, w szczególności poprzez udostępnienie powierzchni i zaplecza biurowego wraz z wyposażeniem dla nowoutworzonych i istniejących przedsiębiorstw. Ponadto celem Inkubatora jest pomoc merytoryczna w zarządzaniu firmą poprzez realizację usług doradczych, szkoleń, warsztatów tematycznych, konferencji, seminariów, forów, ułatwienie dostępu do kadry naukowej, zachęcanie do nawiązywania współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, przedstawicielami nauki i biznesu, promowanie idei przedsiębiorczości i innowacyjności, współpraca z organizacjami pracodawców, wyższymi uczelniami itp.
– Wystartowaliśmy do zadania, które jest z jednej strony ogromnym wyzwaniem, a z drugiej strony wiążemy z nim duże nadzieje. Inkubowanie firm – zwłaszcza młodych, nowych firm – nie jest prostym przedsięwzięciem. Chcemy się jednak tego podjąć, mając wieloletnie doświadczenie na tym polu. Wsparcie będzie się odbywać na wielu, wielu płaszczyznach – od najprostszych kwestii finansowo-księgowych, prawnych, po wsparcie merytoryczne, wsparcie naszą wiedzą i doświadczeniem – powiedział podpisując umowę Prezes Janusz Błażej.
Obok Prezesa Zarządu firmy w spotkaniu uczestniczył także jej Wiceprezes Paweł Bik, a także pracownicy, którzy będą odpowiadali bezpośrednio za przemyską cześć działalności ZETO-Rzeszów w Inkubatorze: Bożena Basaj Prezes Podkarpackiego Ośrodka Szkoleniowo – Doradczego należącego do grupy kapitałowej ZETO-Rzeszów oraz Iwona Rudnik Kierownik Terenowego Ośrodka w Przemyślu.
Podczas podpisania umowy nie zabrakło także Beaty Bieleckiej Naczelnik Wydziału Rozwoju, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych przemyskiego Urzędu oraz Skarbnik Miasta Moniki Czuryk.
– Podstawą powodzenia tego projektu jest ścisła współpraca naszego Urzędu z Operatorem przemyskiego Inkubatora, ale także instytucji z otoczenia biznesu, uczelni, szkół, bo to jest tworzone dla młodych ludzi, którzy często rozpoczynają swoją przygodę z biznesem. Myślę, że zarówno z naszym doświadczeniem, jak i naszego operatora uda się stworzyć takie miejsce, z którego przemyślanie będą korzystać – dodał Prezydent Wojciech Bakun.
Z założeń projektowych Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji wynika, że będzie on obejmował swoim wsparciem 12 firm, chociaż jak stwierdził Prezes ZETO-Rzeszów, jest to plan minimum. Oprócz wspomnianych dziedzin, w których start-upy mogą liczyć na wsparcie, operator przemyskiego Inkubatora chce je wspomagać wiedzą techniczną, sprzętem, tym wszystkim co jest chlebem powszednim firmy, która w przyszłym roku będzie obchodziła 55-lecie powstania: – Przewidujemy także pomoc w postaci wszelkiego rodzaju programów pomocowych, czy to z środków unijnych, czy krajowych, w czym może pomóc Podkarpacki Ośrodek Szkoleniowo – Doradczy zajmujący się między innymi przygotowywaniem wniosków i ich rozliczaniem. Współpracujemy także z MARR S.A., RARR S.A., czy Informatyką Podkarpacką – dodał Prezes Janusz Błażej.
Zasady naboru do Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji określi przygotowywany Regulamin. Sam Inkubator to nie tylko budynek przy ul. Ratuszowej 1a, ale także wyposażenie: komputery, drukarki, plotery oraz oczywiście zaplecze socjalne, zrealizowane na wysokim poziomie.
– Funkcja Inkubatora to nie tylko wynajęcie i zagospodarowanie powierzchni przez firmy. To cały proces inkubacji, sposób myślenia. Pomysł rodzi w głowie początkującego przedsiębiorcy, ale często nie jest on sobie w stanie poradzić z kwestiami prawnymi, czy administracyjnymi i potrzebuje wsparcia. Są to osoby często wąsko wyspecjalizowane, ale nie mają wiedzy z dziedziny finansów, księgowości. I takie osoby zostaną tutaj chętnie przywitane – podsumował Prezydent Wojciech Bakun.
tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk
Prace adaptacyjne, przebudowa i dostosowanie budynku do funkcji Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji rozpoczęły się w październiku 2018r. Projekt przebudowy i modernizacji zakładał przede wszystkim wykorzystanie solidnej żelbetowej konstrukcji szkieletowej budynku bez jej naruszania, co dawało swobodę w projektowaniu zarówno przestrzeni wewnętrznych jak i nowych elewacji.
W przestrzeni wewnętrznej zaprojektowano duży przeszklony hol, wykonano nową klatkę schodową wraz z przeszkloną windą. Poszerzone zostały korytarze i powiększone pomieszczenia biurowe. Każda kondygnacja wyposażona została w węzły sanitarne oraz przestronne pomieszczenia socjalne z widokiem na Stare Miasto. Budynek otrzymał również dużą salę konferencyjną z zapleczem. W parterze budynku znajdują się trzy niezależne lokale usługowe z wejściami bezpośrednio z ulicy. Każdy z nich posiada swój własny zespół sanitarny i pomieszczenie socjalne.
Obiekt w całości dostępny jest dla osób niepełnosprawnych.
W ramach realizacji w/w projektu dokonano także zakupu:
- sprzętu informatycznego oraz sprzętu szkoleniowego wraz z oprogramowaniem,
- urządzeń wielofunkcyjnych,
- plotera,
- skanera 3D,
- drukarki 3D
- mebli biurowych oraz konferencyjnych,
- wyposażenia pomieszczeń socjalnych w sprzęt AGD.
Zadanie dofinansowane przez Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.
Wartość całkowita: 4 595 460 zł
Dofinansowanie: 3 096 110 zł
w tym:
Adaptacja, przebudowa i dostosowanie budynku do funkcji Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji
wartość całkowita zadania: 4 005 820 zł,
dofinansowanie: 2 688 635 zł
Zakup wyposażenia na potrzeby Inkubatora.
wartość całkowita: 589 640 zł,
dofinansowanie: 407 475 zł
Budynek składa się z kondygnacji: piwnice, parter, I piętro, II piętro, III piętro, nadszybie. Jego kubatura to 6 440 m3, a powierzchnia użytkowa 1 123,22 m2, powierzchnia całkowita wynosi 1 304,76 m2.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS