A A+ A++

Praca została przekazana w depozyt Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu przez Fundację Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego, która jest jedynym spadkobiercą zmarłej w 2017 r. rzeźbiarki.

Wielkie figury

To już kolejna praca Magdaleny Abakanowicz, która jest prezentowana w przestrzeni publicznej Poznania. Pierwszą jest największa plenerowa realizacja artystki „Nierozpoznani”, na którą składa się 112 wysokich na ponad dwa metry, odlanych z żeliwa, antropomorficznych figur, stojących od 2002 r. na poznańskiej Cytadeli.To największe plenerowe dzieło powstało z okazji 750-lecia lokacji Poznania. Od niedawna charakterystyczne kroczące postacie bez głów można też oglądać przed biurowcem Bałtyk.

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej Cytadeli Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

W czwartek odsłonięty został kolejny projekt Abakanowicz, zatytułowany „Standing Figure with Wheel I” z 1989 roku. Praca o wymiarach 442 cm x 300 cm x 112 cm wykonana jest z brązu i żelaza. Wcześniej prezentowana była w Londynie. Będzie można ją oglądać podczas każdej imprezy targowej, bo na co dzień drzwi holu Wschodniego są zamknięte. A teraz zamknięte są cały czas, bo imprezy targowe z powodu pandemii są odwołane. Rzeźba na terenie targów pozostanie przez dwa lata.

Magdalena Abakanowicz to jedna z najbardziej znanych polskich artystek, której dzieła znajdują się w najważniejszych kolekcjach muzealnych na świecie m.in. w Centre Georges Pompidou w Paryżu, w Kyoto National Museum of Modern Art w Kioto, w Museum of Modern Art w Nowym Jorku czy w Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie. W październiku jej praca „Caminando” – 20 kroczących postaci bez głów, pustych w środku – została sprzedana za 8 mln zł. To rekordowa kwota, jeśli chodzi o prace polskiego artysty.

UAP im. Abakanowicz

Prezentacja pracy Magdaleny Abakanowicz to jedno z pierwszych działań Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu związanych z uroczystościami nadania uczelni imienia artystki, która przez lata była profesorem, wówczas jeszcze Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

Oficjalnie patronką Uniwersytetu Artystycznego Abakanowicz rzeźbiarka zostanie 1 stycznia 2021 roku. Zatwierdzenie zmiany nazwy uczelni – wymagające przeprowadzania procesu legislacyjnego, który trwał ponad rok – miało miejsce na posiedzeniu Sejmu 28 listopada 2020 roku. Prezydent Andrzej Duda ustawę w tej sprawie podpisał 11 grudnia.

Punktem kulminacyjnym obchodów związanych z nadaniem uczelni imienia Abakanowicz będzie otwarcie w dniu urodzin artystki, 20 czerwca 2021 roku, wystawy „Jesteśmy strukturami włóknistymi”. Zostanie ona zaprezentowana w Muzeum Narodowego, również dzięki życzliwości Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.

W związku z przygotowaniami do uroczystości zaplanowanych na przyszły rok Fundacja przekazała uczelni w depozyt jeszcze jedno dzieło artystki, rzeźbę „Pasar” z cyklu „War games” z 1995 r. Jest ona wyeksponowana w atrium budynku B Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana wymagań na maturze i egzaminie gimnazjalnym 2021
Następny artykułPROGNOZA POGODY NA 17.12.2020